Odetnij róg gąbki do naczyń. Tak unikniesz kłopotów
Niektóre akcesoria do sprzątania domu mogą mieć więcej niż jedno przeznaczenie. Okazuje się na przykład, że gąbka do mycia naczyń znajdzie zastosowanie również w innych przypadkach - wielu z nas używa ich również do czyszczenia innych powierzchni. Dlaczego w niektórych przypadkach warto odciąć róg gąbki?
Zmywaki kuchenne są niezwykle popularnym akcesorium do sprzątania w każdym domu. Używa się ich przede wszystkim do zmywania naczyń, jednak znajdują też wiele innych zastosowań podczas domowych porządków. Jeśli również korzystacie z takich gąbek przy okazji sprzątania, lepiej zapamiętajcie jeden trik - łatwo bowiem o pomyłkę.
Obetnij róg gąbki. Tak unikniesz nieprzyjemnej pomyłki
Któż z nas chciałby zmyć naczynia gąbką, którą wcześniej wytarto toaletę? Z pewnością nikt nie chciałby zaliczyć takiej wpadki. Jeśli zatem używacie zmywaków kuchennych do mycia powierzchni w całym domu, warto je oznaczyć w specjalny sposób.
Zobacz również: Mama-chemik: "Ludzie nie potrafią sprzątać"
Gąbki, którymi np. czyścicie klapę w toalecie najlepiej od razu wyrzucić, a te, którymi czyścicie inne powierzchnie warto zaznaczyć, obcinając im jeden róg. W ten sposób ryzyko nieprzyjemnej pomyłki znacznie spadnie.
Jak dezynfekować zmywaki kuchene?
Gąbki są doskonałym siedliskiem zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Należy je zatem często wymieniać, nie czekając, aż będą czarne. Dobrym nawykiem jest również dezynfekcja, którą warto stosować po każdorazowym użyciu gąbki. Proces ten nie jest czasochłonny, a zyskamy pewność, że zmywaki są higieniczne. Oto kilka sprawdzonych sposobów na dezynfekcję gąbek:
- Włóż gąbkę do zmywarki do kosza, w którym myjesz talerze. Po standardowym cyklu zmywania będzie jak nowa.
- Jeśli masz mikrofalówkę, skorzystaj z niej w celu dezynfekcji gąbki po myciu naczyń. Włącz urządzenie na około 30 sekund. Przy wyciąganiu zmywaka użyj szczypców lub rękawicy kuchennej, będzie bowiem bardzo gorąca.
- Kolejnym sprawdzonym patentem na dezynfekcję gąbki jest kąpiel w occie spirytusowym. Do pojemnika włóż gąbkę i zalej ją octem. Następnie mocz ją przynajmniej przez godzinę. Po takiej kuracji z gąbki znikną nie tylko drobnoustroje, ale zniknie też nieprzyjemny zapach.
Zobacz też: