Pod żadnym pozorem nie trzymaj w piwnicy. Mandat mocno uszczupli portfel

Piwnica, dla wielu właścicieli mieszkań, bywa prawdziwym wybawieniem. Niewielkie pomieszczenie gromadzi bowiem w swoim wnętrzu wszystkie te przedmioty, na które brak miejsca w domu, stając się przechowalnią, składzikiem, a niekiedy również spiżarnią w jednym. Nie wszystko można jednak do niej schować. Umieszczając w piwnicy te przedmioty, ryzykujesz mandat, który może mocno uszczuplić domowy budżet.

Czego nie trzymać w piwnicy? Prosty błąd skutkować może srogim mandatem
Czego nie trzymać w piwnicy? Prosty błąd skutkować może srogim mandatem123RF/PICSEL

Niepotrzebne meble, stara odzież czy książki, o których nikt już nie pamięta. Obok pozostałości po remoncie, akcesoria rowerowe i kilka słoików przetworów. Lokatorska piwnica zmieści w sobie wiele. Niekiedy jednak umieszczenie w niej konkretnych przedmiotów staje na granicy prawa. Nie chcesz ryzykować srogiego mandatu? Lepiej dobrze przemyśl, zanim zniesiesz te przedmioty po schodach.

Czego nie wolno trzymać w piwnicy? Zastanów się, zanim zniesiesz po schodach

Wielu właścicieli piwnic nie zdaje sobie sprawy, że w podobnym pomieszczeniu nie wolno trzymać dowolnie wybranych przedmiotów. Chodzi przede wszystkim o względy bezpieczeństwa. Piwnica, będąc częścią wspólną bloku mieszkalnego, staje się jednocześnie pomieszczeniem, z którego każdy, bez wyjątku, korzystać powinien z rozwagą, stosując się do powszechnie obowiązujących przepisów przeciwpożarowych.

Wśród zakazanych przedmiotów wymienia się między innymi:

  • butle z gazem (nie tylko pełne, ale również opróżnione),
  • fajerwerki,
  • materiały łatwopalne, w tym rozpuszczalniki, farby, kanistry z benzyną oraz oleje,
  • akumulatory samochodowe.

Tych przedmiotów nie trzymaj w piwnicy. Kara może być sroga

Trzymanie w piwnicy ww. przedmiotów, zgodnie z Kodeksem wykroczeń, skutkować może srogim mandatem - którego wysokość wynieść może od 20 złotych do nawet 5 tys. złotych. Ten wystawić może nie tylko policja, ale również straż pożarna.

Czego lepiej nie trzymać w piwnicy? Panujące tam warunki mogą zaszkodzić książkom lub dokumentom
Czego lepiej nie trzymać w piwnicy? Panujące tam warunki mogą zaszkodzić książkom lub dokumentom

To jednak nie wszystko. Piwnica, z uwagi na panujące tam, specyficzne warunki - wysoką wilgotność, chłód oraz ewentualnych lokatorów w postaci insektów czy gryzoni - nie nadaje się również do przechowywania w niej tych przedmiotów, które mogą szybko ulec zniszczeniu. Warto więc porzucić plany umieszczenia w niej żywności w papierowych lub foliowych opakowaniach, dywanów, zabawek, sprzętu RTV i AGD, a także książek, dokumentów czy obrazów.

„Zbliżenia”. Dorota Kośmicka. O odkrywaniu gwiazd i recepcie na hit serialowyINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas