Kot nagminnie miauczy w nocy? Oto co chce przekazać
Niektóre z kocich zachowań są wciąż dla opiekunów tajemnicą, budzą ciekawość, a czasem niestety niepokój. Jednym z nich jest długie i głośne miauczenie nocą - jeśli zdarza się wyjątkowo często, a nawet codziennie, może oznaczać problemy behawioralne lub zdrowotne. O czym jeszcze świadczą długie, nocne wokalizy mruczków?
Koty to, obok psów, najpopularniejsze i najbardziej kochane zwierzaki domowe. Nic dziwnego, że w ostatnich latach nauka o nich poszła mocno do przodu, a opiekunowie mruczków mogą już w miarę trafnie czytać ich nawet najbardziej nietypowe zachowania. Dziś wiemy już np. że gdy koty mocno uderzają ogonem lub stroszą grzbiet, są zdenerwowane, a nawet szykują się do ataku. Gdy uciekają przed nami za szafę lub pod łóżko, czują się niepewnie lub po prostu szukają samotności. Gdy wystawiają brzuszek, zapraszają do zabawy, pokazując, że darzą nas pełnym zaufaniem.
Innym intrygującym zachowaniem kota może być także nagminne miauczenie nocą. Co oznacza?
Twój kot głośno miauczy w nocy? Oto co chce ci przekazać
Zobacz również:
Najczęstsze przyczyny wzmożonego miauczenia u kotów, szczególnie nocą to:
- głód
- nuda
- samotność
- stres
- choroba
- frustracja
- ruja
Jeżeli kot sygnalizuje miauczeniem, że jest głodny, wystarczy po prostu wypełnić mu czymś miseczkę. By zapobiegać takim nocnym pobudkom, możemy też zawczasu zostawić coś dla mruczka przed snem. Gdy obudzi go głód, nie będzie sfrustrowany i szybko go zaspokoi. Warto jednak pamiętać, że takie zachowanie nie jest normalne i jeśli będziemy mieć pewność, że za nocnym miauczeniem stoi głód, to powinniśmy przyjrzeć się porcjom jedzenia, które pupil dostaje przez cały dzień. Być może są one niewystarczające.
Może się okazać, że kot głośno miauczy nocą, bo po prostu się nudzi lub czuje się samotny. Trudno jednak oczekiwać, że będziemy bawić się z mruczkiem w środku nocy, tym bardziej jeśli to zachowanie jest coraz częstsze. Behawioryści mają jednak na to sposób - by zwierzak nie nudził się nocą, wystarczy sprezentować mu kilka angażujących zabawek, którymi będzie mógł się zająć, gdy my będziemy smacznie spać.
Kot może też miauczeć, bo czuje się zagrożony, zestresowany lub z powodu bólu. Jeśli mamy takie podejrzenia, powinniśmy w pierwszym wypadku szybko usunąć stresor, również na stałe, jeśli będzie to konieczne lub, gdy podejrzewamy chorobę, jak najszybciej udać się z pupilem do kliniki weterynaryjnej.
Kotka miauczy nocą z powodu rui? Oto, co możesz zrobić
Sprawa komplikuje się trochę w przypadku kotki - jej długie, nocne "miałki" mogą bowiem świadczyć o tym, że przeżywa właśnie ruję. Tutaj rozwiązanie jest dość proste - można podać jej środki antykoncepcyjne lub (i jest to najlepsze rozwiązanie) poddać ją sterylizacji. Pozbawione rui kotki są dużo spokojniejsze i nie wokalizują już w poszukiwaniu partnera.
Zobacz również: Jak często należy czesać kota? Kluczowa rasa i pora roku
***