Jakie rośliny nadają się do łazienki? Oto lista wybranych gatunków

Nawet w łazience warto mieć rośliny doniczkowe. Udekorowane wnętrze jest bardzo atrakcyjne, a wieczorna kąpiel będzie o wiele przyjemniejsza. Warto wybrać bluszcz, skrzydłokwiat czy paprotkę, gdyż świetnie odnajdą się w ciemnym pomieszczeniu. Ponadto niestraszne im wilgotne powietrze, a dodatkowo oczyszczają je z toksyn. Jakie rośliny nadają się do łazienki? Dowiesz się z tego artykułu.

Rośliny w łazience sprawiają, że można się zrelaksować
Rośliny w łazience sprawiają, że można się zrelaksować123RF/PICSEL

  • Różne gatunki roślin w łazience oczyszczają powietrze i pochłaniają nadmiar wilgoci.
  • W ciemnym pomieszczeniu można umieścić zamiokulkasa, bluszcz czy skrzydłokwiat. 
  • Wietrz często łazienkę w celu zapewnienia odpowiedniego przepływu powietrza.

Czemu warto dać do łazienki rośliny?

Rośliny w łazience to nie tylko kwestia estetyki. To także sposób na oczyszczenie powietrza, w którym mogą znajdować się szkodliwe toksyny. Wpływają one negatywnie na układ oddechowy, a także powodują rozwój astmy. Rośliny w łazience zmniejszają wilgotność otoczenia, która również ma zły wpływ na zdrowie. Często prowadzi ona do rozwoju pleśni w łazience. Okazy te pochłaniają parę wodną i wykorzystują do fizjologicznych procesów. Pamiętaj o częstym wietrzeniu łazienki i monitorowaniu stanu wentylacji. Dzięki temu zapewnisz prawidłową cyrkulację powietrza.

Epipremnum

Do łazienki warto wstawić epipremnum, które jest odpowiednią rośliną dla początkujących ogrodników. To gatunek pnący, dlatego trzeba mu zapewnić wystarczającą ilość miejsca. Roślinę warto umieścić na wysokiej półce lub kwietniku. Jej cechą charakterystyczną są liście w kształcie serca. Do prawidłowego wzrostu epipremnum potrzebuje wysokiej wilgotności powietrza i temperatury. Dlatego też umieszczenie go w łazience jest dobrą opcją pomimo braku dostępu do światła. Gatunek lubi rozproszone światło, ale jego brak mu nie zaszkodzi. Dobrym rozwiązaniem jest zakup lamp doświetlających.

Bluszcz

Bluszcz jest bujną rośliną, która dodatkowo zapewni czyste powietrze
Bluszcz jest bujną rośliną, która dodatkowo zapewni czyste powietrze123RF/PICSEL

Idealną rośliną do łazienki jest również bluszcz, który też należy do gatunku pnącego. Świetnie oczyszcza powietrze z toksyn i zanieczyszczeń. Jego drugą zaletą są właściwości pochłaniania nadmiaru wilgoci. Jej obecność w domu może powodować rozwój astmy czy alergii. Wysoka wilgotność powietrza daje korzystne warunki do powstania pleśni. Wytwarza ona szkodliwe mykotoksyny, które negatywnie wpływają na kondycję organizmu.

Jeśli chodzi o miejsce, to bluszcz zdecydowanie preferuje ciemne pomieszczenia. Dlatego też dobrze będzie czuć się w łazience. Kiedy roślina osiągnie sporą długość, warto przyciąć ją zdezynfekowanymi nożyczkami. Nie zapomnij o usunięciu uschniętych pędów i liści. Zimową porą okaz podlewaj raz w tygodniu.

Skrzydłokwiat

To popularna i mało wymagająca roślina, która świetnie nadaje się do łazienki. Zaciemnione miejsce nie będzie stanowiło dla niej problemu. Roślinę tę wyróżniają białe kwiaty, które kształtem przypominają żagle na wietrze. Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze, dzięki czemu polepsza się samopoczucie. Relaks w wannie będzie jeszcze większą przyjemnością. Gatunek ten dobrze czuje się w wilgotnych pomieszczeniach. W okresie zimy okaz podlewaj maksymalnie dwa razy w tygodniu. Zraszaj go również miękką wodą, którą przelej do butelki z atomizerem.

Zamiokulkas

Zamiokulkas ma piękne, błyszczące liście
Zamiokulkas ma piękne, błyszczące liście123RF/PICSEL

Roślina ta lubi ciemne miejsca i jest gatunkiem odpowiednim dla zapominalskich. Zamiokulkas zniesie niedobory światła, dlatego możesz go dać do łazienki. Nie wolno okazu nawadniać zbyt często, wystarczy nawet raz na półtora tygodnia. Roślinę wyróżniają owalne i błyszczące liście, które trzeba czasami przemywać wilgotną szmatką. W okresie zimowym gatunek ten przechodzi w stan spoczynku. Nie należy go wtedy nawozić, by nie pobudzać rośliny do wzrostu. Najlepiej czuje się w pomieszczeniu, w którym jest temperatura między 22-24 stopnie Celsjusza.

Anturium

Ostatnią propozycją jest anturium, które wyróżniają wyraziste kwiaty, najczęściej w kolorze białym lub czerwonym. Rośliny nadadzą charakteru, dlatego sprawdzą się w prostych aranżacjach łazienkowych. Ten egzotyczny okaz preferuje wilgotne i ciemne miejsca. Anturium potrzebuje częstego podlewania i zraszania wodą. Wymaga podłoża składającego się z kilku składników: piasku, torfu, liści, a także kory. Do jego nawożenia można stosować preparaty dla storczyków.

Zobacz też:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas