"Mam na koncie 40 lat pracy. Jaką emeryturę dostanę?". Oto co mówią przepisy

Większość Polaków przechodzi na emeryturę po ukończeniu 60 i 65 lat, kolejno w przypadku kobiet i mężczyzn. Zazwyczaj mogą się już oni pochwalić minimalnym, upoważniającym do pobierania świadczenia stażem pracy. Co w przypadku osób, u których jest on zdecydowanie wyższy i wynosi np. 40 lat? Na jaką emeryturę mogą liczyć?

Każdy dodatkowy rok pracy jest gwarancją wyższej emerytury
Każdy dodatkowy rok pracy jest gwarancją wyższej emerytury 123RF/PICSEL
  • urodzili się przed 1949 rokiem - obowiązują ich świadczenia emerytalne oparte na zasadach sprzed wprowadzonej reformy w 1999 roku,
  • urodzili się po 1949 roku - ich świadczenie podlega rozdziałowi na dwa systemy. Część środków trafiała bowiem na konto indywidualne prowadzone przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a część uzyskiwał Otwarty Fundusz Emerytalny. 

Od 2014 roku OFE stał się opcją dobrowolną - wciąż można z niego korzystać, ale nie ma już takiego obowiązku.

Wysokość emerytury, która przyznana będzie emerytowi, zależy zawsze od kwoty zwaloryzowanych składek na koncie ubezpieczonego oraz:

  • zwaloryzowanego kapitału początkowego,
  • środków zapisanych na subkoncie,
  • średniego dalszego trwania życia.

Środki odprowadzane na konto podlegające kontroli Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są waloryzowane, a wskaźnik waloryzacji ogłaszany jest przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Jaka emerytura po 40 latach pracy? Kluczowe dwa warunki

W Polsce obowiązuje minimalny próg związany ze stażem pracy, czyli kolejno 20 i 25 lat dla kobiet i mężczyzn. ZUS przypomina jednak, że każdy, dodatkowy rok pracy wiąże się z otrzymaniem w przyszłości wyższej emerytury. Nie brakuje więc seniorów, którzy przechodząc na świadczenie, mogą się pochwalić nawet 40 latami pracy. Na jaką emeryturę mogą liczyć?

Wysokość emerytury po 40 latach pracy zależy oczywiście od zwaloryzowanego kapitału początkowego, wszystkich zgromadzonych środków i średniego dalszego trwania życia. Przyjmując jednak, że emeryt, który pracował przez 30 lat za najniższą krajową, otrzyma gwarantowaną kwotę minimalną, czyli 1780,96 zł brutto miesięcznie, możemy założyć, że po czterdziestu latach świadczenie to będzie wyższe. Osoba, która przez ten czas zarabiała więcej niż wynosi najniższa krajowa, otrzyma oczywiście jeszcze wyższe świadczenie.

Aby wyliczyć prognozowaną emeryturę, warto skorzystać ze specjalnego kalkulatora, który znaleźć można na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas