Nie tylko zapach ma znaczenie. Takich mandarynek lepiej nie kupuj

Cytrusy z założenia i przekonania są zdrowe i pyszne, pełne witamin i powinny stanowić składnik naszej diety - zwłaszcza w zimie. Są źródłem minerałów i antyoksydantów, które wspierają układ odpornościowy. Jest jednak jedno ale… te wszystkie korzyści odczujesz tylko wtedy, gdy sięgniesz po dobre owoce. Co to znaczy? Rynek zalewają sztucznie barwione, chemicznie ulepszane produkty. Jedzenie ich przynosi więcej szkody niż pożytku.

Nie wszystkie mandarynki warto jeść.
Nie wszystkie mandarynki warto jeść.123RF/PICSEL

Skąd wiadomo, że mandarynki są niezdrowe?

Nie wszystkie mandarynki są zdrowe i przynoszą naszemu organizmowi korzyści. Niektórych wręcz lepiej nie jeść, bo mogą okazać się nawet szkodliwe. Jak sprawdzić to podczas zakupu? Polegaj na swoich zmysłach - węchu, wzroku, dotyku. Oceń zapach, jeśli jest chemiczny, a smak gorzkawy (zostaje nawet na dłoniach po dotknięciu skórki), to zapewne świadczy o skażeniu pestycydami lub innymi konserwantami.

Równie alarmujące powinny być skórki mandarynek - zbyt błyszczące, mocno pomarańczowe, przesadnie gładkie. Prawdopodobnie są woskowane, a to oznacza sporą dawkę toksycznych substancji, których nie usunie nawet bieżąca woda. Szczególnie na nie uważaj! Unikaj też owoców mających plamy na skórze - zielonkawe, czarne i białe przebarwienia to znak rozwijającej się pleśni lub innych chorób.

Kiedy nie można jeść mandarynek?

Mandarynki są zdrowym wyborem w diecie, ale istnieją pewne przypadki, kiedy ich spożycie może być niewskazane. I nie chodzi tylko o owoce, które są nafaszerowane chemią. Innym powodem, dla którego lepiej unikać podejrzanych mandarynek jest uczulenie na cytrusy. U osób z alergią na cytrusy spożycie mandarynek może wywołać reakcje alergiczne, takie jak wysypka, świąd skóry, obrzęk warg, a nawet duszności.

Niektórzy skarżą się też na bóle brzucha po spożyciu mandarynek, zwłaszcza w większej ilości. Może tak być, ponieważ mandarynki zawierają kwasy organiczne, które mogą podrażniać żołądek i powodować zgagę, zwłaszcza u osób z refluksem żołądkowo-przełykowym lub wrzodami żołądka.

Pamiętaj też, że mandarynki, tak jak inne owoce, zawierają naturalne cukry. Osoby chore na cukrzycę powinny spożywać je z umiarem i monitorować poziom cukru we krwi po ich zjedzeniu. Jeśli bierzesz leki, tu także uwaga - cytrusy ogólnie mogą wpływać na metabolizm niektórych leków, np. statyn stosowanych w leczeniu wysokiego cholesterolu. Substancje zawarte w cytrusach powodują zwiększenie stężenie leku we krwi.

Po czym poznać dobre mandarynki?

Aby cieszyć się smakiem i korzyściami zdrowotnymi mandarynek, warto nauczyć się wybierać te najlepszej jakości. Jak je rozpoznać?

Nie każda mandarynka jest dobra. Zwracaj uwagę na szczegóły
Nie każda mandarynka jest dobra. Zwracaj uwagę na szczegóły123RF/PICSEL
  • Zapach - dobre mandarynki mają świeży, intensywny cytrusowy zapach. Jeśli owoc nie pachnie, może być niedojrzały.
  • Konsystencja skórki - skórka powinna być jędrna, ale nie twarda. Jeśli jest zbyt miękka, owoc może być przejrzały. Z kolei zbyt twarda skórka świadczy o niedojrzałości.
  • Waga owocu - dobre mandarynki są ciężkie jak na swój rozmiar, co oznacza, że mają dużo soku.
  • Kolor skórki - naturalne mandarynki mają jednolity kolor, ale mogą zawierać delikatne zielone przebarwienia. Nie muszą być idealnie pomarańczowe, by były smaczne.
  • Łatwość obierania - świeże mandarynki łatwo się obierają, a skórka nie przywiera do miąższu.
  • Smak - mandarynki powinny być słodkie z delikatną nutą kwasowości. Jeśli smakują gorzko lub są bez smaku, mogą być niskiej jakości.

Mandarynki kupuj u zaufanego źródła, nie daj się skusić na podejrzanie niską cenę. Za dobrą jakość czasem trzeba zapłacić więcej, choć też nie jest to jedyny wyznacznik jakościowych owoców.

Weronika Błaszczyk, obesitolog: Ile cukru dziennie spożywamy?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas