Polacy nagminnie rezygnują z tego dokumentu. O odzyskanie pieniędzy jest zdecydowanie trudniej

Zbliżasz kartę płatniczą do czytnika, system pobiera odpowiednią kwotę, sprzedawca wręcza ci paragon i na koniec pyta, czy drukować potwierdzenie transakcji. Wychodzisz z założenia, że nie potrzebny ci kolejny świstek papieru w portfelu, dlatego rezygnujesz z jego przyjęcia. Okazuje się jednak, że ten niepozorny dokument w wielu sytuacjach może być kluczowy, gdy mowa o odzyskaniu pieniędzy.

Dlaczego warto poprosić o wydanie potwierdzenia płatności kartą?
Dlaczego warto poprosić o wydanie potwierdzenia płatności kartą?123RF/PICSEL

Z danych opublikowanych przez Narodowy Bank Polski wynika, że na koniec 2023 r. Polacy posiadali ponad 33 mln aktywnych kart płatniczych. Natomiast gdy mowa o terminalach płatniczych, to w zeszłym roku w całym kraju było ponad 1,3 mln takich urządzeń.

Z kolei według najnowszego raportu PolCard from Fiserv "Preferencje płatnicze Polaków 2024", blisko 75 proc. konsumentów regularnie płaci kartą, telefonem lub zegarkiem, co stanowi wzrost o 5 proc. w porównaniu z wynikami badania z lipca 2022 r.

Płacenie za zakupy czy usługi m.in. kartą, stało się powszechne nie tylko z uwagi na komfort i wygodę, ale także w kontekście bezpieczeństwa naszych finansów. Zgubioną lub skradzioną kartę płatniczą możemy błyskawicznie zablokować w banku, zmniejszając ryzyko utraty środków. W przypadku zgubienia portfela z gotówką sprawa nie jest już taka prosta.

Cenne nawyki, czyli dlaczego powinniśmy zabierać wydruk z potwierdzeniem płatności?

Chcąc zatroszczyć się o własne finanse, warto podczas dokonywania płatności wyrabiać pewne nawyki, które w razie niespodziewanych problemów, pozwolą nam zwiększyć szanse na odzyskanie pieniędzy. Rzecz jasna, podstawową sprawą jest zabieranie ze sobą paragonu, który sprzedawca ma obowiązek wydać klientowi. Dzięki temu w prosty sposób możemy zweryfikować, czy "nabite" na kasę produkty faktycznie zgadzają się z tym, za co zapłaciliśmy.

Ponadto nie powinniśmy rezygnować z pobierania druku z potwierdzeniem płatności, czego niestety spora część konsumentów nie praktykuje. Powody takiego stanu rzeczy są zazwyczaj błahe - nie chcemy marnować kilku sekund na oczekiwanie na wydruk lub uważamy świstek papieru za zbędną makulaturę. Jednak w wielu przypadkach dokument z potwierdzeniem transakcji może uratować nam skórę.

Prawdopodobnie większość ludzi choć raz w życiu doświadczyła sytuacji, kiedy płacąc kartą za zakupy, nie udało się sfinalizować transakcji. Przyczyną mogła być usterka terminala, a te niestety często "zawieszają się", błąd systemu płatniczego, brak połączenia z bankiem lub internetem, nagła przerwa w dostawie prądu itp.

W wielu przypadkach, mimo informacji o niezrealizowaniu transakcji, z naszego konta pobierane są środki za dany zakup. Jeśli podczas przeglądania historii transakcji na naszym koncie zauważymy, że system dwukrotnie pobrał od nas pieniądze, posiadając wydruk z potwierdzeniem o wiele łatwiej i szybciej będzie nam dochodzić przed bankiem swoich racji. Niewielki kawałek papieru z potwierdzeniem transakcji warto schować do portfela i trzymać przez minimum miesiąc, gdyby doszłoby do wyżej opisanej sytuacji.

W Polsce nie ma prawnego obowiązku dla sprzedawców wydawania potwierdzeń płatności kartą
W Polsce nie ma prawnego obowiązku dla sprzedawców wydawania potwierdzeń płatności kartą123RF/PICSEL

Czy jest obowiązek wydania przez sprzedawcę potwierdzenia płatności kartą?

Potwierdzenie płatności kartą to dokument, który jest wydawany klientowi po dokonaniu przez niego transakcji kartą płatniczą. Na takim potwierdzeniu znajdują się informacje dotyczące m.in. daty i godziny transakcji, nazwa podmiotu, u którego dokonaliśmy transakcji, kwota płatności oraz numer referencyjny.

W Polsce nie ma prawnego obowiązku dla sprzedawców wydawania potwierdzeń płatności kartą. Jednak powszechnie spotykaną praktyką jest to, że sprzedawcy zazwyczaj pytają klienta, czy takie potwierdzenie wydrukować. Ponadto klient podczas płacenia, może poprosić sprzedawcę o wydrukowanie potwierdzenia płatności.

Co ciekawe - potwierdzenie płatności można uzyskać w formie papierowej lub elektronicznej, np. w postaci wiadomości e-mail lub SMS. Wiele stowarzyszeń i fundacji proekologicznych zachęca konsumentów do rezygnacji z pobierania potwierdzeń papierowych na rzecz elektronicznych, argumentując, że każdego roku na całym świecie zużywa się w tym celu 425 tys. ton papieru. By wydrukować taką ilość papieru, każdego roku trzeba ściąć ponad 6 mln drzew.

Światowe grillowanie: Shish kebab z sosem miętowym, warzywami i pitąmateriały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas