Nazywają je "pogromcami cholesterolu". Nie tylko wyśmienicie smakują, ale są też bardzo zdrowe
Orzechy makadamia, o subtelnym smaku i delikatnej konsystencji, są nie tylko pyszną przekąską, ale również skarbnicą cennych składników odżywczych. Nie bez powodu nazywamy je "pogromcami cholesterolu". Oto dlaczego warto je jeść.
Spis treści:
Orzechy makadamia - skąd pochodzą?
Orzechy makadamia pochodzą z drzewa o tej samej nazwie, które jest rodzimym gatunkiem w Australii. Orzechy te od tysięcy lat stanowią ważne źródło pożywienia Aborygenów australijskich, czyli rdzennych mieszkańców tego obszaru.
Drzewa makadamia uprawiane są także w innych regionach o klimacie subtropikalnym i tropikalnym, takich jak Hawaje, Kalifornia, RPA, Nowa Zelandia czy Kostaryka.
Jedni je uwielbiają, inni nienawidzą. Jak smakują orzechy makadamia?
Orzechy makadamia charakteryzują się delikatnym smakiem i kremową konsystencją. Niektórzy wyczuwają w nich lekko maślane nuty. Ich smak najczęściej porównywany jest z orzechami nerkowca, jednak są one od nich nieco słodsze i jednocześnie bardziej słone.
Jednakże ich charakterystyczny smak sprawia, że nie każdy jest fanem tych orzechów.
Orzechy makadamia najczęściej możemy kupić bez skorupki. Są one często podpiekane, przez co ich smak i aromat stają się jeszcze bardziej intensywne. Niekiedy też w sklepach dostaniemy orzechy w okrągłych i twardych łupinkach. Wówczas do ich otwarcia konieczny jest dziadek lub szczypce do orzechów.
Zobacz również: Zlikwiduje boczki i fałdki. Owsiany napój odchudza jak mało co
Wartości odżywcze i właściwości orzechów makadamia. Dlaczego warto je jeść?
W składzie orzechów makadamia znajdziemy:
- spore ilości białka,
- zdrowe tłuszcze,
- błonnik,
- witaminy: B6, C, E;
- kwas foliowy, ryboflawinę, tiaminę i niacynę,
- minerały: wapń, żelazo, cynk, magnez, selen, fosfor, potas i sód,
- kwasy tłuszczowe: nasycone, jednonienasycone i wielonienasycone.
Mimo że orzechy makadamia uważane są za najtłustsze i najbardziej kaloryczne, mają one całą masę wartości odżywczych, które sprawiają, że warto włączyć je do codziennej diety.
Pamiętajmy też, że większość tłuszczów zawartych w orzechach makadamia to zdrowe tłuszcze nienasycone, które odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu właściwego poziomu cholesterolu.
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Pennsylvania State University (USA), opublikowanych w czasopiśmie "Journal of Nutrition", orzechy makadamia mogą przyczynić się do obniżenia poziomu cholesterolu całkowitego oraz jego "złej" frakcji LDL u osób z umiarkowaną hipercholesterolemią.
Zawartość selenu oraz unikalnych przeciwutleniaczy z grupy flawonoidów sprawia, że orzechy makadamia mogą być skutecznym środkiem zapobiegającym nowotworom. Ponadto, ich regularne spożywanie chroni nas przed anemią.
Tłuszcze zawarte w orzechach makadamia korzystnie wpływają na układ krążenia, zapobiegając chorobie niedokrwiennej serca i zawałowi serca. Ponadto pełnią istotną funkcję w utrzymaniu prawidłowej pracy mózgu. Regularne spożywanie orzechów makadamia wzmacnia także odporność naszego organizmu.
Zobacz również: Podjadasz wieczorem? Te pięć rzeczy możesz jeść bezkarnie