Laurowiśnia odwdzięczy się pięknym wyglądem. Zimą nie zapomnij o jednym zabiegu
Laurowiśnia to popularny krzew ozdobny, który słynie z błyszczących zielonych liści i dekoracyjnych kwiatostanów. Niewielkie drzewo może dorastać do 4 metrów wysokości. Zimą konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie rośliny przed mrozami. Na tym jednak nie koniec: do listy należy dopisać jeszcze jeden zabieg. O tej porze roku warto wykonywać go regularnie.
Laurowiśnia jest w Polsce określana czasami mianem wawrzynośliwy. To wieloletni krzew, który słynie z liści mających kilkanaście centymetrów. Zielonym żywopłotem z nich utkanych możemy cieszyć się o każdej porze roku, ponieważ laurowiśnia jest rośliną zimozieloną. Nie traci liści na zimę, dzięki czemu nawet o tej porze roku jest piękną ozdobą ogrodu.
Spis treści:
Tak osłonisz laurowiśnię przed mrozem
Laurowiśnia jest odporna na zmienne warunki atmosferyczne, ale niekoniecznie dobrze znosi zarówno silny mróz, jak i porywisty wiatr. Dlatego też kluczowa jest jej odpowiednia ochrona.
Chodzi o osłonięcie - w takiej roli najlepiej sprawdzi się włóknina lub słomiane maty. Górną część rośliny należy jednak pozostawić odkrytą. To ze względu na to, że jest rośliną zimozieloną i powinna mieć zapewniony dostęp do słońca. Cała osłona nie powinna być też zbyt ciasna.
Za najbardziej odporną na mrozy odchodzi odmiana laurowiśni Etna "Anbri". Jej cechy charakterystyczne to mocne rozgałęzienie, duże liście (zmieniające kolor od delikatnego brązu po wyrazistą zieleń) i wzniesione pędy. Odmiana ta osiąga do 2 metrów wysokości.
Zobacz również:
Nawet jeśli odpowiednio zabezpieczmy laurowiśnię na zimę, może się okazać, że mróz dał się jej we znaki. Takim sygnałem będą zbrązowiałe lub żółte liście w niektórych miejscach. W takim przypadku sprawdź, czy wewnętrzna część pędu, na którym znajdują się wspomniane liście, jest zielona od środka. To znak, że krzew ma ogromne szanse na regenerację.
Laurowiśnia zachwyci wyglądem. Zimą pamiętaj o jednym zabiegu
W przypadku laurowiśni zimą należy też pamiętać o jednym, kluczowym zabiegu. Dzięki temu wzmocnimy roślinę i sprawimy, że jej liście nadal będą miały piękny kolor. Mowa o podlewaniu, które zimą jest wręcz obowiązkowe.
Zimowanie rośliny może okazać się problematyczne, gdy zabraknie wody. Gdy panuje mróz i nie ma śniegu, zamarznięta ziemia znacznie utrudnia korzeniom pobór wody. Dlatego też przed zimą i w czasie odwilży należy podlać laurowiśnię. Roślina z pewnością odwdzięczy się za naszą systematyczność i nadal będzie zachwycała wyglądem. Prosty zabieg pomoże jej przetrwać całą zimę w dobrej formie.
Laurowiśnia i jej wymagania
Laurowiśnia preferuje próchnicze, żyzne i przepuszczalne gleby o obojętnym lub zasadowym odczynie pH. Ziemia wokół krzewów laurowiśni powinna być ściółkowana, np. korą. Dzięki temu można nieco zahamować proces wysychania podłoża i zapewnić odpowiednie warunki korzeniom. Od wiosny do połowy lata roślinę warto nawozić preparatami wieloskładnikowymi lub - jako ściółkę - stosować kompost.
Sprawdź: Jak nawozić laurowiśnię?