Obniżają ciśnienie, wspomagają krążenie. Te warzywa jedz codziennie

Dbanie o zdrowie serca to inwestycja, która przynosi korzyści na całe życie. Codzienne wybory żywieniowe mają ogromny wpływ na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a niektóre produkty mogą odgrywać kluczową rolę w jego ochronie. Badania naukowe nie pozostawiają wątpliwości - odpowiednia dieta, bogata w warzywa, może skutecznie zapobiegać poważnym schorzeniom serca. Zatem co warto jeść, aby je chronić?

Jakie warzywa warto jeść na serce?
Jakie warzywa warto jeść na serce?123RF/PICSEL

Warzywa chronią i wzmacniają serce. Naukowcy nie mają wątpliwości

Badania naukowe konsekwentnie potwierdzają korzyści zdrowotne wynikające z diety bogatej w warzywa. Przykładem może być badanie z 2013 roku opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology, które wykazało, że regularne spożywanie dużej ilości warzyw może być tak samo korzystne dla zdrowia serca, jak wykonywanie dodatkowych 4000 kroków dziennie.

Warzywa są bogate w błonnik, witaminy, minerały oraz przeciwutleniacze, które wspomagają regulację ciśnienia krwi, obniżają poziom cholesterolu i pomagają w utrzymaniu prawidłowej wagi ciała.

Dr Andrew Freeman, dyrektor ds. profilaktyki sercowo-naczyniowej w National Jewish Health w Denver, zauważa, że liczne badania potwierdzają, iż osoby, które spożywają więcej warzyw i owoców, mają niższe ryzyko wystąpienia zawału serca i udaru mózgu. Dzieje się tak, ponieważ zawarte w warzywach składniki odżywcze pomagają w utrzymaniu elastyczności naczyń krwionośnych oraz redukują stany zapalne w organizmie.

Zielone warzywa dla zdrowia serca - szpinak, jarmuż oraz rukola

Jednym z najbardziej rekomendowanych przez kardiologów rodzajów warzyw są zielone warzywa liściaste, takie jak szpinak, jarmuż, czy też rukola.

Są one także bogate w przeciwutleniacze, kwas foliowy oraz witaminy z grupy B. Te składniki odżywcze nie tylko wspomagają pracę serca, ale również pomagają w profilaktyce miażdżycy oraz chronią przed działaniem wolnych rodników, które mogą uszkadzać komórki serca.

Badanie opublikowane w 2021 roku w European Journal of Epidemiology wykazało, że spożywanie jednej filiżanki zielonych warzyw liściastych dziennie może obniżyć ryzyko chorób serca. Warzywa te są bogate w naturalne azotany, które w organizmie przekształcają się w tlenek azotu. Tlenek azotu działa rozszerzająco na naczynia krwionośne, co prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi i poprawy przepływu krwi.

Spożywanie szpinaku to przepis na zdrowe serce
Spożywanie szpinaku to przepis na zdrowe serce123RF/PICSEL

Brokuły - sekret zdrowego serca. Włącz do codziennej diety

Brokuły to prawdziwy sojusznik serca. Są bogate w potas, który w połączeniu z sulforafanem - silnym przeciwutleniaczem - wspiera zdrowie naczyń krwionośnych. Sulforafan chroni naczynia przed uszkodzeniami i wspomaga ich regenerację, podczas gdy potas utrzymuje je w dobrej kondycji, zapewniając odpowiednią drożność. Regularne spożywanie brokułów pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, co jest kluczowe dla zdrowia układu krążenia.

Buraki to prawdziwa skarbnica zdrowia. Regulują ciśnienie i wspomagają krążenie

Buraki to kolejne warzywo, które zyskało uznanie kardiologów. Są one bogate w azotany, co sprawia, że ich spożywanie pomaga w obniżeniu ciśnienia krwi poprzez rozszerzanie naczyń krwionośnych. Azotany zawarte w burakach są przekształcane w organizmie w tlenek azotu, co wspomaga krążenie krwi i obniża ciśnienie tętnicze. To sprawia, że buraki są jednym z czterech produktów szczególnie polecanych przez kardiologów w celu naturalnej regulacji ciśnienia.

Buraki można włączyć do diety na wiele sposobów - doskonale sprawdzają się w sałatkach, zupach, a także jako dodatek do koktajli. Dzięki naturalnej słodyczy i intensywnemu kolorowi mogą być także atrakcyjnym urozmaiceniem wizualnym i smakowym w potrawach.

Nie ma zdrowszego warzywa niż burak
Nie ma zdrowszego warzywa niż burak123RF/PICSEL
Zmysłowe Smaki: Jak gotować brokuły? Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas