Odkładaj tygodniowo taką sumę, a zostaniesz milionerem. Kwota zaskakuje

Jednym ze sposobów zabezpieczenia swojej finansowej przyszłość jest samodzielne, regularne oszczędzanie. Choć Polacy nie są mistrzami w tej konkurencji, to z badań wynika, że nasze oszczędności są coraz większe. Amerykańscy naukowcy oszacowali kwotę, którą należy odkładać, by na emeryturze cieszyć się milionem dolarów na koncie. O jakich pieniądzach mowa?

Osoby, które zaczną oszczędzać przed 25 rokiem życia mogą dorobić się prawdziwej fortuny
Osoby, które zaczną oszczędzać przed 25 rokiem życia mogą dorobić się prawdziwej fortuny 123RF/PICSEL

Eksperci do spraw finansów przekonują, że umiejętność regularnego oszczędzania może nie tylko zapewnić spokój i finansowe bezpieczeństwo, ale nawet zrobić z nas milionerów! Jak to możliwe? Finansiści ze Stanów Zjednoczonych opublikowali niedawno szacunki, z których wynika, że młodzi Amerykanie, którzy zaczną regularnie oszczędzać jeszcze przed osiągnięciem 25. roku życia, zapewnią sobie na emeryturze nawet 1,1 mln dol. oszczędności!

Jak zostać milionerem? Odkładaj tygodniowo tę konkretną kwotę

Eksperci ze Stanów Zjednoczonych oszacowali, że już 100 dolarów tygodniowo zainwestowane na rynku (przy rocznym zysku 7 proc.) może przynieść naprawdę spore oszczędności. Dla młodych Amerykanów taka inwestycja to jednak ogromne wyzwanie - wielu studentów korzysta przecież z pożyczek edukacyjnych i spora część z nich jest po skończeniu studiów mocno zadłużona. Odłożenie 400 dolarów miesięcznie może być więc dla większości z nich nieosiągalne.

Firma Fidelity ma dla młodych Amerykanów inne rozwiązanie. Według jej finansistów, osoby, które będą inwestować regularnie 15 proc. swoich dochodów, rozpoczynając w wieku 25 lat, mogą przejść na emeryturę mając 67 lat. Muszą oni jednak zainwestować połowę swoich środków w akcje.

Amerykańscy finansiści zwracają uwagę na fakt, że sukces na tym polu mogą odnieść tylko osoby, które zaczną proces oszczędzania jak najszybciej. Oszczędzając 100 dolarów tygodniowo od 35. roku życia, można zgromadzić do 65. roku życia 300 tys. dolarów. Dekada robi tutaj więc wyraźną różnicę.

Czy Polacy również mogą skorzystać z tych porad? Według ekspertów Direct Money, "utrzymująca się wysoka inflacja powoduje, że coraz więcej osób szuka skutecznych sposobów na ochronę oszczędności. Pieniądze przechowywane na nisko oprocentowanych depozytach bankowych zwyczajnie bowiem tracą na wartości. Alternatywą może być gra na giełdzie".

Na początek młodzi Polacy mogą spróbować odkładać w miarę możliwości 100 zł tygodniowo i inwestować połowę tych środków w akcje.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas