Podlej lawendę domową mieszanką. Zakwitnie obficie i na długo
Od maja do połowy lipca zachwyca oko właściciela fioletowymi, urokliwie ozdabiającymi ogród kwiatami. Te może wypuścić także po raz kolejny, kwitnąc wczesną jesienią aż do końca października. Wystarczy jeden prosty zabieg, by cieszyła oko przez długie tygodnie. Czym najlepiej nawozić lawendę? Zakwitnie obficie i na długo.
Spokrewniona z miętą i rozmarynem, z czasem stała się prawdziwą ulubienicą działkowców. Ogrodnicy, nawet ci najbardziej doświadczeni, doceniają bowiem jej wspaniały zapach oraz niecodzienną barwę drobnych kwiatów, podkreślając, że roślina, by zachwycać, nie wymaga od nich szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych.
Lawendę nazywa się jedną z najmniej wymagających roślin. By zachwycała jednak swoim wyglądem, warto przestrzegać kilku ważnych zasad. A gdy dodatkowo do wzrostu zachęcona zostanie odpowiednim, domowym nawozem, wkrótce wypuści niekończące się ilości kwiatów, nie mając najmniejszej ochoty zrzucać je wraz z nadejściem lata.
Spis treści:
Jakie warunki musi mieć lawenda? Zwróć uwagę na szczegóły
Lawenda, mimo iż nieszczególnie wymagająca, miewa swoje zachcianki. By dobrze rosła, warto umieścić ją w ciepłym, dobrze nasłonecznionym miejscu, na półprzepuszczalnej, piaszczystej glebie. Roślina nie toleruje bowiem nadmiaru wody w korzeniach, znacznie lepiej znosząc przesuszenie niż przelanie. Są tego plusy - nie wymaga bowiem częstego podlewania.
Lawenda nie przepada także za kwaśnym podłożem. Jeśli ziemia ma zbyt niski poziom wapnia (co podnosi pH gleby), warto dodać do niej odrobinę kredy lub dolomitu. W takich warunkach lawenda będzie wręcz zachwycała swoim wyglądem.
W jakim miejscu posadzić lawendę? Dobry towarzysz niektórych roślin
Lawenda, jak przykazują doświadczeni ogrodnicy, powinna mieć południową lub zachodnią wystawę. Dobrze poradzi sobie również w nieocienionych miejscach wystawionych na wschód. Pod uwagę warto wziąć jednak nie tylko ekspozycję na słońce i umieszczenie w konkretnej części ogrodu, ale również rosnące w pobliżu lawendy rośliny.
Lawenda odstrasza bowiem mrówki i mszyce, przez co warto sadzić ją w pobliżu tych roślin, które są wyjątkowo mocno narażone na atak tych szkodników. Sprawdzonym towarzystwem dla lawendy są więc wszelkie odmiany róż, ale również nagietek czy zioła - rozmaryn, cząber, tymianek czy krwawnik.
Co zrobić żeby lawenda ładnie kwitła? Pomoże domowa odżywka
Lawenda, mimo iż łatwa w uprawie, może nie zachwycać swoim wyglądem tak bardzo, jakbyśmy sobie tego życzyli. Wówczas warto wziąć się do pracy - zachęcając ją do wzrostu i dłuższego kwitnienia poprzez zastosowanie domowych odżywek.
Pomoże odpad, który zwykle trafia do kosza. Skorupki z jajek, bo o nich mowa, są bowiem znakomitym nawozem wapniowym - składając się w aż 80-90 proc. z łatwo przyswajalnego wapnia. W swoim składzie zawierają też kilka cennych minerałów: potas, magnez, fosfor, cynk, miedź, żelazo czy krzem.
Skorupki z jajek wystarczy rozdrobnić, a kolejno zetrzeć na proszek w moździerzu. Następnie raz w miesiącu należy posypać nimi podłoże wokół krzaczków lawendy, najlepiej mieszając proszek z wierzchnią warstwą gleby.
Wysuszone skorupki nadają się też do przygotowania płynnego nawozu. W tym celu należy zalać je wrzącą wodą i odstawić na kilka dni w chłodne, ciemne miejsce. Po upływie tego czasu wystarczy już jedynie podlewać lawendę i obserwować, jak ta zdrowo i obficie rośnie, ciesząc oko fioletowymi kwiatami przez długie tygodnie.
Zobacz również: Co zrobić, gdy sąsiad nie kosi trawy? Przypomnij mu tę ustawę