Październik w ogrodzie. To ostatni moment na wykonanie tych prac
Oprac.: Aleksandra Tokarz
Podczas gdy niektóre rośliny nieśmiało jeszcze kwitną, inne, po intensywnym lecie, odpuszczają. Październik w ogrodzie cechuje się iście jesiennym widokiem. Wkrótce czekają nas bowiem nieco bardziej deszczowe i chłodniejsze dni, a spadające z drzew liście szybko przypomną, że nieubłaganie zbliżamy się do zimy. Zanim to jednak nastąpi, czas zakasać rękawy i zabrać się do pracy. Co w październiku w ogrodzie? To ostatni moment na wykonanie tych prac.
Spis treści:
Kalendarz ogrodnika na październik. Czas zabrać się do pracy
Październik w ogrodzie jest czasem na wykonanie wielu prac, koniecznych do przygotowania roślin do zimowego spoczynku. Ogrodnicy będą mieć pełne ręce roboty.
Październik jest najlepszym czasem na sadzenie większości drzew i krzewów liściastych, zarówno owocowych, jak i ozdobnych. Na dniach sadzić można również róże, które zdążą się do zimy ukorzenić, wiosną w pełni rozpoczynając wegetację. Róże najlepiej posadzić w miejscu słonecznym, osłoniętym od wiatru. Po posadzeniu roślinę należy obsypać kopczykiem ziemi na wysokość około 20 centymetrów.
Podobny zabieg w październiku wykonać należy w przypadku wszystkich wrażliwych na mróz krzewów - róż, hortensji czy powojników. Kopczykowanie, czyli obsypywanie ziemią lub korą do wysokości 20-40 centymetrów, pozwoli roślinie odbić się na wiosnę z dolnych okrytych części, nawet wtedy, gdy gałęzie przemarzną.
Jakie prace wykonuje się na jesień w ogrodzie? Czas porządków
W październiku należy chwycić za łopatki, wykopując z ziemi cebule i kłącza roślin, które nie są mrozoodporne i nie przetrwają zimy: dalie, tygrysówki, mieczyki, frezje czy fiołki. W tym czasie należy zasadzić również cebule roślin, które zakwitną wiosną. Mowa między innymi o tulipanach, hiacyntach, krokusach, narcyzach czy ozdobnych czosnkach. Wysiać należy również rośliny jednoroczne: chabry czy nagietki.
Październik w ogrodzie jest jednak przede wszystkim czasem porządków. Z rabat i warzywników warto w tym momencie usunąć wszelkie roślinne resztki pozbiorowe, a puste rabaty dokładnie i głęboko przekopać. Pomoże to między innymi pozbyć się szykujących się do zimy pod ziemią pędraków.
Październik to odpowiednia pora na dzielenie i sadzenie bylin. W tym miesiącu posadzić należy między innymi konwalie. Odpowiednim dla nich miejscem będzie to półcieniste lub zacienione, na przykład pod drzewami.
Co w październiku w ogrodzie? Nie zapomnij o tych pracach
W październiku nie zapominajmy również o trawniku. W tym miesiącu należy skosić trawę jeszcze przynajmniej dwukrotnie. Systematycznie należy usuwać z niej również opadłe z drzew i krzewów liście. Gruba warstwa spoczywających na trawniku liści odetnie bowiem od korzeni i źdźbeł trawy światło, zwiększając jednocześnie wilgotność. W takiej sytuacji tylko o krok od rozwinięcia się chorób grzybowych.