Nigdy nie łącz z czereśniami. Problemy z żołądkiem to dopiero początek

Wraz z nadejściem sezonu dumnie czerwienią się na drzewach, czekając, by zachwycić swoim smakiem nawet najbardziej wymagające podniebienie. Są przy tym symbolem lata, którego nie odmówi nawet największy niejadek. Kiedy jednak połączymy je z jednym, niepozornym produktem, skażą żołądek na prawdziwe cierpienie. Z czym nie jeść czereśni? Tę radę warto wziąć sobie do serca.

Z czym nie jeść czereśni? Żołądek będzie cierpiał prawdziwe katusze
Z czym nie jeść czereśni? Żołądek będzie cierpiał prawdziwe katusze123RF/PICSEL

Na co są dobre czereśnie? Zajadaj bez obaw

Czereśnie, mimo iż w około 80 proc. składają się z wody, w swoim składzie posiadają liczne witaminy i minerały, korzystnie wpływające na organizm. Są więc nie tylko obłędnie smaczne, ale również wyjątkowo zdrowe.

Naturalnie słodkie czereśnie w swoim składzie zawierają spore pokłady witaminy C i polifenoli, niezbędnych do utrzymania zdrowia skóry. Te, będąc silnymi przeciwutleniaczami, wykazują właściwości przeciwzapalne i wspomagają redukcję stresu oksydacyjnego, zmniejszając jednocześnie uszkodzenia skóry spowodowane działaniem wolnych rodników.

To jednak nie koniec. Czereśnie obfite są też w kwas foliowy i witaminy A, E oraz K, a także szereg minerałów - wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, jod i cynk. Za sprawą potasu wspomagają pracę serca, pomagając regulować ciśnienie tętnicze krwi, a przy pomocy jodu wspomagają pracę tarczycy - regulując przemianę materii. Te nieco bardziej kwaskowate oddziałują dodatkowo na pracę układu pokarmowego, pobudzając pracę trzustki. Kiedy jednak po nie sięgniesz, uważaj na dodatki.

Z czym nie jeść czereśni? Uważaj na to połączenie

Czereśnie w swoim składzie zawierają spore ilości błonnika pokarmowego. Ten jest co prawda korzystny dla procesów trawiennych, jednak w niektórych przypadkach może przynieść więcej szkody niż pożytku. Szczególnie, jeśli połączony zostanie z dużą ilością wody.

Zjedzenie czereśni, a następnie popicie ich wodą może przyspieszyć pasaż treści pokarmowej w jelitach, przyczyniając się do intensyfikacji wypróżnień. Podobna sytuacja może okazać się szczególnie niebezpieczna w przypadku osób z wrażliwym układem pokarmowym i problemami żołądkowymi. Może bowiem skutkować bólami brzucha i biegunką, a nawet doprowadzić do stanów zapalnych.

Podobnego połączenia powinny unikać też osoby cierpiące na zapalenie trzustki i stan zapalny jelit czy dróg żółciowych, a także pacjenci z wrzodami żołądka i dwunastnicy. Czy w takich przypadkach należy zupełnie odmówić sobie smaku czereśni? Wręcz przeciwnie. Warto jednak pamiętać, by owoce spożywać raczej jako samodzielną przekąskę między posiłkami, minimalizując w ten sposób ryzyko niepożądanych reakcji trawiennych.

„Zbliżenia”. Anna Dymna. O wspomnieniach i spotkaniach dających siłęINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas