Najzdrowsze chleby w polskich piekarniach. Idealne przy miażdżycy i cukrzycy
Spożycie chleba w Polsce zmniejsza się każdego roku. Jeszcze kilka lat temu wynosiło ono niecałe 4 kg na osobę w ciągu miesiąca. Dziś jest to znacznie poniżej 3 kg. Gorszym zjawiskiem jest jednak to, że w związku z rosnącymi cenami pieczywa chleby dobrej jakości zastępujemy byle jakimi pszennymi bułkami. Eksperci alarmują, że to prosta droga do nadwagi, obciążenie dla trzustki, wątroby i innych narządów. Sprawdź, które chleby są najzdrowsze i na co zwracać uwagę podczas wyboru pieczywa w sklepie.
Spis treści:
Polskie pieczywo słynie z różnorodności, a przede wszystkim indywidualnego smaku. W piekarniach znajdziemy chleb dostosowany do wielu potrzeb - zarówno dietetycznych, jak zdrowotnych. Sprawdź, jaki chleb jest najzdrowszy dla cukrzyków i sercowców, a jaki dla osób zmagających się z chorobami jelit czy żołądka.
Chleb żytni
Chleb żytni uważany jest za najzdrowszy z wielu względów. Powstaje na bazie mąki żytniej z niewielką domieszką mąki pszennej. Charakteryzuje się naturalnie ciemnym kolorem, gęstą konsystencją i charakterystycznym kwaśnym smakiem. Zawiera dużo błonnika, a także cenne witaminy (przede wszystkim z grupy B) i minerały (m.in. żelazo, magnez, fosfor i cynk). Jest zalecany cukrzykom, sercowcom i osobom na diecie redukcyjnej. Żytni chleb syci na długo, a przede wszystkim charakteryzuje się niskim indeksem glikemicznym - znajdujące się w nim węglowodany powoli wchłaniają się do organizmu i nie wywołują skoku glukozy we krwi. Ten rodzaj chleba korzystnie wpływa też na profil lipidowy i zmniejsza ryzyko miażdżycy. Chleb żytni może jednak być szkodliwy dla osób zmagających się z refluksem żołądka, problemami z wątrobą czy chorobami jelit. Wszystko ze względu na kwas mlekowy i octowy, które znajdują się w zaczynie niezbędnym do jego wypieku. U wrażliwych osób mogą podrażniać śluzówki przewodu pokarmowego.
Chleb razowy
Do zdrowego pieczywa zalicza się też chleb razowy. Wytwarza się go z mąki razowej, czyli grubo zmielonego ziarna pszenicy lub żyta. Dzięki temu zawiera dużo błonnika i cennych minerałów. Wspomaga pracę układu pokarmowego, obniża poziom złego cholesterolu i ma niski indeks glikemiczny. Jest polecany cukrzykom, osobom z zaburzeniami ze strony układu pokarmowego i walczącym z nadprogramowymi kilogramami.
Chleb orkiszowy
Mąka orkiszowa to rodzaj bogatej w błonnik, białko i minerały mąki pszennej. Jest świetną alternatywą dla osób, które nie mogą spożywać żytniego pieczywa. Jest lekkostrawny i polecany chorym na refluks czy zmagającym się z zapaleniem jelit. Chleb orkiszowy korzystnie wpływa na funkcjonowanie układu krążenia i pomaga też wzmocnić odporność. Cechuje się też stosunkowo niskim indeksem glikemicznym.
Chleb gryczany
Chleb gryczany jest idealny dla osób z miażdżycą czy celiakią. Jest cennym źródłem białka (ale nie zawiera glutenu), błonnika, witamin i minerałów. Zawiera głównie węglowodany złożone i nie wywołuje gwałtownych skoków glukozy we krwi. Pomaga obniżyć poziom złego cholesterolu, a jednocześnie zwiększyć ilość tego dobrego. Chleb gryczany jest też lekkostrawny i zawiera bakterie probiotyczne pozytywnie wpływające na trawienie i kondycję jelit.
Zobacz również:
Chleb drożdżowy czy na zakwasie?
Właściwości chleba wynikają nie tylko z rodzaju mąki, z jakiej jest produkowany. Dużą rolę odgrywa też składnik bazowy do procesu wyrastania ciasta. Pod tym kątem zdecydowanie zdrowszy jest zakwas, czyli mieszanka wody i mąki, która ulega procesowi fermentacji. Chleb na zakwasie ma niższy indeks glikemiczny, nie powoduje wzdęć i jest łatwiej przyswajalny. Ma też właściwości probiotyczne. Pieczywo wytwarzane na bazie drożdży zawiera więcej cukrów prostych, a mniej błonnika.
Jak rozpoznać dobry chleb? Uważaj na triki producentów pieczywa
- Uważaj na pieczywo, które wygląda jak razowe. Coraz więcej producentów chce przyciągnąć klientów wizualnie i sztucznie zabarwia chleb za pomocą karmelu lub melasy. Jeśli znajdziesz ten składnik w opisie pieczywa, zrezygnuj z zakupu, taki chleb najprawdopodobniej wcale nie jest razowy.
- Dobry chleb razowy powinien sporo ważyć. Jeśli jest lekki, zazwyczaj zawiera spulchniacze, a nie naturalne składniki.
- Zwracaj uwagę na skład, dobry chleb zawiera ich zaledwie kilka: mąkę, zakwas, wodę i sól.
- Po rozkrojeniu skórka świeżego razowego chleba nie powinna odchodzić od miąższu. Taki chleb nie powinien się też kruszyć, za to powinniśmy poczuć kwaśny zbożowy zapach.
- Lepszym wyborem są chleby na zakwasie niż te produkowane na bazie drożdży, warto też kupować pieczywo z dodatkiem ziaren i nasion - wykazują pozytywny wpływ na zdrowie.
- Chleb o dobrym składzie przez tydzień zachowuje swoje właściwości i nie pleśnieje.
Czytaj także: