Niewymagające, a piękne. Zasadź przed wejściem do domu, a sąsiedzi pozazdroszczą

Aleksandra Tokarz

Opracowanie Aleksandra Tokarz

Ogród otaczający dom feerią barw, może stać się jego prawdziwą wizytówką, a kolejno dumą właściciela. Wcale nie musi jednak wypełnić się szeregiem trudnych do opanowania roślin. Wystarczy, że ozdobne krzewy i kwiaty pojawią się jedynie przy frontowych drzwiach. Jakie rośliny posadzić przed wejściem do domu? Postaw na te gatunki, a sąsiedzi będą zerkać z zazdrością.

Jakie rośliny posadzić przed wejściem do domu? Sąsiedzi będą zerkać z zazdrością
Jakie rośliny posadzić przed wejściem do domu? Sąsiedzi będą zerkać z zazdrością123RF/PICSEL

Co posadzić wzdłuż ścieżki do domu?

Zasadzone przed domem rośliny rzucają się w oczy, stając się tym elementem, na którego goście zwracają uwagę w pierwszej kolejności. Wielu właścicielom przydomowego ogródka zależy, by zachwycały urodą. Przy okazji warto jednak znaleźć takie, o które dodatkowo nie trzeba będzie szczególnie intensywnie dbać.

Przed rozplanowaniem znajdującej się przed wejściem powierzchni warto zwrócić również uwagę na panujące tam warunki - szczególnie dostęp do słońca. W przypadku północnej lub wschodniej strony warto posadzić świetnie rosnącego w półcieniu pierisa japońskiego. Jego wiosenne kwiatostany i zimozielone liście wyjątkowo prezentują się na rabatach, stając się interesującym tłem dla innych roślin. W podobnych warunkach jak szalona rosnąć będzie także hortensja - szybko stając się efektownym towarzystwem dla nieco niższych roślin.

Co posadzić wzdłuż ścieżki do domu? Działkowcy pokochali te rośliny
Co posadzić wzdłuż ścieżki do domu? Działkowcy pokochali te rośliny123RF/PICSEL

Chłód i umiarkowany dostęp do światła to również idealne warunki dla funkii. Jej dekoracyjne liście to jeden z lepszych wyborów w przypadku chęci stworzenia teksturalnych kontrastów na rabatach czy klombach.

Co posadzić przy drzwiach wejściowych? Zwróć uwagę na szczegóły

Przed wejściem do domu niemal nieustannie operuje intensywne słońce? Nic straconego. W takich warunkach świetnie poradzą sobie rozchodniki, które swoim wyglądem zachwycą zarówno na rabacie, jak również w donicy. Towarzyszyć może im, dodająca prowansalskiego uroku, lawenda. Ta stanie się atrakcyjnym dodatkiem do klombów, tworząc kolorowe i pachnące akcenty.

Prawdziwą ozdobą przestrzeni przed wejściem mogą stać się również peonie. Zasadzone od strony zachodniej - w słonecznym lub lekko zacienionym stanowisku, będą zachwycać nie tylko wyglądem, ale również zapachem. Tuż obok znaleźć mogą się irysy - swoimi kolorami dodając elegancji klombom i rabatom ozdabiającym wejście.

Zasadź przed domem. Rośliny będą piękną ozdobą wejścia
Zasadź przed domem. Rośliny będą piękną ozdobą wejścia123RF/PICSEL

Co posadzić w dużej donicy przed domem? Pozwól wyobraźni zaszaleć

Nic nie stoi na przeszkodzie, by zrezygnować z tworzenia kwiatowych klombów, zastępując je ozdobnymi donicami. W nich pojawić mogą się zimozielone krzewy - tuje, świerki czy bukszpany. Fantazyjnie przycięte staną się tylko większą ozdobą wejścia. W doniczkach umieścić można także cyprysy, drzewko oliwne lub palmę - wprowadzając tym samym do otoczenia nieco śródziemnomorskiego klimatu.

W dużej donicy przed wejściem świetnie wyglądać będą też wysokie, dekoracyjne trawy - miskant chiński lub pennisetum, dodając lekkości aranżacji i dynamiki. W przypadku organizacji przestrzeni przed drzwiami wejściowymi niewiele musi nas ograniczać. Warto pamiętać jednak o uprzednim sprawdzeniu preferowanych przez daną roślinę warunków.

„Zbliżenia”. Anna Dymna. O wspomnieniach i spotkaniach dających siłęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas