Reklama

Reklama

Pokrój na kawałki i zalej wodą. Ten nawóz sprawi, że monstera natychmiast odżyje

Monstera jest jedną z najpopularniejszych roślin doniczkowych. Jej zielone błyszczące liście są niewątpliwą ozdobą każdego wnętrza, sprawiając, że wydaje się ono przytulniejsze i cieplejsze. Mimo iż monstera należy do roślin stosunkowo prostych w uprawie, zdarza się, że marnieje i obumiera. Wówczas warto sięgnąć po domowy nawóz. Przygotujemy go z popularnego owocu.

Sięgają po nią zarówno doświadczeni hodowcy, jak i ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z kwiatami. Wszystko przez jej stosunkowo łatwą pielęgnację. Monstera należy do roślin, które rozwijają się wyjątkowo wolno. W ciągu roku mogą pojawić się na niej zaledwie dwa lub trzy nowe liście. To jednak zupełnie normalny proces. Podstawą jest właściwa pielęgnacja. Jeśli zadbamy o roślinę w odpowiedni sposób, po kilku latach może ona osiągną nawet 2 metry wysokości.

Zobacz również: Jak ożywić grudnika? Zastosuj te wskazówki, a obsypie się kwiatami

Reklama

Dlaczego monstera marnieje?

Monstera uwielbia wysoką wilgotność powietrza oraz jasne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione miejsce. Można trzymać ją w pobliżu okna skierowanego na wschód lub północ. Roślina nie lubi przeciągów oraz niskich temperatur. Należy również pamiętać, że w naturze monstera jest rośliną płożącą. Dlatego też w domu potrzebuje podpór, aby móc rosnąć i piąć się prawidłowo.

Monstera wymaga lekko wilgotnego podłoża. Powinna być podlewana regularnie, ale niezbyt często. Jednym z najczęstszych błędów w uprawie tej rośliny jest bowiem jej przelanie. Liście monstery silnie reagują na nadmiar wody, zmieniając swoją barwę na żółtą. Niekiedy zdarza się, że brunatnieją.

Zobacz również: Pielęgnacja roślin. Wbij zapałki do doniczki, a efekt cię zaskoczy

Jak uratować umierającą monsterę? Pomoże nawóz ze skórki banana

Sposobem na marniejącą monsterę może być domowy nawóz z banana. Sprawdzi się nie tylko w przypadku tej rośliny, ale również innych doniczkowych i kwitnących. Skórka z banana w swoim składzie zawiera bowiem duże ilości potasu, fosforu, wapnia, azotu, magnezu i kwasu krzemowego, które pomagają ożywić rośliny w momencie, kiedy te mocno tego potrzebują. Co więcej, nawóz z banana jest świetnym środkiem wzmacniającym i motywującym do kwitnienia, jednocześnie skutecznie odstraszając mszyce.

Jak go przygotować? Potrzebować będziemy skórek z trzech bananów. Skórki kroimy na mniejsze kawałki, wkładamy do słoika i zalewamy wodą. Dokładnie zakręcamy i odstawiamy w ciemne miejsce na 1 - 14 dni. Nawóz jest gotowy już po 24 godzinach. Podlewamy nim roślinę raz na 3 - 4 tygodnie, w zależności od potrzeb.

Zobacz również: Zrób to od razu po zakupie, a gwiazda betlejemska będzie przepięknie kwitła

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: monstera pielęgnacja | jak zrobić nawóz z bananów

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy