Reklama

Reklama

Koty ją uwielbiają, komary nienawidzą. Jak stosować kocimiętkę?

Kocimiętka uwielbiana jest przez naszych czworonożnych mruczków, jednak komary czując jej zapach, uciekają w popłochu. Te bzyczące owady skutecznie uprzykrzają nam wieczory spędzane pod chmurką. Zdarza się, że mimo użycia chemicznych sprayów, te w dalszym ciągu latają dookoła nas, a następnie gryzą i powodują swędzące ukąszenia. Warto zatem wypróbować naturalny sposób, który skutecznie odstraszy je przed lataniem w naszej okolicy. Mowa o herbacie z kocimiętki, która ma również korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Kocimiętkę kojarzymy głównie, z tym, że jest uwielbiana przez koty. Potoczna nazwa tej rośliny wywodzi się właśnie z obserwacji zachowań kotów w jej obecności. Reakcje naszych mruczków na tę roślinę, opisywane jako narkotyczne, wywołane są związkami lotnymi o charakterze feromonów. Kocimiętka ma jednak również prozdrowotne działanie na nasz organizm, a jej aromat potrafi skutecznie odstraszać komary.

Sprawdź także: Oto powody, dlaczego komary częściej gryzą niektórych ludzi 

Reklama

Właściwości lecznicze kocimiętki

Kocimiętka od wieków była stosowana w medycynie ludowej. Doceniano ją m.in. za jej właściwości moczopędne, przeciwzakrzepowe i antyseptyczne. Jako roślina o wielofunkcyjnym działaniu była w kręgu zainteresowań badaczy - z tego względu odkryto również jej działanie przeciw pasożytom roznoszącym choroby. Dziś nie ulega wątpliwości, że wykazuje korzystne działanie na organizm człowieka dzięki swojemu specyficznemu składowi. Chodzi tu przede wszystkim o terpenoidy i związki fenolowe, które decydują o uniwersalnym zastosowaniu kocimiętki.

Z kolei dzięki swoim właściwościom uspokajającym jest często polecana przy takich dolegliwościach jak:

  • bezsenność
  • nerwice
  • bóle głowy

Jest również doceniana przez tych, którzy zmagają się z problemami trawiennymi i z częstymi bólami brzucha. Kocimiętka wspiera bowiem działania moczopędne oraz wiatropędne. Żeby jednak skorzystać z jej dobroczynnego działania, należy ją odpowiednio przyrządzić.

Czytaj także: Unikaj tych kolorów latem. Przyciągają komary i kleszcze

Jak stosować kocimiętkę?

By w pełni wykorzystać właściwości prozdrowotne tej aromatycznej rośliny, trzeba wiedzieć, jak ją przyrządzić. Szczególnie polecana jest herbata z suszonych liści kocimiętki. Jak ją zaparzyć? Należy wsypać dwie łyżeczki suszu do szklanki lub kubka, a następnie zalać gorącą wodą i przykryć talerzykiem, aby uwolnione pod wpływem temperatury olejki eteryczne pozostały w naparze. Tak zalaną herbatę należy parzyć przez około 20 minut, a następnie delektować się jej smakiem. Najlepszym momentem na jej spożycie jest późny wieczór - przed pójściem spać. Wtedy wówczas jej właściwości uspokajające będą najskuteczniejsze i ułatwią szybkie zaśnięcie.

Czytaj także: Kocimiętka Faassena. Zrób tak, a będzie bujnie kwitła przez kilka miesięcy

Jak kocimiętka odstrasza komary?

Naukowcy udowodnili, że wobec niektórych gatunków komarów kocimiętka wykazuje działanie odstraszające i podrażniające. Nepetalakton, czyli ten sam składnik, który doprowadza koty do obłędu, działa odstraszająco na komary. Doskonale sprawdzi się zatem wysiewanie jej miejscach, w których często przebywamy - to powinno skutecznie uniemożliwić komarom przebywanie w otoczeniu, w którym rośnie kocimiętka. Skutecznym sposobem na odstraszenie komarów przy użyciu kocimiętki może być również skorzystanie z olejku eterycznego na bazie tej rośliny - kilka kropel tego naturalnego specyfiku wystarczy, by przetrzeć nim meble ogrodowe, a komary będą omijać to miejsce szerokim łukiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kocimiętka na komary | kocimiętka właściwości

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy