ZUS przypomina o ulgach dla emerytów. Korzysta z nich już 770 tysięcy osób

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina polskim emerytom i rencistom, że przysługuje im cały pakiet rozmaitych ulg i zniżek. Mogą z nich skorzystać po okazaniu legitymacji emeryta-rencisty - zarówno w tej klasycznej jak i elektronicznej formie. Na ten moment posiada ją aż 770 tys. Polaków. Z jakich przywilejów mogą korzystać?

Legitymacja emeryta-rencisty uprawnia do wielu zniżek
Legitymacja emeryta-rencisty uprawnia do wielu zniżek 123RF/PICSEL

Legitymacja emeryta-rencisty przysługuje każdej osobie w momencie przejścia na emeryturę lub rentę. Dokument wydawany jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a do jego posiadania uprawnia prawo do otrzymywania:

  • świadczeń emerytalnych,
  • emerytur pomostowych,
  • rent,
  • rent socjalnych,
  • nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych. 

Aby otrzymać legitymację emeryta-rencisty, należy złożyć wniosek do właściwej jednostki ZUS. Można to zrobić osobiście lub za pośrednictwem poczty. O wydanie legitymacji emeryta-rencisty można ubiegać się również w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia dokumentu, a także jeśli się go zgubi.

ZUS przypomina o zniżkach dla emerytów. Mogą sporo zaoszczędzić

Posiadanie legitymacji emeryta-rencisty niesie z sobą wiele przywilejów. Te najważniejsze związane są z ochroną zdrowia - seniorzy, posiadający taki dokument, mogą odliczyć od podatku koszt zakupu leków (w przypadku kwoty powyżej 100 zł) i skorzystać z licznych zniżek w aptekach.

Emeryci i renciści mogą także korzystać z rehabilitacji oraz turnusów w ośrodkach uzdrowiskowych - wtedy legitymacja emeryta-rencisty zwalnia ich z części opłat.

Seniorzy, którzy skończyli 75 lat i są objęci ubezpieczeniem zdrowotnym w Polsce mogą skorzystać z bezpłatnych leków - w grupie tej znajdują się medykamenty przeznaczone do leczenia chorób wieku podeszłego, a ich lista co roku ulega modyfikacji. Posiadanie legitymacji emeryta-rencisty wiąże się także z innymi ulgami np. ulgą na abonament RTV. Seniorzy, którzy ukończyli 75 lat, są całkowicie zwolnieni z płacenia abonamentu.

Emeryci oraz renciści posiadający legitymację mogą liczyć na zniżki w teatrach, muzeach oraz kinach. Seniorzy mogą także korzystać ze zniżek podczas niektórych imprez masowych - czasem są nawet na nie wpuszczani za darmo. W muzeach państwowych posiadacze legitymacji emeryta-rencisty płacą połowę ceny normalnego biletu, zniżki przygotowały także dla nich galerie sztuki, ogrody botaniczne czy zoologiczne oraz obiekty sportowe.

Posiadacze legitymacji emeryta-rencisty mogą także liczyć na spore zniżki podczas podróży PKP. Obowiązują one wyłącznie na drugą klasę pociągów osobowych, TLK i ekspresowych. Zniżka dla seniorów wynosi 37 proc., ale emeryt-rencista może z niej skorzystać tylko dwa razy w roku.

Rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Paweł Żebrowski, przypomniał podczas rozmowy z PAP o korzyściach płynących z posiadania legitymacji emeryta-rencisty, szczególnie w formie elektronicznej. Żebrowski podkreślił, że elektroniczna wersja legitymacji to doskonałe rozwiązanie i ogromne ułatwienie - nie trzeba mieć przy sobie plastikowej wersji dokumentu. ZUS nie wydaje zresztą już automatycznie legitymacji w tradycyjnej formie - jeśli ktoś chce posiadać taki dokument, to musi złożyć odpowiedni wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Rzecznik zauważa jednak, że seniorzy mogą korzystać w obu wersji legitymacji jednocześnie.

Aby używać elektronicznej legitymacji, wystarczy zainstalować na swoim smartfonie aplikację mObywatel, po zalogowaniu kliknąć "dodaj dokument" i wybrać "legitymacja emeryta rencisty".

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas
{CMS: 0}