Najlepsze odmiany ogórków na balkon. Gwarantują obfite plony i są odporne na choroby

Czy uprawa ogórków na balkonie jest możliwa? Jak najbardziej, jednak należy pamiętać, że wymaga dużej systematyczności w pielęgnacji. Dobranie właściwych odmian oraz zapewnienie warzywom odpowiednich warunków będzie gwarancją sukcesu. Jak uprawiać ogórki na balkonie w doniczkach?

Na balkon polecanych jest kilka odmian ogórków. Muszą być one odporne na choroby
Na balkon polecanych jest kilka odmian ogórków. Muszą być one odporne na choroby 123RF/PICSEL

Uprawa ogórków w pojemnikach na balkonie czy tarasie to idealne rozwiązanie dla tych, którzy nie posiadają ogródka. By móc jednak cieszyć się dorodnymi, obfitymi plonami należy przestrzegać pewnych zasad. Chodzi głównie o właściwą ich pielęgnacje oraz zapewnienie warunków koniecznych do prawidłowego rozwoju. Podpowiadamy, jak uprawiać ogórki na balkonie, kiedy je sadzić i jakie odmiany sprawdzą się w tym przypadku najlepiej.

Uprawa ogórków na balkonie - o czym należy pamiętać?

Zanim założysz swoją balkonową plantację ogórków, musisz wiedzieć, że warzywa te lubią ciepło oraz dużo światła. Owocować będą więc prawidłowo na jedynie na balkonach wychodzących na wschód, zachód i południe (lub mieszczące się na kombinacji tych kierunków). Jeśli natomiast taras ukierunkowany jest na południe i pada na niego bezpośrednio słońce, warto pomyśleć o osłonie w czasie upałów.

Które ogórki najlepiej owocują?

Na balkonie z powodzeniem rozwijać się mogą różne gatunki ogórków - dobrze sprawdzą się zarówno sałatkowe jak i gruntowe. Niektóre odmiany szczególnie poleca się do tego typu uprawy. Są to:

  • ogórki gruntowe odmiany Dar, o krótkich pędach i krzaczastym pokroju,
  • ogórki Iznik F1 - również o krótkich pędach, nie nadają się jednak do marynowania czy kiszenia.

Jakie ogórki na balkon?

Decydując się na uprawę ogórków na balkonie, należy wybierać odmiany mieszańcowe, wyjątkowo odporne na choroby - wśród nich jest np. sałatkowa Tanja czy też wspomniany wcześniej Iznik F1 - najbardziej polecany do doniczek. Są one ponadto wysokoplenne i gwarantują bezproblemową uprawę ogórków na balkonie.

Jakie doniczki do uprawy ogórków na balkonie?

Optymalna pojemność skrzynek na ogórki to 20 litrów
Optymalna pojemność skrzynek na ogórki to 20 litrów123RF/PICSEL

W przypadku uprawy ogórków na balkonie sprawdzą się zarówno plastikowe jak i gliniane donice, skrzynki lub też torby polipropylenowe. Pojemniki powinny mieć na dnie otwory, które umożliwią odpływanie nadmiaru wody i zagwarantują dobrą wentylację.

Pojemność skrzynek czy donic do uprawy ogórków na balkonie powinna wynosić minimum 10 litrów, jako optymalną podaje się 20 litrów. Odpowiedni rozmiar pojemnika zagwarantuje prawidłową wilgotność podłoża i przełoży się korzystnie na plonowanie.

Jakie podłoże do uprawy ogórków na balkonie?

Jako podłoże do uprawy ogórków na balkonie sprawdzi się typowa ziemia do warzyw lub uniwersalna, ogrodowa wymieszana z kompostem. Na dnie donic warto wysypać warstwę drenażu, a następnie żyzną i próchniczą ziemię. Podłoże warto również wzbogacić naturalnym nawozem - świetnie sprawdzą się m.in. skórki  z bananów. Gdy ogórki będą już posadzone, dobrze też podłoże wyścielić włóknem kokosowym, co sprawi, że woda będzie wolniej parowała.

Kiedy wysiewać ogórki w donicach?

Gdy siewki podrosną należy przełożyć je do doniczek docelowych
Gdy siewki podrosną należy przełożyć je do doniczek docelowych 123RF/PICSEL

Ogórki na balkonie powinno się wysiewać pomiędzy 15 a 30 kwietnia. Można to zrobić od razu do pojemników docelowych lub też przygotować rozsadę. W tym drugim przypadku należy zastosować małe torfowe doniczki. Gdy minie około miesiąc, a siewki będą mieć już po 2-3 duże liście, można wówczas przesadzić je do donic docelowych.

W razie ewentualnych przymrozków doniczki z ogórkami należy przechowywać w mieszkaniu, w miejscu dobrze nasłonecznionym. Po 15 maja można je na stałe wystawić na balkon, wcześniej jednak na noc warto chować je do pomieszczenia.

Ogórki na balkonie - uprawa i pielęgnacja

Aby cieszyć się zdrowymi, dorodnymi ogórkami należy zastosować kilka zasady ich uprawy oraz pielęgnacji. Warunki, jakich wymagają to:

  • stanowisko słoneczne lub delikatnie ocienione,
  • podłoże żyzne, próchnicze i przepuszczalne o pH w przedziale 6,0-7,2,
  • do nawożenia stosować nawozy naturalne, gotowe mieszanki lub samodzielnie przygotowanie,
  • zapewnić warzywom obfite podlewanie - w upalne dni może być to nawet kilka razy dziennie,
  • warto zastosować ściółkowanie ogórków, które zabezpieczy je przed nadmierną utratą wody - może wykorzystać do tego słomę lub włókna kokosowe.
Przepis na ogórki
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas