Reklama

Reklama

Nie wszyscy wiedzą o tej śrubie w oknie. Dokręć ją jak najszybciej

Wraz z nadejściem zimniejszych dni szukamy różnych sposobów oszczędności. Jak się okazuje, pomocnym może okazać się jedno z najpopularniejszych rozwiązań w polskich domach. Mowa o plastikowych oknach. „Rozkręć jedną śrubę” – głosi popularny trik. Czy faktycznie działa? Sprawdzamy, czy da się na tym oszczędzić.

Przekręć tą śrubę. Zmniejszysz kwotę rachunków

Aż 25 proc. wytwarzanej w domu energii cieplnej ucieka przez okna. Problem jest najbardziej dotkliwy jesienią oraz zimą, dlatego też warto działać już teraz. Jeden prosty trik może nam pomóc.

Plastikowe okna są bowiem wyposażone w dwa tryby, które bez przeszkód nazwać można letnim oraz zimowym. Mała zmiana ustawienia okiennej śrubki może mieć ogromny wpływ na wysokość zimowych rachunków. Ze zmianą ustawień poradzi sobie każdy. To banalnie proste!

Zobacz również: Tak zaoszczędzisz na rachunkach. Triki Katarzyny Bosackiej

Domowy test szczelności okien. Wykonaj go przed zimą

W przypadku nowych okien problem nieszczelności bierze się najczęściej z niepoprawnego wyregulowania. Aby być pewnym, iż przez okna nie dociera do pomieszczenia chłód, warto wykonać domowy test szczelności.

Reklama

Kartkę papieru należy włożyć między skrzydło i ramę, a następnie zamknąć okno. Jeśli po zamknięciu jesteśmy w stanie bez trudu wyjąć kartkę, oznacza to, że nasze okno wymaga natychmiastowej regulacji.

Zobacz również: 300 zł mniej na rachunkach. Trzy proste kroki do oszczędności?

Jak zaoszczędzić na rachunkach zimą? Pomoże prosty trik

"Rozkręć lub dokręć jedną śrubę" - głosi popularny trik. Czy faktycznie działa? W plastikowych oknach znajduje się śruba dociskowa. To właśnie dzięki niej możemy zmienić docisk skrzydła do ramy okiennej.

Jeśli wydaje nam się, że zimą okna przepuszczają sporo ciepła, będziemy w stanie temu zaradzić regulując śrubkę. Wiosną zaś, jej przekręcenie poprawi cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

Jak wyregulować śrubę dociskową w oknie? Zimą zwiększymy docisk poprzez przekręcenie śrubki odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Chcąc zmniejszyć nacisk wiosną i latem, śrubę kręcić będziemy zgodnie z ruchem wskazówek.

Szukając zimowych oszczędności, obok triku z oknami, warto postawić również na energooszczędne żarówki oraz pamiętać o systematycznym wyciąganiu wtyczek z kontaktu po zakończonej pracy na komputerze czy ładowaniu telefonu.

Zobacz również: Jak zaoszczędzić na rachunkach za prąd w domu i mieszkaniu?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: domowe triki | jak zaoszczędzić energię w zimie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy