Od lat uznawany za afrodyzjak. Zwiększa libido i wzmacnia potencję
Oprac.: Dagmara Kotyra
Lubczyk to idealny dodatek do zup. Podkreśla ich smak, a do tego wykazuje właściwości pozytywnie wpływających na zdrowie i od lat uchodzi za afrodyzjak. Wielu uważa, że to wręcz obowiązkowy składnik rosołu. Jak działa na organizm?
Co to lubczyk?
Lubczyk pochodzi z rodziny roślin selerowatych. Osiąga nawet 1,5 m wysokości, a jego uprawa nie jest trudna. Do Europy trafił z Bliskiego Wschodu i można go hodować zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie. Przyprawę stanowią suszone bądź świeże liście, ale od lat doceniany jest również korzeń tej rośliny, który zawiera m.in. olejki eteryczne, kwasy organiczne i sterole roślinne. To właśnie dzięki nim wykazuje prozdrowotne działanie.
Jakie właściwości ma lubczyk?
Lubczyk wykazuje głównie moczopędne i rozkurczowe działanie. Pomaga na wzdęcia i niestrawność, a także radzi sobie z zatruciami pokarmowymi. Poza tym jest w stanie obniżać poziom cholesterolu oraz cukru we krwi i do tego pozytywnie wpływa na skórę oraz włosy. Jest w stanie redukować przebarwienia i wspomagać leczenie trądziku.
Korzeń lubczyku uchodzi za afrodyzjak. Działa pobudzająco i wzmacnia potencję, a wszystko to za sprawą rozszerzania naczyń krwionośnych oraz działania rozkurczowego. Ponadto zwiększa libido zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Lubczyk jest również silnym przeciwutleniaczem, który neutralizuje wolne rodniki, a co za tym idzie, opóźnia procesy starzenia. Poza tym za sprawą witaminy C wzmacnia odporność, a dzięki fitosterolom wykazuje pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Nie jest on jednak zalecany kobietom w ciąży.
***