Liściaste warzywo uratuje wątrobę. Nie musisz go gotować

Szpinak to warzywo liściaste, które od dawna jest cenione za swoje liczne właściwości zdrowotne. Zawiera wiele cennych składników odżywczych, takich jak witaminy, minerały i związki bioaktywne, które mają korzystny wpływ na zdrowie. Warto go wprowadzić do diety, zwłaszcza gdy chcemy zadbać o wątrobę.

Szpinak może okazać się naszym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrową wątrobę
Szpinak może okazać się naszym sprzymierzeńcem w dbaniu o zdrową wątrobę 123RF/PICSEL

Pomyłka niemieckiego chemika rozsławiła szpinak. Jaka jest prawda o tym warzywie?

Szpinak - przez wielu znienawidzony w dzieciństwie, podawany w formie zmielonej, gotowanej papki. Choć pierwsze wrażenie mogło być niekorzystne, warto dać temu warzywu drugą szansę, zwłaszcza w dorosłym życiu.

Dodatkowo to warzywo liściaste wcale nie musi być podawane na ciepło! O ile lubimy sałatę w rozmaitych sałatkach, to ze szpinakiem też możemy się polubić, bo istnieje możliwość spożywania go na surowo.

Dlaczego szpinak warto wprowadzić do swojej diety? Wszystko ze względu na jego bogactwo kryjące się w zielonych liściach. Szpinak to przede wszystkim:

  • witaminy K, A oraz C
  • kwas foliowy
  • witamina B9

To one wpływają na zdrowe kości i prawidłowy proces krzepnięcia krwi, zdrowy układ odpornościowy i zdrową skórę, włosy i paznokcie, a także prawidłowy rozwój komórek w naszym ciele.

Jednak światową popularność szpinak zyskał, za sprawą zawartości żelaza. Historia z tym związana, jest jednym z najbardziej znanych przykładów błędu naukowego, który z czasem stał się mitem.

Przez wiele lat wierzono, że szpinak zawiera wyjątkowo dużo żelaza, co przyczyniło się do jego popularności jako "superfood". Prawda jest nieco inna.

Niemiecki chemik Erich von Wolf badał skład chemiczny różnych warzyw. W trakcie swoich badań zanotował, że szpinak zawiera około 35 mg żelaza na 100 g, co byłoby niezwykle wysoką wartością. Jednak okazało się, że była to pomyłka wynikająca z przestawienia przecinka. Faktyczna zawartość żelaza wynosi około 3,5 mg na 100 g szpinaku, czyli dziesięciokrotnie mniej, niż pierwotnie twierdzono.

Błąd został skorygowany w latach 30. XX wieku i choć różnica jest znacząca, to jednak prawidłowa wartość - 2,7-3,5 mg żelaza na 100 g szpinaku - wciąż czyni to warzywo doskonałym źródłem tego minerału.

Nie tylko żelazo i witaminy. Tak szpinak chroni wątrobę

Szpinak jest bogaty nie tylko w żelazo, ale warto zwrócić uwagę także na inne witaminy i minerały
Szpinak jest bogaty nie tylko w żelazo, ale warto zwrócić uwagę także na inne witaminy i minerały 123RF/PICSEL

Choć błąd niemieckiego chemika wpłynął niekorzystnie na postrzeganie tego warzywa, to nie samą zawartością żelaza powinniśmy kierować się przy włączaniu szpinaku do codziennego menu. 

Szpinak zawiera także magnez, który jest ważny dla funkcjonowania mięśni, układu nerwowego i wapń - kluczowy dla zdrowych kości i zębów.

To na co także powinniśmy zwrócić uwagę to przeciwutleniacze, takie jak luteina, zeaksantyna i beta-karoten, które pomagają chronić organizm przed wolnymi rodnikami i starzeniem się komórek.

Właśnie dzięki zawartości antyoksydantów (np. witaminy C i beta-karotenu), szpinak ma działanie ochronne na wątrobę. Wspiera detoksykację organizmu, która odbywa się właśnie w tym organie. Może także chronić komórki wątrobowe przed uszkodzeniami i poprawiać ogólne funkcjonowanie tego narządu.

Jak najlepiej spożywać szpinak? Rozgotowana papka może odejść w zapomnienie

Jak najlepiej spożywać szpinak?
Jak najlepiej spożywać szpinak?123RF/PICSEL

Okazuje się, że wcale nie zielony mus z rozdrobnionego szpinaku, który był długo gotowany, działa na nasz organizm najlepiej. Doskonały będzie krótko gotowany lub nawet blanszowany szpinak w całych liściach.

Gotowanie przez kilka minut może zmniejszyć zawartość kwasu szczawiowego, co poprawia wchłanianie wapnia i żelaza. Ważne jest, aby nie robić tego zbyt długo, ponieważ długotrwała obróbka cieplna zmniejsza zawartość witamin (zwłaszcza witaminy C).

Sprawdzi się także szpinak surowy, podawany, chociażby w sałatce. To wtedy zyskamy najwięcej z bogactwa witamin i minerałów. Jednak na taką formę powinny uważać osoby, które mają problemy z nerkami.

Jeżeli chcemy zyskać jak najwięcej z tego warzywa, warto polać szpinak tłuszczem, np. oliwą. Taki zabieg kulinarny poprawia przyswajanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak witamina A i K.

Szpinakowe kluski śląskie – jak je zrobić?Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas