Nie wszyscy wiedzą o tej śrubie w oknie. Dokręć ją jak najszybciej

Wraz z nadejściem zimniejszych dni szukamy różnych sposobów oszczędności. Jak się okazuje, pomocnym może okazać się jedno z najpopularniejszych rozwiązań w polskich domach. Mowa o plastikowych oknach. „Rozkręć jedną śrubę” – głosi popularny trik. Czy faktycznie działa? Sprawdzamy, czy da się na tym oszczędzić.

Zimą okna mogą przepuszczać sporo ciepła. Warto działać już teraz
Zimą okna mogą przepuszczać sporo ciepła. Warto działać już terazGetty Images

Przekręć tą śrubę. Zmniejszysz kwotę rachunków

Plastikowe okna są bowiem wyposażone w dwa tryby, które bez przeszkód nazwać można letnim oraz zimowym. Mała zmiana ustawienia okiennej śrubki może mieć ogromny wpływ na wysokość zimowych rachunków. Ze zmianą ustawień poradzi sobie każdy. To banalnie proste!

Domowy test szczelności okien. Wykonaj go przed zimą

W przypadku nowych okien problem nieszczelności bierze się najczęściej z niepoprawnego wyregulowania. Aby być pewnym, iż przez okna nie dociera do pomieszczenia chłód, warto wykonać domowy test szczelności.

Kartkę papieru należy włożyć między skrzydło i ramę, a następnie zamknąć okno. Jeśli po zamknięciu jesteśmy w stanie bez trudu wyjąć kartkę, oznacza to, że nasze okno wymaga natychmiastowej regulacji.

Jak zaoszczędzić na rachunkach zimą? Pomoże prosty trik

"Rozkręć lub dokręć jedną śrubę" - głosi popularny trik. Czy faktycznie działa? W plastikowych oknach znajduje się śruba dociskowa. To właśnie dzięki niej możemy zmienić docisk skrzydła do ramy okiennej.

Jeśli wydaje nam się, że zimą okna przepuszczają sporo ciepła, będziemy w stanie temu zaradzić regulując śrubkę. Wiosną zaś, jej przekręcenie poprawi cyrkulację powietrza w mieszkaniu.

Jak wyregulować śrubę dociskową w oknie? Zimą zwiększymy docisk poprzez przekręcenie śrubki odwrotnie do ruchu wskazówek zegara. Chcąc zmniejszyć nacisk wiosną i latem, śrubę kręcić będziemy zgodnie z ruchem wskazówek.

Szukając zimowych oszczędności, obok triku z oknami, warto postawić również na energooszczędne żarówki oraz pamiętać o systematycznym wyciąganiu wtyczek z kontaktu po zakończonej pracy na komputerze czy ładowaniu telefonu.

Sablewska w "Zdanowicz pomiędzy wersami": Nie akceptowałam siebie INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas