Jednym składnikiem bije na głowę inne owoce. Dlaczego warto włączyć go do diety?

Ananas wyróżnia się nie tylko swoim charakterystycznym wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami prozdrowotnymi z uwagi na zawarte w nim minerały i witaminy. Regularne picie soku z ananasa nie tylko oczyszcza jelita ze złogów, ale wspomaga procesy odchudzania. Jest jednak pewna grupa osób, która powinna stronić od spożywania tego owocu.

Dlaczego warto pić sok z ananasa?
Dlaczego warto pić sok z ananasa?123RF/PICSEL

Dlaczego warto pić sok z ananasa?

Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat powstało wiele opracowań naukowych, w których wskazano na prozdrowotne właściwości soku z ananasa. Rzecz jasna, chcąc wzbogacić organizm o witaminy i minerały występujące w ananasie, należy wybierać wyłącznie produkty naturalne, bez dodatku substancji słodzących i przetworzonych.

Sok ananasowy bogaty jest m.in. w witaminę C, witaminy z grupy B, mangan, miedź, magnez, potas, beta-karoten, kwas foliowy i błonnik. Jednak to, co wyróżnia ananasa na tle innych owoców, to zawartość w nim bromelainy. Jest to enzym wpływający na m.in. utrzymanie w organizmie odpowiedniego poziomu płynów, by nie były ani zbyt zasadowe, ani zbyt kwaśne.

Ponadto, ten białkowy enzym trawienny wpływa na zmniejszenie stanów zapalnych i obrzęków. Bromelaina doskonale oczyszcza jelita, wspiera trawienie i sprzyja w procesie odchudzania. Gdyby tego było mało - bromelaina pomaga rozpuścić nadmierny poziom śluzu podczas infekcji dróg oddechowych, dlatego picie soku z ananasa zaleca się osobom borykającym się z zapaleniem oskrzeli, zapaleniem płuc, zapaleniem zatok i chorującym na astmę.

Picie soku z ananasa, zdaniem specjalistów, dobrze wpływa na pracę serca i zapobiega tworzeniu się we krwi krzepów i skrzeplin.

Duża zawartość witaminy C w soku ananasowym zapobiega twardnieniu tętnic, zmniejszając ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wysoki poziom przeciwutleniaczy w ananasie przyczynia się do obniżenia wysokiego ciśnienia krwi.

Jakie właściwości posiada sok z ananasa?
Jakie właściwości posiada sok z ananasa?123RF/PICSEL

Kto nie powinien pić soku z ananasa?

Wspomniana bromelina, która spełnia wiele prozdrowotnych funkcji, może niestety wpływać na podniesienie poziomu glukozy we krwi, dlatego soku z ananasa nie powinny spożywać osoby z cukrzycą.

Nie jest on również polecany kobietom w ciąży, ponieważ najczęściej powstaje z niedojrzałych owoców. Sok ananasowy negatywnie wpływa na wchłanianie się leków, dlatego powinny mieć to na uwadze osoby, które przyjmują jakieś preparaty farmaceutyczne, a zwłaszcza leki przeciwzakrzepowe, uspokajające i antybiotyki.

Dietetyk: W Polsce jest tolerowanie słodyczy i zachęcanie do ich jedzeniaINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas