Jakie warzywa urosną w cieniu? Nawet bez słońca zbiory będą obfite
Zapoznaj się z listą warzyw cieniolubnych, jeśli nie dysponujesz wokół domu słonecznym zakątkiem, a zależy ci na założeniu własnego warzywnika. To sposób nie tylko na smaczne warzywa, nad których uprawą masz pełną kontrolę. Podczas zbiorów odciążysz nieco portfel, co przy szybujących cenach rolniczych plonów też staje się niezwykle istotne. Jakie warzywa urosną w cieniu i o czym trzeba pamiętać przy tych specyficznych warunkach?
Spis treści:
Uprawa warzyw w cieniu: Na jakie warunki trzeba być gotowym?
Zdarza się, że ogródek jest tak umiejscowiony, że trudno znaleźć w nim dużo słonecznej przestrzeni. Z brakiem dostatecznej ilości promieni słonecznych borykają się też osoby, które swój warzywnik mogą zorganizować wyłącznie na tarasie lub balkonie - zwłaszcza wychodzących na stronę północną i wschodnią. Niejednokrotnie za nadmierne zacienienie odpowiadają inne budynki lub elementy konstrukcji balkonu.
Do takich miejsc promienie słoneczne docierają tylko przez dwie-trzy godziny dziennie lub mamy do czynienia wyłącznie ze światłem rozproszonym. Nie wszystkie gatunki będą w stanie rozwijać się w takich warunkach. Trudno byłoby oczekiwać obfitych zbiorów papryki lub pomidorów. Nie oznacza to jednak, że musimy całkowicie rezygnować z ogrodniczych planów. Istnieją zioła i warzywa, które dobrze rosną w cieniu. Skorzystaj z naszej listy, by właściwie zaplanować własny ogród warzywny.
Najlepsze warzywa do cienia
Okazuje się, że wybór roślin jadalnych, które dobrze czują się w cieniu, jest naprawdę duży. Nie będziesz więc narzekać na małe pole manewru i żywieniową monotonię. Jakie warzywa wybierać do cienia?
- W takich warunkach świetnie poradzą sobie gatunki liściaste: zielona sałata, szpinak i jarmuż. Dobrym sposobem na uzyskanie świeżej zieleniny jest także uprawa szczawiu, roszponki, rukoli i botwinki.
- Postaw na nieco mniej oczywiste rozwiązania. W cieniu bardzo dobrze wyrośnie kapusta pak choi, którą bez trudu wkomponujesz zarówno w tradycyjne, jak i orientalne dania.
- Mocne nasłonecznienie nie jest potrzebne w uprawie czosnku niedźwiedziego. Możesz podjąć próby wyhodowania czosnku pospolitego, ale musisz mieć świadomość, że w cieniu dojrzewa dłużej, a jego ząbki są zdecydowanie mniejsze.
Jakie zioła uprawiać w cieniu?
Rośliny przyprawowe zawsze warto mieć pod ręką. Świeże zioła są w stanie kapitalnie podkręcić smak potraw, a dodatkowo większość tego rodzaju gatunków wykazuje dobroczynny wpływ na zdrowie. Zadbajmy więc o to, by nie zabrakło ich na naszych talerzach. Zioła z własnej uprawy smakują zdecydowanie najlepiej. Które z nich nadają się do uprawy w cieniu?
- Mięta pieprzowa: Ta aromatyczna roślina wiedzie prym wśród ziół lubiących cień, ponieważ bardzo szybko się rozrasta. Z tego powodu zaleca się uprawiać miętę w ogrodzie w doniczkach, by łatwiej było ją kontrolować. Świeżą miętę wykorzystasz do orzeźwiających napojów, deserów i dań wytrawnych.
- Lubczyk ogrodowy: Oto niezastąpiona przyprawa do domowego rosołu. Choć nie potrzebuje bezpośredniego nasłonecznienia, zadbaj o to, by lubczyk rósł na żyznym i przepuszczalnym podłożu.
- Szałwia lekarska: Roślina słynie ze swoich leczniczych właściwości. Ma zbawienny wpływ na żołądek, działa przeciwzapalnie i dezynfekująco. Postaraj się zapewnić jej lekką ziemię i umiarkowane podlewanie.
Wyzwania związane z niedoborem światła
Chcąc uprawiać warzywa i zioła w miejscach zacienionych, musisz pamiętać o tym, aby nie przesadzać z podlewaniem. Zalegająca na grządkach czy w doniczkach woda może bowiem prowadzić do gnicia i stwarzać idealne warunki do rozwoju chorób grzybowych.
Zadbaj również o odpowiednią wentylację i zachowanie większych odstępów między roślinami. Cień sprzyja szkodnikom, zwłaszcza żarłocznym ślimakom, więc musisz często sprawdzać stan swoich upraw, by móc w porę zareagować, jeśli zauważysz ślady ich obecności.
Polecamy: