Reklama

Ostatni dzwonek na zgrabienie liści w ogrodzie. Inaczej na wiosnę mocno się zdziwisz

Jesienne dni wymuszają na ogrodnikach zabranie się do niezbędnych prac, które są koniecznością, aby dobrze przygotować ogród na nadchodzącą zimę. Obok roślin w tym okresie nie wolno zapomnieć również o trawniku. Czy trzeba grabić liście w ogrodzie jesienią? Inaczej po roztopach spotka cię przykra niespodzianka. Wiosną sobie za to podziękujesz.

Czy trzeba grabić liście w ogrodzie? Oto dlaczego jest to konieczne

Grabienie liści jest jedną z tych jesiennych czynności, którą wielu ogrodników stara się omijać szerokim łukiem. Pracę, raz wykonaną, po kilku dniach znów trzeba bowiem powtarzać - aż do momentu, kiedy wszystkie, rosnące w pobliżu ogrodu drzewa zupełnie pozbędą się liści. Wielu ogrodników decyduje się więc odpuścić podobny zabieg, twierdząc, że w ten sposób zyskują sporo czasu, kiedy mogą zadbać o inne, rosnące w ogrodzie rośliny. Tymczasem nic bardziej mylnego.

Grabienie liści jest jedną z najważniejszych jesiennych prac w ogrodzie, której pod żadnym pozorem nie warto odpuszczać. Chodzi nie tylko o estetykę.

Reklama

Zobacz również: Iglaki będą odporniejsze na choroby i mróz. Istotny zabieg wykonaj na dniach

Kiedy zbierać liście? Ostatni dzwonek na ważny, jesienny zabieg w ogrodzie

Pozostawione na zimę na trawniku liście znacznie utrudniają dostęp światła słonecznego, powietrza i wody do źdźbeł trawy. Co więcej, warstwa mokrych liści może dodatkowo powodować gnicie murawy, a w konsekwencji stać się też przyczyną chorób. Dodatkowo, jeśli na trawnik trafią liście z drzew i krzewów porażonych już chorobami roślin, wówczas od prawdziwej, trawnikowej tragedii będziemy o krok.

Chcąc nie przeżyć niemiłego zaskoczenia na wiosnę, warto już teraz poprawnie zadbać o trawnik. A w zasadzie - zakasać rękawy i ruszać do pracy. Najbliższe dni to bowiem ostatni dzwonek na tego typu prace.

Zobacz również: Ulubiona przekąska roślin kwasolubnych. Wykorzystaj jesienne zapasy do kompostu

Czy usuwać liście z trawnika? Na tych powierzchniach nie jest to konieczne

Liści nie warto usuwać jednak z wszystkich ogrodowych powierzchni. Prawdą jest bowiem, że rozkładające się liście wpływają pozytywnie na użyźnienie gleby, będąc przy tym doskonałą ochroną niektórych roślin przed mrozem. Sprawdzą się więc w przypadku na przykład traw ozdobnych.

Opadłych liści nie trzeba też usuwać z rabat kwiatowych czy grządek. Można pozostawić je również pod krzewami i drzewami - w miejscach, gdzie nie ma trawnika, a także na łące kwietnej. Tam posłużą jako dodatkowa ochrona przed mrozem.

Zobacz również: Myszy chowają się w ścianie? Nigdy nie popełniaj tego błędu

Co zrobić z liśćmi w ogrodzie? Oto jak wykorzystać liście z drzew

Zebrane z trawnika liście należy umieścić w specjalnych workach na odpady zielone. Wówczas zostaną bezpłatnie odebrane spod posesji. Wcześniej należy jednak zapoznać się z obowiązującymi w danej miejscowości przepisami dotyczącymi odbioru odpadów zielonych. Liście można też wrzucić do specjalnego kontenera na odpady zielone lub samodzielnie odwieźć do PSZOK.

Chcąc wykorzystać liście w pożyteczny sposób, można przygotować z nich naturalny kompost. Należy zachować jednak ostrożność i dobrze się im przyjrzeć, eliminując wszystkie posiadające objawy chorobowe i ślady obecności szkodników. Od razu należy zrezygnować z kompostowania liści kasztanowca - z uwagi na powszechne występowanie na nich szkodnika. Osobno należy zaś kompostować liście orzecha włoskiego. Przygotowany na jego bazie kompost stosować można bowiem wyłącznie do wybranych roślin, odpornych na zawarty w liściach juglon.

Pamiętajmy też, że palenie liści lub gałęzi w ogrodzie jest obecnie zabronione prawnie.

Zobacz również: Tuja przed zimą woła o pomoc. To już ostatni moment, by ją uratować

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jesień w ogrodzie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy