Krzewy dosłownie uginają się od owoców. Jeszcze masz czas na jej zasadzenie

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Aronia zdobywa coraz większą popularność, ale jeszcze jej daleko do wszędobylskich malin i jeżyn, które rosną na każdej działce. Z drugiej strony winić można jej specyficzne owoce, które nie każdemu mogą przypadać do gustu, chyba że zna się odpowiednie triki, by wydobyć z nich wszytko to, co najlepsze. Jeśli nie mamy jeszcze pomysłu, co zasadzić w ogrodzie, to może warto przemyśleć, czy aronia nie wzbogaci naszej zielonej oazy. Niewielkie wymagania sprawią, że dorodny krzew się odwdzięczy i obsypie się kilogramami owoców.

Aronia powoli zyskuje sobie sympatyków nad Wisłą, a jej owoce są wyjątkowo zdrowe
Aronia powoli zyskuje sobie sympatyków nad Wisłą, a jej owoce są wyjątkowo zdrowe123RF/PICSEL

Aronia: Co trzeba o niej wiedzieć?

Aronia, zwana również aronią czarną, to krzew, który pochodzi z Ameryki Północnej i powoli zaskarbia sobie sympatię Polaków, choć nie wszystkich, a szkoda. Co prawda, winić można za to cierpki smak jej owoców, ale przyznać trzeba, że krzew szybko rośnie i w ciągu kilku lat osiąga maksymalną wysokość przekraczającą dwa metry. Rozłożysty krzew ma zielone ulistnienie, które jesienią przebarwia się na czerwono i pomarańczowo, by na zimę całkowicie je stracić.

Choć krzew aronii sam w sobie wygląda okazale, to jednak jego największym skarbem są owoce: ciemno-fioletowe jagody, które są doskonałym surowcem do przygotowywania domowych przetworów. Owoce aronii są zdrowe, więc dla szybkiego uzupełnienia witamin są warte poświęcenia uwagi, zwłaszcza że uprawa nie należy do skomplikowanych. A co z niekorzystnym smakiem owoców? Do tego wrócimy, ale warto wiedzieć, że okazałe zbiory zaczynają się w drugiej połowie sierpnia.

Jak uprawiać aronię?

Uprawa aronii zaliczana jest do tych łatwiejszych, ale żeby się powiodła, a plony faktycznie były obfite, trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Krzew musi być umiejscowiony w bardzo słonecznym miejscu, a gleba musi być żyzna i przepuszczalna. Choć aronia świetnie radzi sobie z suszami, to czasami lepiej ją podlać albo umieścić w glebie wilgotnej: wtedy będzie bardziej owocować.

A co z zabiegami pielęgnacyjnymi aronii? Ona wymaga tylko przycięcia, ponieważ jej łodygi bardzo szybko się rozrastają, więc może zająć sporą przestrzeń na działce.

Owoce aronii: Sierpień należy do nich

Pierwszych owoców aronii można spodziewać się już w połowie sierpnia, ale mogą być one jeszcze obecne aż do października. Kiedy zbierać aronię? Oczywiście, można zaraz po tym, kiedy staną się dojrzałe, ale wiele osób radzi, by jednak pozostały na krzewie aż do przymrozków. Wszystko dlatego, że ujemne temperatury zmieniają smak aronii. Wtedy nieprzyjemnie cierpkie owoce są o wiele słodsze i doskonale nadają się do przygotowywania soków, konfitur, dżemów, nalewek i innych łakoci.

Co zrobić, kiedy aronię trzeba było zebrać wcześniej? Wystarczy umieścić plony w zamrażarce na całą noc, ponieważ wtedy uzyskamy taki sam efekt.

Kiedy sadzić aronię?

Jeśli chcemy dać aronii szansę w naszym ogrodzie, to warto wybrać się do sklepu ogrodniczego po sadzonki aronii. Przy odrobinie szczęścia, zacznie szybko owocować! Kiedy sadzić aronię? Terminy są dwa, choć najdogodniejsza jest jesień (październik lub listopad). Wiosną umieszczenie krzewu w gruncie też jest możliwe, ale nie ma gwarancji, że jagody pojawią się w tym samym roku.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas