Jak wyczyścić okap domowymi sposobami? Tak szybko pozbędziesz się tłuszczu i brudu

Anna Jabłońska-Adamska

Opracowanie Anna Jabłońska-Adamska

Okap kuchenny służy do odprowadzania lub oczyszczania oparów, powstałych w czasie przygotowywania posiłków. To nieodzowny element każdej kuchni, który nie tylko poprawia jej wygląd, ale też niweluje zapachy, powstałe w trakcie gotowania. Jak każde urządzenie, tak i okap powinien być regularnie czyszczony, by solidnie spełniać swoje funkcje. Jak często go myć i w jaki sposób? Jak wyczyścić okap domowymi sposobami?

Czyszczenie okapu kuchennego domowymi sposobami jest naprawdę proste. Jedna z metod zakłada wykonanie specjalnej pasty z sody oczyszczonej. Czego jeszcze można użyć?
Czyszczenie okapu kuchennego domowymi sposobami jest naprawdę proste. Jedna z metod zakłada wykonanie specjalnej pasty z sody oczyszczonej. Czego jeszcze można użyć?123RF/PICSEL

Czyszczenie okapu kuchennego powinno być regularne. Im rzadziej to robimy, tym większe będzie nagromadzenie brudu. Tymczasem wyczyszczenie okapu nie musi wcale zajmować dużo czasu. Pamiętajmy jednak, by przed rozpoczęciem czyszczenia odłączyć urządzenie od źródła zasilania. Kolejnym krokiem powinno być wyjęcie i oczyszczenie filtra, a następnie usunięcie zabrudzeń zgromadzonych na obudowie okapu.

Jak wyczyścić okap domowymi sposobami?

Jak czyścić okap? Najważniejsza jest w tym przypadku regularność. Proces gotowania wiąże się z wydzielaniem różnych zapachów, ale też oparów. Roznoszą się one po kuchni i osadzają na przykład na szafkach, tworząc nalot, który jest trudny do usunięcia. Używanie okapu w czasie przyrządzania potraw potrafi temu przeciwdziałać — w konsekwencji jednak to okap ulega zanieczyszczeniom.

Okapy mogą korzystać z pochłaniaczy lub wyciągów, przy czym te drugie odprowadzają powietrze na zewnątrz, a pierwsze działają w obiegu zamkniętym. Powietrze oczyszczone z zapachów wraca do kuchni — jeśli jednak przechodzi przez zanieczyszczone elementy, pogarsza się jego jakość. Zwłaszcza gdy korzystamy z okapu z pochłaniaczem, powinniśmy dbać o jego czystość.

Czyszczenie okapu kuchennego nie jest trudne. Możemy użyć do tego gotowych środków (na przykład preparatów odtłuszczających) lub wykorzystać domowe metody. Jakie?

  • Czyszczenie okapu octem — woda z octem to doskonała broń w walce z zabrudzonym okapem. Składniki należy wymieszać w proporcji 1:1, a gotowy preparat wlać do butelki ze spryskiwaczem, która umożliwi rozpylenie substancji na powierzchni okapu.

  • Czyszczenie okapu sodą — z sody oczyszczonej i wody można przygotować specjalną papkę, która pomoże szybko poradzić sobie nawet z tłustymi zabrudzeniami. Pamiętajmy, że uzyskana pasta powinna być w miarę gęsta. Nakładamy ją na powierzchnię przy pomocy szczoteczki do zębów lub ściereczki, a następnie pozostawiamy na chwilę. Po kilku minutach przystępujemy do szorowania, zanim pasta zaschnie. Następnie zmywamy ją wodą i wycieramy okap do sucha.

  • Czyszczenie okapu płynem do mycia naczyń — płyn do mycia naczyń to delikatny detergent, który również pomoże uporać się z zabrudzeniami na okapie. Pamiętajmy jednak, że nie będzie skuteczny przy silnych zanieczyszczeniach, za to szybko poradzi sobie z tymi mniejszymi. Wystarczy wymieszać płyn do mycia naczyń z wodą i wyczyścić okap przy pomocy gąbki lub zmywaka do naczyń.

Czyszczenie okapu ze stali nierdzewnej - jak to zrobić?

Okapy ze stali nierdzewnej cieszą się dużą popularnością, jednak są trudne do wyczyszczenia. Nie chodzi bowiem jedynie o pozbycie się brudu, ale także o sprawienie, by powierzchnia okapu ładnie błyszczała. Połysk pomoże nam uzyskać oliwa z oliwek lub oliwka dla niemowląt. Pamiętajmy jednak, by nie stosować zbyt dużej ich ilości - wystarczy dosłownie kilka kropel rozprowadzonych na powierzchni, by okap kuchenny wyglądał jak nowy. Można go też nabłyszczyć dowolnym olejem roślinnym.

Jak wyczyścić tłusty okap w kilka minut?

Jak usunąć tłuszcz z okapu kuchennego? W zasadzie można do tego wykorzystać zwykłą oliwkę. Nakładamy ją na tłuste miejsca, a po pewnym czasie przemywamy ściereczką zmoczoną w gorącej wodzie. Resztki oliwki można zaś zetrzeć przy użyciu papierowego ręcznika czy miękkiej ściereczki.

Jak często czyścić okap? Jeśli gotujemy codziennie, najlepiej to robić raz w tygodniu. Jeśli jednak z kuchenki, a więc i okapu korzysta się rzadziej, wystarczy go przecierać raz na 3-4 tygodnie.

Jak czyścić okap? Nie trzeba korzystać z gotowych produktów. Można posłużyć się domowymi metodami
Jak czyścić okap? Nie trzeba korzystać z gotowych produktów. Można posłużyć się domowymi metodami123RF/PICSEL

Jak wyczyścić kratki z okapu?

Nie zaleca się czyszczenia kratek z okapu w zmywarce, ponieważ wysoka temperatura i ciśnienie wody mogą je uszkodzić. Kratkę okapu możemy szybko oczyścić z tłuszczu i innych zanieczyszczeń, stosując roztwór wody z octem. Mieszamy je w równych proporcjach i nakładamy na powierzchnię kratki, a następnie pozostawiamy na 10-12 minut. Po tym czasie szorujemy kratkę szorstką stroną gąbki, a na koniec wycieramy ją mokrą ścierką i osuszamy ręcznikiem papierowym.

Można również oczyścić kratkę okapu, używając płynu do mycia naczyń, wody, szczotki i dużej miski. W miednicy rozpuszczamy 7-8 porcji płynu do mycia naczyń, a następnie zanurzamy filtr w wodzie i pozostawiamy na około 20 minut, co jakiś czas nim potrząsając. Po tym czasie osad namoknie i będzie go można łatwo usunąć. Wystarczy użyć do tego szorstkiej szczotki.

Czytaj też: 

Zobacz też: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas