Koktajl z dwóch składników dla łakomej piwonii. Podlej w marcu, latem ugnie się pod kwiatami

Martyna Bednarczyk

Opracowanie Martyna Bednarczyk

Żywe kolory piwonii, które w sekundę przyciągają wzrok i subtelny zapach wkradający się do nosa, sprawiają, że ciężko przejść obok tych wyjątkowych roślin obojętnie. Choć prawdziwą naturę pokażą dopiero w sezonie, już teraz możemy zadbać o to, by w swoim czasie zaprezentowały się doskonale. Co zrobić, by w maju piwonie obficie zakwitły? Kluczem jest nawożenie z dodatkiem produktu chętnie wykorzystywanego w domu.

Marzec to odpowiedni moment na zastosowanie domowego zasilacza z kwasku cytrynowego do piwonii
Marzec to odpowiedni moment na zastosowanie domowego zasilacza z kwasku cytrynowego do piwonii123RF/PICSEL

Co podlewać wodą z kwaskiem cytrynowym?

Pod nazwą kwasku cytrynowego kryje się naturalnie występujący związek chemiczny, który przybiera postać białego proszku. Wyróżnia się dobrą rozpuszczalnością w wodzie, biodegradowalnością oraz szerokim zastosowaniem, m.in.:

  • chemicznym,
  • spożywczym,
  • kosmetycznym,
  • farmaceutycznym.

Właściwości kwasku cytrynowego znane są nie tylko paniom domu, ale także ogrodnikom. Osoby mogące pochwalić się sporym doświadczeniem w uprawie roślin podkreślają, że kwasek jest silnym stymulatorem wzrostu. Nie bez znaczenia jest także to, że wspiera metabolizm roślin, pobudzając procesy energetyczne i zwiększając efektywność przyswajania związków pokarmowych wprost z podłoża. Jakie rośliny nawozić kwaskiem cytrynowym? Produkt świetnie sprawdzi się do gatunków kwasolubnych, np.

Jak zrobić nawóz z kwasku cytrynowego do piwonii?

Zastosowanie proszku w ogrodzie może uchronić piwonie oraz inne rośliny przed wystąpieniem groźnych chorób grzybowych. Produkt z powodzeniem mogą stosować nie tylko osoby bardziej doświadczone, ale także początkujący. Jakich składników potrzebujemy do przygotowania domowego nawozu z kwasku cytrynowego?

Piwonie nie tylko ładnie wyglądają, ale także obłędnie pachną
Piwonie nie tylko ładnie wyglądają, ale także obłędnie pachną123RF/PICSEL

Zaczynamy od wlania 10 litrów wody do beczki, a następnie dodajemy do niej 10 g kwasku cytrynowego. Co ważne, kwasek możemy zastąpić także 10 ml świeżo wyciśniętego soku z cytryny. Teraz wystarczy dokładnie rozmieszać całość i przejść do używania nawozu na piwoniach. Mikstura powstała na bazie kwasku cytrynowego i wody ułatwi piwoniom pobieranie makro- i mikroelementów. Dodatkowo ogranicza niemal do minimum ryzyko wystąpienia chorób fizjologicznych roślin.

Czym nawozić piwonie, żeby ładnie kwitły?

W ogrodach od lat królują nie tylko bylinowe piwonie chińskie, ale także ich o wiele okazalsze kuzynki, czyli piwonie krzewiaste, nazywane również drzewiastymi. Sukces w uprawie tych niezwykłych roślin zależy od wielu czynników, na które nie składają się wyłącznie stanowisko, podłoże czy regularność podlewania. Sporą rolę odgrywa także odpowiednie nawożenie w sezonie wegetacyjnym. Piwonie uznaje się za dość łakome rośliny, które nie pogardzą dobrym zasilaczem. Czym dokarmiać piwonie, by obsypały się bujnym kwieciem?

  • Kompost - doświadczeni ogrodnicy podpowiadają, by przez cały czas trwania sezonu wegetacyjnego ściółkować podłoże bezpośrednio pod roślinami dojrzałym kompostem. Taki składnik zapewni piwoniom stały dostęp do pożądanych substancji odżywczych. Dodatkową zaletą rozwiązania jest również poprawa struktury gleby czy ochrona przed nadmiernym parowaniem wilgoci.
  • Gnojówka z pokrzywy - w lecie warto rozszerzyć pielęgnację piwonii o dodatek gnojówki z pokrzyw. Aby ją pozyskać, wystarczy pociąć 1 kg świeżo zebranych liści (jeszcze przed kwitnieniem), a następnie zalać 10 litrami odstanej wody lub deszczówki. Mikstura będzie gotowa do użycia już po 14 dniach.
  • Obornik świeży i granulowany - wiecznie głodne piwonie z radością przyjmują każdą dawkę pokarmu. Warto pamiętać, że choć są żarłoczne, mają także swoje preferencje. Najchętniej przyjmują nawozy naturalne. Stosowanie odżywek organicznych może doprowadzić do nadmiernego zasolenia gleby i podwyższać ryzyko przenawożenia azotem. Produkty sklepowe w łatwy sposób zastąpimy obornikiem, który równomiernie rozkładamy wokół krzaczków na przełomie października i listopada.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas