Najlepszy oprysk dla drzewek owocowych. Woda i jeden tani składnik

Oprac.: Tomasz Kromp

Niektóre drzewka owocowe wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie inaczej jest ze śliwą. Dzięki odpowiednim opryskom można uchronić ją przed robactwem. Ważne jest również właściwe nawożenie, dzięki któremu śliwie nie zabraknie składników odżywczych. O tym pamiętaj uprawiając to drzewko owocowe w swoim ogródku.

W marcu pamiętaj o oprysku drzewek owocowych
W marcu pamiętaj o oprysku drzewek owocowych123RF/PICSEL

Jak zadbać o śliwę, aby miała piękne owoce?

Śliwa domowa to nieduże drzewo należące do rodziny różowatych osiągające wysokość około 10 m. Jego charakterystyczną cechą są smaczne i zdrowe owoce, które można wykorzystać między innymi do przygotowania różnego rodzaju przetworów. Właśnie ze względu na pyszne śliwki, wielu ogrodników uprawia te drzewka w swoich ogródkach.

Decydując się na posadzenie śliwy domowej w ogródku, warto wiedzieć, w jaki sposób należy o nią zadbać. Ważne jest stanowisko – miejsce, w którym śliwa będzie rosnąć, powinno być dobrze nasłonecznione. Ponadto drzewko preferuje wilgotne podłoże zasobne w składniki odżywcze. W celu uzyskania bogatszego owocowania, roślinę warto przycinać.

Ze śliwek można przygotować różnego rodzaju przetwory.
Ze śliwek można przygotować różnego rodzaju przetwory.123RF/PICSEL

Czym pryskać śliwy w marcu?

Nierzadko zdarza się, że śliwa domowa staje się celem ataku różnego rodzaju robaków. Aby temu zapobiec, stosuje się specjalne opryski – zarówno gotowe produkty bazujące na składnikach chemicznych, jak i samodzielnie wykonane preparaty. Jeśli chodzi o tę drugą opcję, to warto sporządzić wyciąg ze skrzypu polnego lub krwawnika pospolitego. Dzięki nim można zniwelować skutki rozprzestrzenienia się brunatnej zgnilizny drzew pestkowych.

Pomocne okazują się również opryski z czosnku, pokrzywy bądź cebuli. Tego rodzaju preparaty mogą pomóc w sytuacji, gdy śliwa została zaatakowana przez mszyce. Przykładowy przepis na wyciąg z czosnku wygląda następująco: 160 g zmielonego czosnku należy porządnie wymieszać z 5 litrami wody i odstawić na około 12-15 minut. Po tym czasie należy odcedzić specyfik i rozcieńczyć z wodą w proporcjach 1:1.

Kiedy powinno się pryskać śliwy? Zazwyczaj opryski zapobiegawcze, które mogą pomóc w walce z chorobami i szkodnikami wykonuje się na przełomie lutego i marca.

Naturalny nawóz do śliwy. Czego użyć?

Chcąc zapewnić śliwie odpowiednie warunki do wzrostu, należy zadbać o dostarczenie jej niezbędnych składników odżywczych. W tym celu dobrze jest użyć nawozu do śliwy. Można zaopatrzyć się między innymi w specjalne mieszanki wieloskładnikowe do drzewek owocowych i stosować je w kwietniu. Warto zadbać o preparaty, które dostarczą drzewkom potasu, azotu i fosforu.

Dobrze jest również rozważyć użycie naturalnego nawozu do śliwy, jakim jest kompost. Należy zrobić z niego grubą na około 3 cm ściółkę wokół drzewka i delikatnie mieszać z podłożem. W przypadku obornika najlepiej wymieszać go z ziemią jeszcze przed posadzeniem śliwy.