Owocuje i kwitnie cały rok. Zrób pachnące cytrusami drzewko szczęścia

Cytryna większego wrażenia już na nikim nie robi, bo ten owoc jest praktycznie w każdym domu. Zimą to wdzięczny dodatek do herbaty, a latem wkładka do orzeźwiających napojów. Mało osób wie, że drzewko cytrynowe można wyhodować samodzielnie. Wtedy uzyskamy dorodne drzewko, które wzbogaci naszą domową kolekcję roślin doniczkowych. Zatem, jak uprawiać cytrynę z pestki? Przekonajmy się.

Chcemy mieć drzewko cytrusowe w domu? Wystarczy zrobić sadzonki.
Chcemy mieć drzewko cytrusowe w domu? Wystarczy zrobić sadzonki. 123RF/PICSEL

Drzewko cytrynowe: co jest potrzebne do uprawy?

Drzewko cytrynowe nie jest trudne w uprawie, ale trzeba pamiętać o kilku rzeczach, aby wyrosło u nas dorodne. Przede wszystkim można kupić sadzonki w sklepach ogrodniczych lub wyhodować samodzielnie z pestki. Druga opcja nie jest również skomplikowana, ale trzeba wiedzieć, że jest bardzo czasochłonna oraz trzeba nadmienić jedno: w takiej formie może nigdy nie zakwitnąć i wydać owoców, a jeśli już, to dopiero po kilkunastu ladach uprawy. Mimo wszystko warto się podjąć trudu ze względu na cytrusowy zapach liści oraz łatwość uprawy i formowania.

„Ewa gotuje”: Karmelizowana cytrynaPolsat

Sadzonki cytrusowe krok po kroku

Chcemy mieć drzewko cytrusowe w domu? Wystarczy zrobić sadzonki. Do tego celu potrzebujemy pestkę owocu. Należy ją umyć i umieścić wprost w doniczce z ziemią. Teraz trzeba ją podlewać tak, aby podłożę było stale delikatnie wilgotne i cierpliwie czekać. Jeśli zaliczamy się do osób niecierpliwych, proces można przyspieszyć. Na pojemnik z pestką należy naciągnąć folię spożywczą i nakłuć w kilku miejscach, aby w środku zapewnić stały dostęp powietrza.

Po kilkunastu dniach z pestki powinna uformować się sadzonka. Kiedy już osiągnie wysokość kilku centymetrów i będzie mieć więcej niż jedną parę liści, to wtedy można umieścić ją w doniczce z żyzną, przepuszczalną ziemią. Taką małą roślinkę warto umieścić w bardzo jasnym i ciepłym miejscu. Najlepiej na południowym parapecie, gdzie promieni słonecznych będzie mieć pod dostatkiem.

Jak uprawiać cytrynowe drzewko?

Drzewko cytrynowe jest łatwe w uprawie, ale szybko nie zaowocuje
Drzewko cytrynowe jest łatwe w uprawie, ale szybko nie zaowocuje123RF/PICSEL

Samodzielna uprawa cytrynowego drzewka nie jest trudna i nie będzie sprawiać większych kłopotów nawet laikom. O czym trzeba pamiętać? Cytryna potrzebuje częstego i obfitego podlewania, ale i tak trzeba na bieżąco monitorować stan bryły korzeniowej. Jeśli gleba jest sucha to znak, że czas na nawodnienie rośliny. Oczywiście, nic wielkiego się nie stanie, kiedy czasem zapomnimy o kolejnej dawce wody, jednak trzeba pamiętać, że nowe pędy są bardzo narażone na susze i mogą bardzo szybko obumrzeć.

Oprócz podlewania cytrynowego drzewka warto pamiętać o zraszaniu. Taki zabieg trzeba wykonywać zarówno latem, jak i zimą. W ciepłych miesiącach jednak trzeba wykonywać ten zabieg albo rano, albo wieczorem, aby promienie słonecznie nie poparzyły zielonych liści. Dlaczego trzeba zraszać cytrynę zimą? Ponieważ często pada ofiarą przędziorków: im większa wilgoć rośliny, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że zaczną atakować roślinę.

Zabiegi pielęgnacyjne? To pestka!

Drzewko cytrynowe nie wymaga specjalnych zabiegów, ale czasami warto się pochylić nad jej kondycją. Zbyt rzadkie zraszanie może sprzyjać osiadaniu się kurzu, dlatego raz na jakiś czas warto liście umyć dokładnie pod prysznicem. Roślina również, tak jak inne, wymaga dostarczania raz na jakiś czas nawozów: albo wieloskładnikowych dostępnych w sklepach ogrodniczych (są również specjalne przeznaczone dla cytrusów), albo jeden z domowych preparatów (nawóz z banana, niesolony wywar z warzyw lub preparat na bazie drożdży).

Drzewko cytrynowe bardzo szybko się rozrasta w niekontrolowany sposób, dlatego jego łodygi nie są atrakcyjne. Dlatego też trzeba je często przycinać tak, aby cytryna się zagęściła. Na szczęście, nie trzeba obawiać się mocnego cięcia, taki zabieg jej służy i szybko w miejscu ubytków pojawiają się nowe pędy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas