Pij go regularnie, by zmniejszyć ryzyko ugryzienia przez kleszcza

Wiele osób, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, obawia się czyhających w trawach kleszczy, które wywołują u zwierząt i ludzi bardzo groźne choroby. W związku z tym na wszelkie sposoby próbujemy chronić się przed tymi intruzami, korzystając z bardziej lub mniej skutecznych trików. Ostatnio sporo mówi się o naparze z czystka, który ma się charakteryzować właściwościami odstraszającymi kleszcze. Czy to faktycznie działa?

Czy warto regularnie pić napar z czystka?
Czy warto regularnie pić napar z czystka?123RF/PICSEL

Co musisz wiedzieć o kleszczach?

Kleszcze są aktywne niemal przez cały rok. Jeśli temperatura powietrza na zewnątrz osiągnie zaledwie 4 st. C, pasożyty wychodzą na żer i stają się tak samo niebezpieczne jak wiosną i latem. Zanim jednak opowiemy na pytanie, czy czystek w postaci naparu może zmniejszyć ryzyko ataku kleszcza, uporajmy się z kilkoma mitami na temat tych pajęczaków.

Jedną z najczęściej powielanych i nieprawdziwych informacji jest ta, jakoby kleszcze spadały na ludzi z drzew.

Kleszcze nie potrafią wdrapywać się na drzewa, zatem nie mogą z nich spaść. Dorosłe osobniki kleszczy wspinają się na maksymalną wysokość półtora metra i dlatego często występują w wysokich trawach, krzewach oraz nisko umiejscowionych liściach młodych drzew.

Drugi mit mówi o tym, że ukąszenie kleszcza boli. Te małe stworzenia wytworzyły u siebie doskonałą zdolność do tuszowania swojej obecności na ciele człowieka. W momencie wgryzania się w skórę automatycznie wpuszczają swoją ślinę zawierającą substancję znieczulającą. Kleszcze nie posiadają żądła, ale do krwi swojej ofiary dostają się za pomocą ostrej części aparatu gębowego, którym wycinają niewielki otwór w naskórku.

Zdemaskowanie kleszcza tuż po jego ugryzieniu graniczny z cudem, dlatego tak istotne jest dokładne oglądanie swojego ciała po każdym spacerze lub pikniku na świeżym powietrzu.

Jakie są najpopularniejsze mity na temat kleszczy?
Jakie są najpopularniejsze mity na temat kleszczy?123RF/PICSEL123RF/PICSEL

Kolejną, nieprawdziwa teza polega na powtarzaniu, że kleszcze występują wyłącznie w lasach. Kleszcze upodobały sobie wilgotne lasy, ale na swoją ofiarę czyhają wszędzie tam, gdzie występuje jakakolwiek roślinność. Pasożyty doskonale wiedzą, że łatwiej im znaleźć żywiciela w takich miejscach jak parki, łąki i leśne ścieżki.

Jeszcze inna, "miejska legenda" głosi, że kleszcze lgną do jasnych kolorów. To nieprawda. Kleszcze nie posiadają narządu wzroku, więc nie mogą rozróżniać kolorów. Pajęczaki wyposażone są w tzw. organ Hallera, który stanowi dla nich pewnego rodzaju nawigację. Dzięki niemu wyczuwają dwutlenek węgla wydychany przez potencjalną ofiarę, drgania podłoża i temperaturę.

Co więcej - ubieranie jasnej odzieży podczas spaceru jest wskazane z uwagi na fakt, iż kleszcze są ciemnego koloru, zatem łatwiej je wtedy zlokalizować na ubraniu.

Czystek może nam pomóc w walce z kleszczami
Czystek może nam pomóc w walce z kleszczami123RF/PICSEL

Czy czystek działa odstraszająco na kleszcze?

Wiele osób szuka skutecznego sposobu, który uchroni nas przed ugryzieniem kleszcza. Podstawą, rzecz jasna, jest regularne i dokładne oglądanie ciała po każdym powrocie ze spaceru czy pikniku, gdyż jak wiadomo - kleszcz w momencie wbicia się w skórę - wypuszcza do niej pewnego rodzaju znieczulenie, przez co trudno jest poczuć moment ataku pasożyta.

Ponadto wybierając się do lasu, powinniśmy zakładać ubrania z długim rękawem, długie spodnie i solidne buty, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko wpełznięcia kleszcza na naszą skórę. Warto także postawić na odzież w jasnym kolorze, gdyż łatwiej nam będzie zlokalizować kleszcza, kiedy ten pojawi się na naszym ubraniu.

Świetnym rozwiązaniem chroniącym przed kleszczami są specjalistyczne spreje i maści, które zawierają składniki odstraszające pasożyty.

Zapach czystka działa odstraszająco na kleszcze
Zapach czystka działa odstraszająco na kleszcze123RF/PICSEL

Z kolei osoby preferujące naturalne metody odstraszające kleszcze coraz częściej stosują w tym celu zioła, jakim jest m.in. czystek. Posiada on właściwości antywirusowe, antybakteryjne i antygrzybiczne, jest bogaty w polifenole, podnosi odporność organizmu i bierze udział w procesach usuwania z organizmu różnego rodzaju toksyn, co świadczy o prozdrowotnym działaniu czystka.

Natomiast w kontekście kleszczy, to substancje zawarte w naparze czystka mają neutralizować krętka boreliozy, co przeciwdziała łączeniu się substancji z komórkami - o czym przekonują naukowcy. Podkreślają przy tym, że takie odkrycie może w przyszłości skutkować wynalezieniem skuteczniejszych leków na boreliozę.

Należy zaznaczyć, że już samo picie naparu z czystka może działać na kleszcze odstraszająco. Dzieje się tak z uwagi na zapach naparu, za którym te pajęczaki nie przepadają. Z takiego naparu można również z powodzeniem przygotować spray, przelewając napar do buteleczki z atomizerem i spryskując nim ciało oraz ubranie.

Bardzo dużą skutecznością działania odstraszającego kleszcze charakteryzują się również olejki eteryczne z czystka, ponieważ zawierają większe stężenie zapachowe tego zioła.

Prosty sposób na odchudzanie - domowa woda owsianaInteria Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas