Podaj swojemu czworonogowi. Będzie zajadał ze smakiem i merdaniem ogona
Oprac.: Tomasz Hirkyj
Dieta psa musi być zbilansowana: to absolutna konieczność, jeśli chcemy, aby nasz podopieczny cieszył się długim i zdrowym życiem oraz miał siły i chęci na zabawę. Oczywiście, sama karma - nawet najlepszej jakości - nie wystarczy, chociażby dlatego, aby spełnić niektóre psie zachcianki. Co warto podawać psu? Zdecydowanie czas postawić na warzywa, jeśli do tej pory nasz czworonóg nie miał okazji do ich skosztowania.
Dlaczego pies powinien jeść warzywa?
Jakie są argumenty za tym, aby pies zaczął jeść warzywa? Przykłady można mnożyć, ale warto podać te najbardziej przekonujące. Przede wszystkim zapewniają one solidną dawkę witamin i minerałów, które z całą pewnością przysłużą się zdrowiu psa. Ponadto mogą być nie tylko urozmaiceniem diety, ale uczeniem nowych smaków, co w przyszłości może być nagrodą za wykonanie sztuczki. Warzywa, a szczególnie te twarde, mogą poprawić kondycję zębów i dziąseł. Wszystkie te argumenty warto rozważyć właśnie z troski o zdrowie naszego psa. Oczywiście, trzeba mieć na uwadze, że nasz zwierzak nie będzie szczególnie pożądliwie patrzył w kierunku niektórych warzyw, dlatego nie warto zmuszać go do jedzenia każdej pozycji.
Jakie warzywa może jeść pies?
Lista warzyw, które może jeść pies, jest całkiem spora. Co na pewno nie zaszkodzi naszemu zwierzęciu? Z całą pewnością pies może jeść marchew, pietruszkę, seler, buraki oraz brokuły. Akurat te są szczególnie ważne, ponieważ można je podawać naszemu psu na surowo i właśnie w takiej formie będą najlepsze. Szczególnie z tego względu, że ich twarda struktura może zredukować ilość kamienia nazębnego oraz wzmocnić dziąsła.
Ponadto pies z powodzeniem może jeść paprykę, dynię oraz ogórki. Akurat te trzy mają bardzo dużo wody oraz błonnika, który najlepiej działają na układ pokarmowy, pomagają mu się oczyścić, regulują procesy trawienia oraz pomagają utrzymać prawidłową wagę zwierzęcia.
Surowe czy gotowane: Jakie wybrać dla psa?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pies jadł surowe warzywa, o ile cieszy się raczej dobrą kondycją. Niestety, starsze czworonogi oraz szczenięta mogą jeść warzywa, ale lepiej, żeby były wcześniej ugotowane. Wszystko z troski o ich żołądki, które są bardziej wrażliwe na pokarmy oraz kondycję ich zębów (szczególnie u nobliwych psów). Jeśli sięgamy po gotowane warzywa, to można rozważyć podanie psu ziemniaków. Jednak nie mogą one być zjadane przez zwierzę codziennie, ze względu na dużą ilość skrobi, która jest szkodliwa dla psów i może powodować otyłość.
Warzywa w diecie psa? Na to uważaj
Warzywa w diecie psa mogą być obecne, ale muszą być włączane do niej mądrze. Te jedzone na surowo mogą być traktowane jako urozmaicenie menu oraz smakołyk, o ile zwierzak ma taką ochotę. W przypadku, gdy decydujemy się na podanie naszemu podopiecznemu gotowanych warzyw, trzeba pamiętać o tym, aby były one pozbawione przypraw. Szczególnie niebezpieczna może być sól, która wpływa niekorzystnie na układ krążenia oraz może obciążać nerki. Z kolei inne pikantne przyprawy mogą być zagrożeniem dla żołądka czworonoga oraz go podrażniać.
Z drugiej strony istnieje lista warzyw, których pies nie może jeść. Lepiej unikać strączków oraz kapustnych, ponieważ powodują wzdęcia, ale kategorycznie pies nie może jeść cebuli, czosnku, pora, ponieważ prowadzą do silnej anemii.