Ktoś śledzi twój telefon? Łatwo to sprawdzisz. Pomocny okaże się ten kod
Boisz się, że twój telefon został zhakowany i ktoś cię śledzi? To całkiem możliwe, w szczególności wtedy, gdy odwiedzało się niebezpieczne witryny internetowe lub, co gorsza, ściągało nieprzeskanowane pliki. Istnieje jednak prosty sposób, by sprawdzić, czy telefon został zainfekowany oprogramowaniem śledzącym. Rozwiązaniem są specjalne kody MMI. Warto pomyśleć również nad zastosowaniem kilku metod, które zmniejszą ryzyko ataku hakerskiego. Zobacz, jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem.
Spis treści:
Jak sprawdzić, czy ktoś śledzi mój telefon?
We współczesnym świecie, w którym następuje szybki rozwój technologii, ataki hakerskie nie są rzadkimi sytuacjami. Ryzyko wzrasta, gdy odwiedzamy niezabezpieczone strony bez certyfikatu SSL lub ściągamy pliki z niepewnych źródeł. Wówczas na smartfonie może znaleźć się oprogramowanie śledzące, dzięki któremu haker ma dostęp do jego zawartości. Niebezpieczną sytuacją jest również udostępnianie Internetu przez niezabezpieczony hotspot czy korzystanie z publicznego WiFi.
Czasami telefon wykazuje pewne objawy, które mogą wskazywać na zainfekowanie programem śledzącym. To między innymi samoczynne resetowanie systemu, szybszy spadek baterii czy niespodziewane uruchamianie się aplikacji.
Jak sprawdzić, czy ktoś śledzi twój telefon?
Aby przekonać się, czy ktoś niepowołany ma dostęp do połączeń, sms-ów czy plików, wystarczy wpisać specjalny kod MMI. Istnieją kody sprawdzające, czy telefon jest szpiegowany. Oto one:
- *#21# - za jego pomocą sprawdzisz, czy dane, połączenia lub sms-y są przekierowywane;
- *#62# - ten kod spowoduje, że zobaczysz, pod jaki numer przekierowywane są połączenia, standardowo powinien to być numer poczty głosowej.
Czasami jednak metoda ta może okazać się niewystarczająca. Wszystko zależy od stopnia zainfekowania telefonu i złożoności oprogramowania szpiegującego.
Co zrobić, gdy telefon został zhakowany?
Jeżeli okaże się, że twój smartfon został zainfekowany oprogramowaniem szpiegowskim, najlepiej odinstalować wszystkie podejrzane aplikacje. Bezzwłocznie zmień również wszystkie hasła, najlepiej korzystając z innego urządzenia.
Często pomaga przeskanowanie telefonu za pomocą programu antywirusowego. W ostateczności możesz spróbować przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, jednakże może się to wiązać z utratą wszystkich danych.
Atak hakerski na urządzenie mobilne jest przestępstwem, ponieważ dochodzi do bezprawnego uzyskania informacji (art. 267 kodeksu karnego). Czyn ten podlega karze grzywny, a nawet pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli masz uzasadnione podejrzenia, że ktoś włamał się na twój telefon, możesz zgłosić sprawę na policję.
Jak zabezpieczyć telefon przed szpiegowaniem?
Jeśli zastanawiasz się, jak zabezpieczyć swój telefon przed szpiegowaniem, to wiedz, że musisz przestrzegać zasad, które utrudnią lub uniemożliwią hakerom przeprowadzenie ataku. Oto co musisz robić:
korzystaj wyłącznie z zabezpieczonych sieci WiFi;
Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa w sieci może uchronić cię od utraty danych i tym samym niepotrzebnego stresu. Jeżeli podejrzewasz, że twój telefon jest zainfekowany, działaj szybko – w takich sytuacjach dużą rolę odgrywa czas.
Czytaj też: