Pluskwa domowa - krwiożerczy, podstępny intruz

Pluskwa domowa i pluskwa łóżkowa to potoczne nazwy pasożyta Cimex lecutralius, który żywi się krwią ludzi i zwierząt. Ugryzienie pluskwy potrafi być bardzo dotkliwe i bolesne. Jak rozpoznać, że staliśmy się ofiarą tego przebiegłego pasożyta?

Jeśli w domu pojawi się inwazja pluskiew, należy działać jak najszybciej, aby się ich pozbyć
Jeśli w domu pojawi się inwazja pluskiew, należy działać jak najszybciej, aby się ich pozbyć123RF/PICSEL

Czym jest pluskwa?

Pluskwy należą do tzw. pasożytów okresowych. Źródłem ich pokarmu jest ludzka lub zwierzęca krew, a największą aktywność wykazują w nocy. Ciepłota ciała, wydychany dwutlenek węgla i substancje wydzielane przez skórę w znacznym stopniu przyciągają te niewielkich rozmiarów pasożyty. Insekty opuszczają swoje kryjówki wyłącznie wtedy, gdy wychodzą na żer.

Pluskwy nie mają skrzydeł, ani zdolności skakania, a ich pancerz jest niezwykle twardy.
Pluskwy nie mają skrzydeł, ani zdolności skakania, a ich pancerz jest niezwykle twardy.123RF/PICSEL

Zlokalizowanie źródła pochodzenia pluskiew jest bardzo trudne. Pluskwy kryją się w materacach, obiciach łóżek i kanap, podłodze, meblach, za tapetą, małych szczelinach, gdzie składają  jaja. Samica pluskwy możne dziennie znieść nawet 10 jaj, z których po 10 dniach wylęga się larwa. Dorosłe osobniki mogą wytrzymać w ukryciu bez jedzenia nawet do jednego roku.

Pluskwa przed żerowaniem jest przeźroczysta, lecz po skonsumowaniu odpowiedniej dawki krwi przybiera brunatne barwy i staje się bardziej widoczna. Dojrzały osobnik przypomina wyglądem pestkę jabłka, przybierając owalny i płaski kształt.

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Najbardziej charakterystycznym znakiem dla ugryzienia przez pluskwę, jest pojawienie się na skórze kilku śladów w niewielkiej od siebie odległości, często układające się w trójkąt. I choć samo ukąszenie na ogół nie jest niebezpieczne, to dla osób wrażliwych na wszelkiego rodzaju pogryzienia przez owady, może być bardzo bolesne.

Pluskwy kąsają zazwyczaj w miejsca odsłonięte podczas snu
Pluskwy kąsają zazwyczaj w miejsca odsłonięte podczas snu123RF/PICSEL

Pasożyt kąsa najczęściej w miejsca, które są odsłonięte podczas snu, zwykle okolice twarzy, szyi, rąk i nóg. Swędzące zmiany skórne pojawiają się na ogół po 24 godzinach. Samo ugryzienie pluskwy nie jest bolesne, ze względu na wstrzykiwaną przez nią substancję znieczulającą.

Cimex lecutralius to fachowa nazwa pluskwy, insekta przypominającego wyglądem pestkę jabłka.
Cimex lecutralius to fachowa nazwa pluskwy, insekta przypominającego wyglądem pestkę jabłka.123RF/PICSEL

Osoby licznie pogryzione mogą zaobserwować u siebie pokrzywkę, gorączkę lub ogólne uczucie osłabienia i rozbicia. Bywa i tak, że osób pokąsanych przez insekty lekarze obserwują również urazy psychiczne, spowodowane urojeniami dotyczącymi ciągłej obecności pluskiew na ciele i związanymi z tym zaburzeniami snu.

Jak łagodzić objawy ugryzienia przez pluskwy?

Nieliczne zmiany ustępują samoistnie w przeciągu jednego lub dwóch tygodni. Ponadto Można przyjmować preparaty antyhistaminowe zmniejszające świąd. Ważne, by nie rozdrapywać miejsc po ukąszeniu, by zapobiec infekcji.

Jak uchronić się przed pluskwami w domu?

Niestety nie jest możliwe w 100 proc. zabezpieczenie siebie i innych domowników przed wtargnięciem do domu tego niechcianego gościa. Pluskwy możemy wnieść do pomieszczenia zupełnie nieświadomie, transportując pasożyta na ubraniu. Coraz częściej zdarza się, że pluskwy występują w siedzeniach autobusów i pociągów, dlatego po każdej podróży warto dokładnie przyjrzeć się, czy na wierzchnich warstwach odzieży nie znajduje się podejrzany osobnik.

Pluskwy w domu najczęściej ulokowane są w materacach, dywanach, zakamarkach mebli, listwach przypodłogowych, ramkach na zdjęcia, po wewnętrznej stronie obrazów, zasłonach i wszelkich, nawet najmniejszych szczelinach.

Chcąc pozbyć się pluskiew z domu, najlepiej zgłosić się o pomoc do specjalistycznej firmy
Chcąc pozbyć się pluskiew z domu, najlepiej zgłosić się o pomoc do specjalistycznej firmy123RF/PICSEL

Najskuteczniejszym sposobem zneutralizowania pluskiew  jest użycie koncentratów biobójczych, mających odpowiednie stężenie. Środki takie wykorzystuje się przy oprysku ciśnieniowym i zamgławieniu ULV, które swoim działaniem obejmują całą powierzchnię domu. Zazwyczaj cały proces obejmuje dwukrotne opryskiwanie lub zamgławianie mieszkania w odstępie dwóch tygodni, między pierwszy a drugim.

Ekologicznie: Soda oczyszczona w domu
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas