Koty ją uwielbiają, komary nienawidzą. Jak stosować kocimiętkę?

Kocimiętka uwielbiana jest przez naszych czworonożnych mruczków, jednak komary czując jej zapach, uciekają w popłochu. Te bzyczące owady skutecznie uprzykrzają nam wieczory spędzane pod chmurką. Zdarza się, że mimo użycia chemicznych sprayów, te w dalszym ciągu latają dookoła nas, a następnie gryzą i powodują swędzące ukąszenia. Warto zatem wypróbować naturalny sposób, który skutecznie odstraszy je przed lataniem w naszej okolicy. Mowa o herbacie z kocimiętki, która ma również korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Kocimiętka jest stosowana jako naturalny środek do odstraszania komarów
Kocimiętka jest stosowana jako naturalny środek do odstraszania komarów123RF/PICSEL

Kocimiętkę kojarzymy głównie, z tym, że jest uwielbiana przez koty. Potoczna nazwa tej rośliny wywodzi się właśnie z obserwacji zachowań kotów w jej obecności. Reakcje naszych mruczków na tę roślinę, opisywane jako narkotyczne, wywołane są związkami lotnymi o charakterze feromonów. Kocimiętka ma jednak również prozdrowotne działanie na nasz organizm, a jej aromat potrafi skutecznie odstraszać komary.

Właściwości lecznicze kocimiętki

Z kolei dzięki swoim właściwościom uspokajającym jest często polecana przy takich dolegliwościach jak:

  • bezsenność
  • nerwice
  • bóle głowy

Jest również doceniana przez tych, którzy zmagają się z problemami trawiennymi i z częstymi bólami brzucha. Kocimiętka wspiera bowiem działania moczopędne oraz wiatropędne. Żeby jednak skorzystać z jej dobroczynnego działania, należy ją odpowiednio przyrządzić.

Jak stosować kocimiętkę?

Herbata z kocimiętki wykazuje działanie prozdrowotne
Herbata z kocimiętki wykazuje działanie prozdrowotne123RF/PICSEL

By w pełni wykorzystać właściwości prozdrowotne tej aromatycznej rośliny, trzeba wiedzieć, jak ją przyrządzić. Szczególnie polecana jest herbata z suszonych liści kocimiętki. Jak ją zaparzyć? Należy wsypać dwie łyżeczki suszu do szklanki lub kubka, a następnie zalać gorącą wodą i przykryć talerzykiem, aby uwolnione pod wpływem temperatury olejki eteryczne pozostały w naparze. Tak zalaną herbatę należy parzyć przez około 20 minut, a następnie delektować się jej smakiem. Najlepszym momentem na jej spożycie jest późny wieczór - przed pójściem spać. Wtedy wówczas jej właściwości uspokajające będą najskuteczniejsze i ułatwią szybkie zaśnięcie.

Jak kocimiętka odstrasza komary?

Naukowcy udowodnili, że wobec niektórych gatunków komarów kocimiętka wykazuje działanie odstraszające i podrażniające. Nepetalakton, czyli ten sam składnik, który doprowadza koty do obłędu, działa odstraszająco na komary. Doskonale sprawdzi się zatem wysiewanie jej miejscach, w których często przebywamy - to powinno skutecznie uniemożliwić komarom przebywanie w otoczeniu, w którym rośnie kocimiętka. Skutecznym sposobem na odstraszenie komarów przy użyciu kocimiętki może być również skorzystanie z olejku eterycznego na bazie tej rośliny - kilka kropel tego naturalnego specyfiku wystarczy, by przetrzeć nim meble ogrodowe, a komary będą omijać to miejsce szerokim łukiem.

Jak pozbyć się z domu komarów? Genialny sposób, który zawsze działaInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas