Reklama

Reklama

Pleśń i brud znikają w mig! Tak wyczyścisz materiałowe rolety

Podczas domowych porządków zdarza się, że pomijamy te elementy, które okazują się być największym siedliskiem bakterii i brudu. Takim pochłaniaczem kurzu i innych zanieczyszczeń są okienne rolety materiałowe, które są o tyle problematyczne, że nie możemy ich prać w pralce. Jak zatem skutecznie je wyczyścić?

Materiałowe rolety od lat królują w naszych mieszkaniach. Choć skutecznie zasłaniają okna i potrafią naprawdę estetycznie zdobić wnętrze domu, to sprawiają niemały kłopot przy sprzątaniu. Są siedliskiem kurzu, bakterii i zanieczyszczeń, ale przecież nie wrzucimy ich do pralki. Jak zatem skutecznie je wyczyścić?

Jak czyścić materiałowe rolety?

Aby móc w pełni cieszyć się z korzyści materiałowych rolet, trzeba wiedzieć, jak o nie dbać. Jednym ze sposobów jest przygotowanie domowego specyfiku. Oto jak krok po kroku możemy zadbać o nasze rolety:

1. Za pomocą suchej szmatki lub gąbki usuń z rolet kurz, pajęczyny i inne "suche" zabrudzenia.

Reklama

2. Przygotuj domowy specyfik pomagający usunąć brud, który wniknął już w materiał rolet. Będziesz potrzebować:

  • 2 szklanek wody
  • 1 szklanki płynu do naczyń
  • 1 szklanki proszku do prania

Składniki wymieszaj do uzyskania jednolitej konsystencji.

3. Za pomocą gąbki przemyj rolety domowym specyfikiem. Mocz w nim czystą gąbkę i przecieraj materiał. Gdy skończysz, możesz jeszcze raz przetrzeć materiał ściereczką nasączoną samą wodą, a następnie pozostaw do wyschnięcia.

Sprawdź: Włączaj zmywarkę w tych godzinach. Różnicę odczujesz w portfelu

Jak pozbyć się pleśni z rolet?

Są też sytuacje, w których rolety prócz brudu pokryte są pleśnią. Dzieje się tak w przypadku, gdy umieszczone są one na oknach w kuchni lub gdy przez dłuższy czas zapomnieliśmy o nie zadbać. Pleśni jednak można skutecznie pozbyć się, stosując specyfik na bazie octu.

W tym celu mieszaj ocet z wodą w stosunku 1:1 i postępuj tak samo, jak w przypadku zwykłego mycia rolet; użyj do czyszczenia gąbki. Przy octowym specyfiku musisz liczyć się z ryzykiem drażniącego zapachu, zatem po takim wyczyszczeniu rolet potraktuj je dodatkowo mieszaniną na bazie płynu do mycia naczyń i proszku do prania. Nie zapomnij również o tym, aby korzystając z tego sposobu, najpierw zrobić test na małym skrawku rolety, aby sprawdzić, czy się nie odbarwi.

Zobacz również: Pięć roślin pochłaniających wilgoć w domu


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rolety okienne | domowe porządki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy