Nie boją się ostrego światła i suszy! Rośliny doniczkowe, które lubią słońce

Na domowych parapetach warunki bywają skrajnie różne. Trzeba wziąć to pod uwagę, jeśli decydujemy się na uprawę roślin doniczkowych i zależy nam na ich bujnym wzroście. Nie wiesz, jak zagospodarować parapet od strony południowej? Bywa tam ekstremalnie ciepło, lecz nie musisz ograniczać się wyłącznie do zamontowania rolet czy żaluzji. Istnieją okazy, które w takich warunkach rozwijają się najlepiej. Prezentujemy listę roślin doniczkowych, które lubią słońce. Z nimi stworzysz we własnym mieszkaniu prawdziwą dżunglę!

Na południowe okno wybieraj okazy, które potrzebują do rozwoju dużo światła i ciepła
Na południowe okno wybieraj okazy, które potrzebują do rozwoju dużo światła i ciepła123RF/PICSEL

Tyle słońca w całym mieście, czyli co musisz wiedzieć o południowym parapecie?

Znalezienie odpowiedniego stanowiska to podstawa w uprawie kwiatów doniczkowych. Dobry plan jest niezbędny, ponieważ istnieją gatunki, które bardzo źle reagują na przeprowadzki i częstą zmianę lokalizacji. Jeśli do dyspozycji masz nasłoneczniony parapet, weź pod uwagę, że mocnego światła nie brakuje tam przez cały rok.

Latem musisz być gotowy na naprawdę ostre słońce, które mogłoby poparzyć bardziej delikatne rośliny. Wysoka temperatura nie sprzyja kwiatom potrzebującym stosunkowo dużej wilgotności. Zimą z kolei nadal jest tam dość ciepło, więc nie należy umieszczać w tym miejscu roślin, które potrzebują odpoczynku w chłodzie. Zapoznaj się więc z naszymi propozycjami roślin doniczkowych, które lubią światło i ciepło. To będzie strzał w dziesiątkę!

Grubosz: Ozdobna roślina pokojowa, która przynosi szczęście

Zaliczany jest do sukulentów, więc to już może sporo nam powiedzieć na temat wytrzymałości grubosza na ciepło, słońce i okresowe susze. Dodatkowo w wielu częściach świata uznawany jest za drzewko szczęścia, przynoszące domownikom wszelką pomyślność - w tym powodzenie w finansach.

Grubosz charakteryzuje się mięsistymi liśćmi (w których magazynuje wodę), długowiecznością, jest też prosty w obsłudze. Nie zawiera żadnych toksycznych substancji, więc z powodzeniem może być uprawiany w domu, w którym przebywają małe dzieci i zwierzaki. Co równie istotne, grubosz posiada zdolność oczyszczania powietrza, co w niebagatelny sposób wpływa na lepsze samopoczucie domowników.

"Język teściowej": Sansewieria zniesie prawie wszystko!

Wśród działających na wyobraźnię nazw tej rośliny wyróżnić można nie tylko "język teściowej", ale też wężownicę. Sansewieria to popularny okaz doniczkowy, którego uprawą mogą zająć się nawet te osoby, które do tej pory uważały, że nie mają ręki do kwiatów.

Śmiało można nazwać ją żelazną rośliną, która doskonale sprawdzi się na południowym parapecie. Niektórzy twierdzą nawet, że jest w stanie przetrwać kilka miesięcy bez kropli wody! Co prawda nie zachęcamy do aż tak ekstremalnych eksperymentów, ale nie da się ukryć, że sansewieria to niezwykle wytrzymała i wyrozumiała w kontekście błędów pielęgnacyjnych roślina. Podczas podlewania szczególnie trzeba uważać na to, by nie moczyć ozdobnych liści.

Kalanchoe (żyworódka) zachwyca kwiatami

Kwitnie zazwyczaj zimą, a nie da się ukryć, że właśnie wtedy najbardziej przyda nam się widok kolorowych kwiatów. Mogą występować w wielu barwach - białej, żółtej, pomarańczowej, różowej, czerwonej... Wspaniała alternatywa dla szarugi za oknem! W polskich domach najczęściej gości kalanchoe blossfeldiana, która również nie sprawi problemów w uprawie.

Lubi światło i nie potrzebuje hektolitrów wody. Do podlewania kalanchoe przystępujemy dopiero w momencie, gdy podłoże w doniczce przeschnie. Zwykle nie częściej niż raz w tygodniu! Nadmiar wody i długo utrzymująca się wilgoć działa na roślinę zdecydowanie gorzej niż chwilowy niedobór płynu.

Anturium: Ponadczasowe kwiaty doniczkowe

Anturium to idealny podarunek dla miłośników kwiatów
Anturium to idealny podarunek dla miłośników kwiatów123RF/PICSEL

Anturium trudno pomylić z jakimkolwiek innym okazem. Cechuje się ozdobnymi, ostro zakończonymi liśćmi, lecz największą uwagę przyciągają jasne kwiatostany w kształcie wydłużonej kolby, otoczone mięsistym liściem przykwiatowym (to tzw. spatha) o sercowatym kształcie.

Ze względu na walory dekoracyjne, anturium często występuje w roli podarunku. Co jednak z tym fantem zrobić, gdy już znajdzie się w naszym domu? Choć ujęliśmy go w liście roślin lubiących słońce, anturium najlepiej radzi sobie przy świetle rozproszonym. Można umieścić go na południowym oknie, ale pod warunkiem, że będzie ono osłonięte, np. firanką.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas