Masz ten produkt w domu? W mig wyczyścisz nim metalową patelnię na błysk

Oprac.: Anna Czowalla

Folia aluminiowa to wszechstronny produkt, który od lat znajduje różnorodne zastosowanie w naszych domach. Choć najczęściej kojarzymy ją z przechowywaniem żywności i pieczeniem, to możemy wykorzystać ją także na wiele innych sposobów. Jednym z mniej znanych, ale niezwykle przydatnych trików jest używanie folii aluminiowej do czyszczenia patelni. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Metalową patelnię skutecznie wyczyścisz, korzystając z folii aluminiowej.
Metalową patelnię skutecznie wyczyścisz, korzystając z folii aluminiowej.123RF/PICSEL

Jak czyścić patelnię folią aluminiową?

Czyszczenie patelni folią aluminiową to prosty i skuteczny sposób na usunięcie przypalonego tłuszczu i innych trudnych zabrudzeń. Jest delikatna dla czyszczonych powierzchni i nie rysuje ich, w przeciwieństwie do tradycyjnych druciaków. Jak ją wykorzystać? Wystarczy, że zastosujesz się do kilku poniższych kroków:

  1. Przygotowanie patelni: jeśli patelnia jest bardzo brudna, najpierw namocz ją w gorącej wodzie z kilkoma kroplami płynu do mycia naczyń przez około 30 minut. W ten sposób zmiękczysz przypalone resztki jedzenia.

  2. Użycie folii aluminiowej: po namoczeniu patelni, weź kawałek folii aluminiowej i zgnieć go w szorstką kulę. Wykorzystasz ją jako środek ścierny.

  3. Czyszczenie: wylej wodę z patelni i posyp sodą oczyszczoną miejsca, które chcesz wyczyścić. Następnie delikatnie przetrzyj je przygotowaną kulką folii aluminiowej. Kulka z folii aluminiowej w połączeniu z sodą oczyszczoną stworzy pastę ścierną, dzięki której usuniesz przypalone resztki jedzenia i nie zarysujesz powierzchni patelni.
     
  4. Płukanie i suszenie: po wyczyszczeniu patelni dokładnie spłucz ją gorącą wodą z mydłem w celu usunięcia wszelkich pozostałości detergentu i sody. Kiedy już zakończysz ten zabieg, wytrzyj patelnię do sucha, aby zapobiec powstawaniu plam z wody.

Używaj tej metody tylko do czyszczenia patelni wykonanych z metalu. Nie stosuj jej na patelniach, które są pokryte powłoką nieprzywierającą, taką jak np. teflon, ponieważ możesz ją zarysować i zniszczyć jej właściwości. Zawsze warto przeprowadzić test na małej, mniej widocznej części patelni, aby upewnić się, że folia aluminiowa nie zarysuje powierzchni. Po wyczyszczeniu metalowej patelni warto ją wypolerowaćużywając oliwy, która przywróci jej połysk i pomoże stworzyć dodatkową warstwę ochronną.

Prosty sposób sprawi, że bez problemu doczyścisz przypalone spody od naczyń
Prosty sposób sprawi, że bez problemu doczyścisz przypalone spody od naczyń123RF/PICSEL

Inne zastosowania folii aluminiowej w domu

Oprócz czyszczenia patelni, folia aluminiowa ma wiele innych zastosowań, które skutecznie przyspieszą wykonywanie domowych obowiązków. Oto kilka z nich:

  • przyspiesza prasowanie: umieszczając ją pod pokrowcem deski do prasowania, błyszczącą stroną do góry, można przyspieszyć proces prasowania. Folia odbija ciepło, co sprawia, że obydwie strony odzieży prasują się jednocześnie;

  • ułatwia polerowanie srebra i sztućców: może być używana do polerowania srebrnych sztućców oraz innych naczyń wykonanych z tego metalu. Z łatwością przywróci im blask;

  • pomaga w czyszczenie żelazka: folia aluminiowa może być używana do czyszczenia żelazka z kamienia i osadu. Wystarczy, że przetrzesz żelazko folią, a będzie wyglądało jak nowe;

  • ostrzy tępe nożyczki: potnij folię aluminiową nożyczkami kilka razy, aby je naostrzyć;

  • zapobiega elektryzowaniu się ubrań: ma właściwości antystatyczne, co sprawia, że jest idealna do suszenia prania w suszarce elektrycznej. Jeśli zwiniesz ją w kulę i wrzucisz do suszarki, pranie nie będzie się elektryzowało.

Folia aluminiowa to nie tylko niezbędny element wyposażenia kuchni, ale także pomocnik w wielu domowych obowiązkach. Pamiętajmy jednak, aby używać jej zgodnie z przeznaczeniem i nie stosować na powierzchniach, które mogłaby uszkodzić.

Przeczytaj również:

Jak wyczyścić żelazko? Trzy sposoby na brudną stopę żelazkaInteria DIY
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas