Kto jest zwolniony z opłat abonamentu RTV w 2023 roku? Poczta Polska podaje dokładną listę osób [26.01.2023 r.]
Abonament radiowo-telewizyjny to opłata, którą powinni uiszczać wszyscy użytkownicy odbiorników telewizyjnych i radiofonicznych. Istnieje jednak grupa, która jest z tej opłaty zwolniona. Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2023 roku?
Spis treści:
Abonament RTV, czyli abonament radiowo-telewizyjny to opłata, dzięki której funkcjonują telewizja oraz radio publiczne. Abonament uiszcza się co miesiąc, zarówno za użytkowanie odbiorników radiofonicznych, jak i telewizyjnych. Zasadność i wysokość opłaty reguluje ustawa o opłatach abonamentowych. W 2022 roku stawki za używanie odbiornika telewizyjnego albo odbiornika radiofonicznego i telewizyjnego wynosiły kolejno 7,50 zł i 24,50 zł. W 2023 r. za abonamenty RTV zapłacimy więcej.
Ile wynosi abonament RTV za 2023 rok
Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już w 2022 roku przedstawiła wysokość nowych opłat abonamentowych. Wzrosły one o ponad 10 proc. Stawki za abonament RTV za 2023 rok wynoszą:
- radioobiornik - 8,70 zł/miesiąc
- odbiornik telewizyjny lub telewizyjny i radiowy - 27,30 zł/miesiąc
Jak informuje Poczta Polska za abonament można zapłacić mniej. Użytkownicy, którzy uiszczą opłatę do 25 stycznia 2023 roku, otrzymają 10-procentową zniżkę.
Na jakie konto wpłacać abonament RTV?
Kto nie musi płacić abonamentu RTV w 2023 roku?
Kto nie płaci abonamenty RTV? Jest to w naszym kraju opłata obowiązkowa, ale niektóre osoby są z niej zwolnione. Poczta Polska podaje dokładną listę osób, które nie muszą płacić abonamentu RTV. Oto ona:
- osoby, które ukończyły 75 lat
- osoby, które otrzymują rentę socjalną
- osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury
- osoby bezrobotne
- osoby z pierwszą grupą inwalidzką
- osoby całkowicie niezdolne do pracy
- osoby z prawem do zasiłku i świadczenia przedemerytalnego
- osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności
- osoby, które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne
- osoby, które otrzymują specjalny zasiłek opiekuńczy
- inwalidzi wojenni i wojskowi
- osoby niesłyszące i niewidome
- osoby ze statusem weterana poszkodowanego
Sprawdź również: Kontrole RTV: Czy trzeba zgłaszać odbiornik telewizyjny na poczcie?
Uprawnienia do korzystania ze zwolnień od opłaty abonamentu RTV mogą uzyskać osoby znajdujące się w powyższym wykacie. Warunkiem jest przedstawienie w placówce pocztowej:
- dokumentów uprawniające do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych
- dowodu osobistego
- należy także złożyć oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych
Jak tłumaczy Poczta Polska: "Dokumentem potwierdzającym uzyskanie uprawnień do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych jest oryginał oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania ze zwolnień od opłat abonamentowych potwierdzony datownikiem placówki pocztowej".
Zwolnienie od oplat abonamentowych - od kiedy?
Zwolnienia od opłat abonamentowych następuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dopełnione zostały wszystkie formalności w placówce pocztowej Poczty Polskiej SA.
- W przypadku okresowych zwolnień od opłat abonamentowych, brak przedstawienia dokumentów potwierdzających przedłużenie uprawnień na kolejny okres, będzie skutkował koniecznością wnoszenia opłat w kolejnych miesiącach - informuje Poczta Polska.