Najważniejsza witamina dla seniorów? Jej brak ma poważne konsekwencje
Niacyna pełni w organizmie wiele ważnych funkcji, a jej niedobory można nie tylko odczuć poprzez gorsze samopoczucie, ale też dostrzec gołym okiem na podstawie pogarszającego się stany skóry. Uważa się nawet, że to właśnie jej potrzebujemy najwięcej spośród wszystkich witamin należących do grupy B. Szczególnie ważna jest w diecie seniorów. Jak konkretnie wpływa na organizm i w jakich produktach znajduje się jej najwięcej?
Spis treści:
Seniorzy narażeni na niedobory
Sposób odżywiania odgrywa kluczową rolę w zdrowym funkcjonowaniu organizmu — niezależnie od metryki. Nie da się jednak zaprzeczyć, że ludzkie ciało wraz z wiekiem staje się bardziej narażone na niedobory witamin i minerałów. Dzieje się tak z różnych przyczyn. W grę wchodzi przebieg różnego rodzaju schorzeń, spowolnienie metabolizmu, zmniejszony apetyt czy ograniczona zdolność do przyswajania niektórych składników odżywczych. Dlatego tak ważne jest zadbanie o właściwie zbilansowaną dietę i nieignorowanie znaczenia poszczególnych substancji. Niacyna, znana też jako witamina B3 lub witamina PP, to jeden z kluczowych składników w jadłospisie seniora.
Na co pomaga niacyna? Po pierwsze — energia
Witamina B3 pomaga organizmowi w produkcji energii poprzez regulowanie metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Wspomaga jednocześnie pracę mózgu, poprawiając funkcje poznawcze i zdolności pamięciowe u seniorów. Jest niezbędna dla szybkiego myślenia, kojarzenia faktów, a także przyswajania nowych informacji i uczenia się. Pozytywnie wpływa na nastrój. Niedobory niacyny mogą bowiem skutkować:
- bólem głowy,
- uczuciem znużenia,
- osłabieniem,
- apatią,
- problemami ze snem,
- objawami kojarzonymi z depresją.
Witamina B3 dla zdrowia serca seniora
Wśród właściwości niacyny znajduje się obniżanie poziomu "złego" cholesterolu i trójglicerydów, ponieważ hamuje działania enzymów odpowiadających za ich syntezę. Przekłada się to na zmniejszenie ryzyka chorób serca i udarów. Witamina PP bierze udział także w produkcji czerwonych krwinek i rozszerza naczynia krwionośne. Wykazuje działanie przeciwzapalne.
Zachowanie zdrowej skóry
Pierwsze objawy starzenia najbardziej widoczne są właśnie na skórze. Nawet jeśli pierwszą zmarszczkę widzieliśmy już dawno temu, nie oznacza to, że powinniśmy ignorować stan cery. Niacyna pomaga w utrzymaniu zdrowia skóry poprzez regulację produkcji tłuszczu skórnego oraz poprawę ukrwienia. Spowalnia procesy starzenia i pogłębianie się zmarszczek, zapobiegając utracie sprężystości i elastyczności. Witamina B3 sprzyja redukowaniu przebarwień.
Nie pozostaje bez wpływu na fryzurę, stymulując porost i zagęszczenie włosów. Poprawia również twardość paznokci, które u seniorów bywają cienkie i łamliwe.
Włącz do diety, by zapobiec niedoborom
Uwzględnienie w jadłospisie porcji witaminy B3 nie jest szczególnie skomplikowane. Do produktów bogatych w niacynę zaliczają się drób i wołowina, ryby (zwłaszcza tuńczyk oraz łosoś), pełnoziarniste produkty zbożowe, rośliny strączkowe, a także orzechy i nasiona, ze szczególnym uwzględnieniem nerkowców i ziaren słonecznika.
Czy z niacyną można przesadzić?
Choć nie jest łatwo doprowadzić do nadmiaru witaminy B3 w organizmie, nie jest to niemożliwe. Jak w przypadku każdej substancji — przesada w żadną stronę nie jest wskazana. Skutkami nadmiaru może być pojawienie się na skórze swędzącego zaczerwienienia, a także problemy z wątrobą. Jeśli więc myślisz o suplementacji, konieczna jest konsultacja z lekarzem i wykonanie badań poziomu niacyny.