Masz takie banknoty w portfelu? Nie zapłacisz nimi za zakupy

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

Zdarzają się sytuacje, kiedy ze względu na różne okoliczności banknoty ulegają uszkodzeniu. Nie oznacza to jednak, że zniszczone pieniądze całkowicie tracą swoją wartość. Co zatem zrobić, jeśli w portfelu znajdziemy potargane lub zabarwione banknoty?

Uszkodzone banknoty możemy wymienić w kasie dowolnego banku działającego w Polsce
Uszkodzone banknoty możemy wymienić w kasie dowolnego banku działającego w PolsceARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Przede wszystkim pamiętajmy, że np. podczas robienia zakupów kasjer może odmówić przyjęcia zapłaty uszkodzonymi banknotami. Również my możemy zgłosić zastrzeżenia co do otrzymywanych pieniędzy podczas wydawania nam reszty, o ile są one faktycznie zniszczone.

Zasady i tryb wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów i monet reguluje zarządzenie nr 31/2013 Prezesa Narodowego Banku Polskiego z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wymiany znaków pieniężnych, które wskutek zużycia lub uszkodzenia przestają być prawnym środkiem płatniczym na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Które, zniszczone banknoty nadają się do wymiany?

Zużyte lub uszkodzone banknoty i monety emitowane przez Narodowy Bank Polski, jeżeli nie są podejrzane co do autentyczności, a ich cechy umożliwiają rozpoznanie wartości nominalnej, w tym banknoty postrzępione, naddarte, podklejone, przerwane, nadmiernie zabrudzone, zaplamione, odbarwione, itp., można wymienić na znaki pieniężne nadające się do obiegu w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. W przypadku, gdy banknoty lub monety nie spełniają warunków wymiany w bankach, przyjmowane są przez banki na podstawie wniosku i przesyłane do wymiany do Centrali NBP - informuje Narodowy Bank Polski.

Pieniądze wymienisz w kasie dowolnego banku działającego w Polsce
Pieniądze wymienisz w kasie dowolnego banku działającego w Polsce123RF/PICSEL

Banknot, który zachował od 45 do 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, zostanie wymieniony za połowę jego wartości nominalnej. Z kolei banknot, który zachował ponad 75 proc. pierwotnej powierzchni w jednym fragmencie, a także banknot przerwany na nie więcej niż dziewięć części stanowiący w całości 100 proc. powierzchni banknotu, bank wymieni za jego pełną wartość nominalną - czytamy na stronie nbp.pl.

A co się dzieje ze skrawkami banknotów posiadających mniej niż 45 proc. powierzchni? Taki banknot nie spełnia wymogów umożliwiających wymianę przez Centralę NBP i jest niszczony w Narodowym Banku Polskim, po upływie 6 miesięcy od dnia sporządzenia informacji o wyniku wymiany, o ile wnioskujący nie wniesie żądania ich zwrotu.

Posiadasz zniszczone monety? Wymień je
Posiadasz zniszczone monety? Wymień je123RF/PICSEL

Czy uszkodzoną monetę można wymienić?

Wymianie podlegają również monety. O czym należy pamiętać, decydując się na wymianę uszkodzonych monet? Otóż zniszczone lub zużyte monety podlegają wymianie w 100 proc., w tym również dwa rozłączone elementy rdzeń i pierścień, jeżeli pochodzą z monety o tej samej wartości nominalnej. Za połowę wartości nominalnej zostanie wymieniona moneta, jeżeli zachowany został jeden element - rdzeń lub pierścień.

„Ewa gotuje”: Pizza zawijanaPolsat
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas