Mam 60 lat i 18 lat pracy. Na jaką emeryturę mogę liczyć?

Większość Polaków przechodzi na emeryturę po ukończeniu 60 i 65 lat, kolejno w przypadku kobiet i mężczyzn. Przy ustalaniu wysokości emerytury bierze się jednak pod uwagę także staż pracy. Na jakie świadczenie może więc liczyć 60-latka z 18-letni stażem?

W Polsce przed przejściem na emeryturę wymagany jest odpowiedni staż pracy
W Polsce przed przejściem na emeryturę wymagany jest odpowiedni staż pracy 123RF/PICSEL

Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Od czego zależy wysokość emerytury?

Wysokość emerytury, która przyznana będzie emerytowi, zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego
  • środków zapisanych na subkoncie
  • średniego dalszego trwania życia.

Środki odprowadzane na konto podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

60 lat i 18-letni staż pracy. Na jaką emeryturę można liczyć?

Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest staż pracy. W Polsce ustalono minimalny okres odprowadzania składek i jest to obecnie kolejno 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Ten minimalny okres składkowy wiąże się jednak zazwyczaj z otrzymaniem najniższych świadczeń, często niewystarczających do życia na godnym poziomie. Dlatego ZUS przekonuje, że warto w miarę możliwości pracować dłużej - dłuższa praca gwarantuje bowiem wyższą emeryturę. 

ZUS przypomina, że im dłużej pracujemy, tym wyższa jest nasza emerytura
ZUS przypomina, że im dłużej pracujemy, tym wyższa jest nasza emerytura Marek BazakEast News

W Polsce nie brakuje jednak osób, które są zainteresowane wcześniejszym przejściem na emeryturę - np. po osiemnastu latach. Czy mogą oni liczyć na świadczenie?

Osoby, które chcą wcześniej przejść na emeryturę, muszą pamiętać, że w Polsce obowiązuje minimalny próg związany ze stażem pracy, czyli wspomniane 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn. Czy osoby, które przepracowały 18 lat, mogą więc liczyć na jakiekolwiek świadczenie?

Niestety nie - Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przewidział w tej sytuacji standardowego świadczenia. Pracownik z 18-letnim stażem pracy może liczyć jedynie na specjalny zasiłek. Obecnie wynosi on 600 złotych brutto. 

Zobacz również: 

Zdanowicz pomiędzy wersami. Odc. 61: Aleksander KwaśniewskiINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas