Kurier zostawił moją paczkę u sąsiada. Czy to zgodne z prawem?

Duża konkurencyjność na rynku firm dostarczających przesyłki powinna sprawiać, że oferowane usługi będą lepiej dopasowane do potrzeb klientów, a do jakości pracy samych kurierów nie będzie zbyt wielu uwag. Niestety – jak w każdej branży – zdarzają się niekompetentni pracownicy, za błędy których płacą czasami nieświadomi konsumenci.

Czy kurier ma prawo zostawić paczkę pod drzwiami?
Czy kurier ma prawo zostawić paczkę pod drzwiami?123RF/PICSEL

Zamówienie w internecie danego towaru, opłacenie go, a następnie wybranie formy dostarczenia paczki to tylko połowa sukcesu. Niestety często zdarza się, że nasza przesyłka trafia w niepowołane ręce, a jednym z powodów takiego stanu rzeczy jest nieodpowiedzialność i lekkomyślność kurierów.

Rzecz jasna, w tej grupie zawodowej prawdopodobnie większość osób rozwożących przesyłki wykonuje swoje obowiązki zgodnie ze sztuką, dlatego nie można mieć do ich pracy żadnych zastrzeżeń. Nie da się jednak ukryć, że niektórzy kurierzy nie stosują się do przyjętych zasad i przepisów. W związku z tym, jako konsumenci powinniśmy znać swoje prawa, zwłaszcza, gdy zamawiana przez nas paczka nie dotrze pod wskazany adres.

Wielu kurierów nie stosuje się do obowiązujących przepisów
Wielu kurierów nie stosuje się do obowiązujących przepisów123RF/PICSEL

Czy kurier może zostawić paczkę pod drzwiami?

Europejskie Centrum Konsumenckie, obejmujące 30 centrów we wszystkich 27 państwach członkowskich UE wskazuje, że taka praktyka jest niedozwolona.

"Mimo że na co dzień tak się dzieje, w rzeczywistości jest to niedozwolone. Jeżeli dostawca mimo to, tak zrobi, a paczka się zagubi, sprzedawca jest odpowiedzialny i powinien, zwrócić koszty zakupu. Jeżeli wybraliśmy firmę przewozową niezależnie od sprzedawcy, wówczas w takiej sytuacji odpowiedzialność ponosi firma, która dostarczała przesyłkę. Wyjątek: nie dotyczy to sytuacji, gdy kurier zostawi paczkę w określonym przez nas miejscu, takim jak np. garaż" - wskazuje ECK.

Czy kurier może zostawić paczkę u sąsiada?

Kurierzy, chcąc odnotować w systemie dostarczenie paczki, często decydują się zostawić ją u sąsiada osoby, której w chwili dostarczania nie ma w domu. W tej kwestii przepisy stanowią, że jest to niezgodne z prawem.

"Firma przewozowa może pozostawić paczkę: adresatowi, ustawowemu przedstawicielowi, pełnomocnikowi lub pełnoletniej osobie mieszkającej z adresatem" - informuje Europejskie Centrum Konsumenckie.

Nie musisz sprawdzać zawartości paczki w obecności kuriera, o ile paczka nie jest uszkodzona
Nie musisz sprawdzać zawartości paczki w obecności kuriera, o ile paczka nie jest uszkodzona123RF/PICSEL

Zawartość paczki doręczonej przez kuriera jest uszkodzona. Co zrobić w takiej sytuacji?

Odbierasz paczkę od kuriera, odkładasz ją na bok i kilka godzin później sprawdzasz jej zawartość. Okazuje się, że kupiony przez ciebie towar jest zniszczony. Czy to oznacza, że nie masz prawa do reklamacji, ponieważ nie sprawdziłeś w obecności kuriera, czy z zwartości przesyłki jest wszystko w porządku? Ile tak naprawdę mamy czasu na sprawdzenie przesyłki? Oto co mówią na ten temat przepisy.

"Jeżeli opakowanie nie jest uszkodzone, nie musisz się śpieszyć - masz 7 dni na sprawdzenie przesyłki od momentu jej dostarczenia. Jeżeli zauważysz szkodę, możesz zażądać spisania protokołu przez firmę przewozową" - wskazują specjaliści z ECK.

Ponadto, co warto zaznaczyć - nie jesteś prawnie zobowiązany do sprawdzenia przesyłki od razu przy wręczaniu jej przez kuriera, o ile opakowanie nie jest uszkodzone.

"Jeśli sprawdzisz przedmioty bezpośrednio przy odbiorze i znajdziesz uszkodzenia, koniecznie spisz protokół szkody. Możesz odmówić przyjęcia przesyłki. Zachowaj kopie protokołu uszkodzenia" - czytamy na stronie Europejskiego Centrum Konsumenckiego.

"Zbliżenia". Roman Frankl. Syn Marii Koterbskiej. Jaka była prywatnie?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas