Myszy chowają się w ścianie? Nigdy nie popełniaj tego błędu

Łukasz Piątek

Opracowanie Łukasz Piątek

W filmach animowanych dla dzieci zazwyczaj są urocze, czarujące i wzbudzają sympatię. W realnym świecie, zwłaszcza gdy stają się niechcianymi lokatorami naszego domu, potrafią wyrządzić ogromne szkody, a mieszkańców doprowadzić do szaleństwa. Myszy, bo o nich właśnie mowa, szukają schronienia na zimę, a cztery ściany – dosłownie i w przenośni – są dla nich najczęstszym wyborem.

Najważniejszym czynnikiem podczas wypędzania myszy z domu jest cierpliwość
Najważniejszym czynnikiem podczas wypędzania myszy z domu jest cierpliwość123RF/PICSEL

Dlaczego myszy chowają się w domu?

Myszy bardzo chętnie i nader często stają się nieproszonymi gośćmi domów, ponieważ te zapewniają im bezpieczeństwo, ciepło i pożywienie. W wielu przypadkach właściciele domów przez długie miesiące mogą nie zdawać sobie sprawy, że pod jednym dachem mieszkają z tymi małymi gryzoniami. A dzieje się tak z uwagi na fakt, że myszy są niezwykle ostrożnymi i przebiegłymi stworzeniami.

O obecności myszy w domu mogą świadczyć m.in. pozostawione przez nie odchody, dziury w opakowaniach z żywnością oraz charakterystyczne odgłosy skrobania. Swoje gniazda budują najczęściej w ciemnych zakamarkach, do których rzadko zaglądamy. W tym celu najczęściej wykorzystują szafki i różnego rodzaju pudełka do przechowywania rozmaitych rzeczy.

Zdarzają się również sytuacje, gdy mysz urządzi swoją kryjówkę w ścianie, zwłaszcza gdy mamy do czynienia ze ścianą wykonaną z karton-gipsu. Nocne skrobanie myszy w ścianie może być niezwykle irytujące i wpływać na komfort psychiczny domowników. Czy w takiej sytuacji możemy skutecznie wypędzić mysz z domu?

Myszy zazwyczaj przemieszczają się tuż przy krawędziach ścian
Myszy zazwyczaj przemieszczają się tuż przy krawędziach ścian123RF/PICSEL

Jak wypędzić mysz ze ściany?

Próba wypędzenia myszy ze ściany nie jest łatwym zadaniem, ale nie oznacza to, że niemożliwym. Przede wszystkim, stając do batalii z tym niewielkim ssakiem, musimy uzbroić się w cierpliwość.

Zacznijmy od tego, że każda mysz musi w końcu opuścić swoją kryjówkę, by zdobyć pożywienie. Nie inaczej jest z myszami schowanymi w ścianach. Myszy zazwyczaj przemieszczają się tuż przy krawędziach ścian, dlatego w takim miejscu powinniśmy umieścić pułapki na myszy. Jeśli gryzoń spotka na swojej drodze przysmak zamontowany na pułapce, z pewnością po niego sięgnie i tym samym zdobędziemy cenny punkt w tej potyczce.

Jesienią myszy szukają schronienia - ich wybór pada na nasze domy
Jesienią myszy szukają schronienia - ich wybór pada na nasze domy123RF/PICSEL

Rzecz jasna, postawienie pułapki na myszy nie oznacza, że gryzoń od razu w nią wpadnie. Myszy najczęściej wychodzą ze swoich kryjówek nocą, gdy domownicy śpią, ponieważ wtedy czują się bezpiecznie. Jeśli przez kilka dni mysz nadal nie będzie znajdować się w zastawionej pułapce, nie trać nadziei. Jak już wspominaliśmy - najważniejsza jest cierpliwość. Mysz przez jakiś czas może wygrywać z tobą bitwę, ale w końcowym rozrachunku liczy się to, kto wygra wojnę.

Rozkładając pułapki na myszy, odradzamy stosowania trucizny. Dlaczego? Mysz może spałaszować truciznę i zanim zacznie ona działać, ssak z powodzeniem wróci do kryjówki w ścianie. Tam dokona żywota, ale my zostaniemy z problemem rozkładających się za ścianą szczątków myszy, czego skutkiem będzie wydobywający się smród.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas