Mam 60 lat i 18 lat pracy. Na jaką emeryturę mogę liczyć?
Większość Polaków przechodzi na emeryturę po ukończeniu 60 i 65 lat, kolejno w przypadku kobiet i mężczyzn. Przy ustalaniu wysokości emerytury bierze się jednak pod uwagę także staż pracy. Na jakie świadczenie może więc liczyć 60-latka z 18-letni stażem?
Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną, więc wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.
Od czego zależy wysokość emerytury?
Wysokość emerytury, która przyznana będzie emerytowi, zależy od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:
- zwaloryzowanego kapitału początkowego
- środków zapisanych na subkoncie
- średniego dalszego trwania życia.
Środki odprowadzane na konto podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane. Wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
60 lat i 18-letni staż pracy. Na jaką emeryturę można liczyć?
Ustawowy wiek emerytalny wynosi w Polsce 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ale podczas przejścia na emeryturę równie ważny jest staż pracy. W Polsce ustalono minimalny okres odprowadzania składek i jest to obecnie kolejno 20 i 25 lat dla kobiet oraz mężczyzn. Ten minimalny okres składkowy wiąże się jednak zazwyczaj z otrzymaniem najniższych świadczeń, często niewystarczających do życia na godnym poziomie. Dlatego ZUS przekonuje, że warto w miarę możliwości pracować dłużej - dłuższa praca gwarantuje bowiem wyższą emeryturę.
W Polsce nie brakuje jednak osób, które są zainteresowane wcześniejszym przejściem na emeryturę - np. po osiemnastu latach. Czy mogą oni liczyć na świadczenie?
Osoby, które chcą wcześniej przejść na emeryturę, muszą pamiętać, że w Polsce obowiązuje minimalny próg związany ze stażem pracy, czyli wspomniane 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn. Czy osoby, które przepracowały 18 lat, mogą więc liczyć na jakiekolwiek świadczenie?
Niestety nie - Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie przewidział w tej sytuacji standardowego świadczenia. Pracownik z 18-letnim stażem pracy może liczyć jedynie na specjalny zasiłek. Obecnie wynosi on 600 złotych brutto.
Zobacz również: