Reklama

Reklama

Natychmiastowe alimenty: Dla kogo dodatkowe 600 zł?

Wszystko wskazuje na to, że zapowiadane od wielu lat przez rząd zmiany w alimentach już niedługo wejdą w życie. Chodzi głownie o wprowadzenie natychmiastowych alimentów, mających na celu poprawę sytuacji dzieci i wsparcie samotnych rodziców, którzy dzięki nim będą mogli uzyskać pieniądze w prosty i szybki sposób - nawet w ciągu kilkunastu dni. Co warto wiedzieć o alimentach natychmiastowych i komu przysługują?

Alimenty natychmiastowe to odpowiedź na problem przedłużających się często w nieskończoność procedur alimentacyjnych. W efekcie, samotny rodzic latami czeka na uregulowanie tych kwestii i nie może liczyć na finansową pomoc.

Alimenty natychmiastowe mają charakteryzować się więc całkowitym uproszczeniem formalności - pozew będzie można złożyć na prostym druku, dostępnym dla każdego w internecie. Do pisma nie będzie trzeba dołączać żadnych dokumentów i dowodów, jedynie odpis aktu urodzenia dziecka. Pieniądze będzie można uzyskać już nawet po kilkunastu dniach! 

Reklama

Zobacz również: 1300 zł dla każdego dorosłego. Załapią się nawet bezdzietni i single?

Wysokość alimentów natychmiastowych: Ile będzie można uzyskać?

Jak przewiduje ustawodawca, wysokość alimentów natychmiastowych obliczana będzie na podstawie minimalnego wynagrodzenia oraz liczby dzieci w rodzinie i wynosić będzie:

  • 21 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę względem jednego dziecka
  • 19 proc.  minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z dwojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców
  • 17 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z trojga dzieci pochodzących od tych samych rodziców
  • 15 proc.  minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z czworga dzieci pochodzących od tych samych rodziców
  • 13 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę na każde z pięciorga i więcej dzieci pochodzących od tych samych rodziców.

Od stycznia 2022 roku minimalne wynagrodzenie wynosi w Polsce 3010 zł brutto, więc w przypadku jednego dziecka alimenty natychmiastowe będą wynosić 630 zł.

Alimenty natychmiastowe dotyczyć będą dzieci, uprawnionych do świadczeń alimentacyjnych, które przed wejściem w życie ustawy, nie występowały o ich zasądzenie. 

Jak złożyć pozew o alimenty matychmiastowe?

Pozew o alimenty natychmiastowe składać będzie można do sądu na druku uproszczonym, dostępnym w internecie. Do druku dołączyć trzeba będzie odpis aktu urodzenia dziecka. Czas rozpatrzenia wniosku o alimenty natychmiastowe przez sąd wynosić będzie czternaście dni. 

Przyznanie alimentów natychmiastowych nie będzie wykluczać możliwości starania się o wyższe alimenty. Będą one przysługiwać dziecku do momentu ukończenia 25. roku życia.
Nie jest znana jeszcze data wejścia w życie nowych przepisów - będą one obowiązywać po sześciu miesiącach od ogłoszenia ustawy. 

Zobacz również: 

Bon turystyczny dla emerytów. Czy ktokolwiek go otrzyma?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: alimenty | natychmiastowe alimenty

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy