Natychmiastowe alimenty: Dla kogo dodatkowe 600 zł?

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadane od wielu lat przez rząd zmiany w alimentach już niedługo wejdą w życie. Chodzi głownie o wprowadzenie natychmiastowych alimentów, mających na celu poprawę sytuacji dzieci i wsparcie samotnych rodziców, którzy dzięki nim będą mogli uzyskać pieniądze w prosty i szybki sposób - nawet w ciągu kilkunastu dni. Co warto wiedzieć o alimentach natychmiastowych i komu przysługują?

Natychmiastowe alimenty mają być szybkim zastrzykiem gotówki dla samotnych rodziców
Natychmiastowe alimenty mają być szybkim zastrzykiem gotówki dla samotnych rodziców Arkadiusz ZiolekEast News

Alimenty natychmiastowe to odpowiedź na problem przedłużających się często w nieskończoność procedur alimentacyjnych. W efekcie, samotny rodzic latami czeka na uregulowanie tych kwestii i nie może liczyć na finansową pomoc.

Alimenty natychmiastowe mają charakteryzować się więc całkowitym uproszczeniem formalności - pozew będzie można złożyć na prostym druku, dostępnym dla każdego w internecie. Do pisma nie będzie trzeba dołączać żadnych dokumentów i dowodów, jedynie odpis aktu urodzenia dziecka. Pieniądze będzie można uzyskać już nawet po kilkunastu dniach! 

Wysokość alimentów natychmiastowych: Ile będzie można uzyskać?

  • 21 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę względem jednego dziecka
  • 19 proc.  minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców
  • 17 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców
  • 15 proc.  minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z czworga dzieci pochodzących od tych samych rodziców
  • 13 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Od stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi w Polsce 3010 zł brutto, więc w przypadku jednego dziecka alimenty natychmiastowe będą wynosić 630 zł.

Alimenty natychmiastowe dotyczyć będą dzieci, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych, które przed wejściem w życie ustawy, nie występowały o ich zasądzenie.

Jak złożyć pozew o alimenty matychmiastowe?

Pozew o alimenty natychmiastowe składać będzie można do sądu na druku uproszczonym, dostępnym w internecie. Do druku dołączyć trzeba będzie odpis aktu urodzenia dziecka. Czas rozpatrzenia wniosku o alimenty natychmiastowe przez sąd wynosić będzie czternaście dni.

Przyznanie alimentów natychmiastowych nie będzie wykluczać możliwości starania się o wyższe alimenty. Będą one przysługiwać dziecku do momentu ukończenia 25. roku życia.
Nie jest znana jeszcze data wejścia w życie nowych przepisów - będą one obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia ustawy.

Zobacz również: 

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas