Odwieczny problem Polaków podczas robienia prania. Do czego służy trzecia przegródka w pralce?
Pralka to wynalazek znacznie ułatwiający życie. Jeśli myślicie, że znacie już wszystkie funkcje i możliwości tego urządzenia, być może jesteście w błędzie. Jak się okazuje, niewiele osób wie, do czego tak naprawdę służy trzecia przegroda w pralce.
Spis treści:
Dlaczego plamy nie chcą schodzić podczas prania w pralce? Te informacje mogą was zaskoczyć
Dlaczego więc, skoro używamy dwóch produktów, w pralce są trzy przegródki?
Zastanawialiście się kiedyś, do czego służy ta dodatkowa, oznaczona zazwyczaj symbolem II? Miejsce, w które należy wlać płyn do płukania, łatwo jest zauważyć. Wyraźnie odróżnia się od pozostałych, przegródka ta jest węższa i mniejsza, zwykle oznaczona charakterystycznym symbolem. Jeśli w efekcie pomyłki, do przegródki na płyn zmiękczający wsypalibyśmy proszek, ubrania mogłyby się nie doprać, nie dopłukać, a także być szorstkie i drapiące dla skóry. Jeżeli natomiast do komory na proszek wlalibyśmy płyn do płukania, zupełnie nie spełniłby swojej funkcji.
Jak widać, poszczególne przegródki w pralce mają duże znaczenie. Warto więc wiedzieć, co gdzie umieszczać i do czego służy dodatkowa przegródka w pralce. Informacje te zapewne są opisane w każdej instrukcji urządzenia, jeśli jednak z jakiegoś powodu jej nie macie - wyjaśniamy.
Zobacz też: Domowe sposoby na brzydki zapach z pralki
Do czego służy trzecia przegródka w pralce?
- Przegródka z symbolem kwiatka przeznaczona jest na płyn do płukania (środek zmiękczający). Miłośnicy ekologicznych rozwiązań mogą tam również wlać domowy specyfik na bazie octu i olejku eterycznego.
- Przegródka oznaczona jako I jest przeznaczona na detergent do prania wstępnego.
- Natomiast ta z symbolem II służy na środek do prania zasadniczego.
Bardzo istotny w efektownym praniu jest również program, który wybieramy. Nie każdy wie, ale tryb "delikatny" często jest najgorszym wyborem. Pranie na tym programie nie zajmuje za dużo czasu, jednak zdaniem naukowców najbardziej szkodzi on środowisku, ponieważ w trakcie jego trwania uwalnia się najwięcej mikrowłókien z odzieży.
Zobacz również: Jak wyczyścić szufladę w pralce? Tak łatwo usuniesz brud
Naukowcy z uniwersytetu Newcastle w przeprowadzonych badaniach odkryli, że ilość mikrowłókien powstałych po praniu nie ma związku z mocą wirowania ani długością przerw w trakcie cyklu. Za ich uwalnianie odpowiada przede wszystkim ilość zużytej wody - im więcej, tym gorzej dla środowiska.
Okazało się, że podczas prania na trybie "delikatnym" z poliestrowych tkanin wydostaje się aż 1,4 mln mikrowłókien. Najbardziej ekologicznym rozwiązaniem zdaniem ekspertów byłby krótki cykl w zimnej wodzie - to tylko 600 tys. mikrowłókien. Warto jednak pamiętać, że lepszy jest zwykły program do prania bawełny od "delikatnego".