Polacy wciąż popełniają te błędy. Przez to bałagan w domu piętrzy się na potęgę
Wiele osób zmaga się z brakiem odpowiedniego zorganizowania przestrzeni w domu czy mieszkaniu. – Zastanawiamy się wspólnie z klientem, czy na pewno potrzebne są cztery obieraczki lub trzy chochle – podkreśla Pani od sprzątania. – Warto nad tym popracować, gdyż porządek znacznie ułatwia codzienne funkcjonowanie. Kobieta wyjaśnia jak zadbać o ład i opowie nieco więcej o declutteringu.
Spis treści:
Czym jest decluttering?
Decluttering to pozbywanie się nadmiaru niepotrzebnych rzeczy z naszego otoczenia. Potocznie jest to po prostu odgracanie. Usługa polega na pozbyciu się zbędnych przedmiotów z domu. Wyzwania można podjąć się samodzielnie, ale warto wynająć w tym celu specjalistę. Decluttering staje się coraz bardziej popularny i ma większą liczbę zwolenników.
Więcej opowie nam o nim Pani od sprzątania - pani Karolina, która prowadzi firmę sprzątającą, a na swoim koncie na Instagramie dzieli się trikami na odgracanie mieszkania i uporządkowanie przestrzeni.
Jak wygląda odgracanie i porządkowanie przestrzeni?
Przeważnie spotykamy się wspólnie z klientem i razem przeglądamy rzeczy. Robimy to etapowo - np. najpierw odzież. Wszystkie ubrania wyciągamy z szafy i kładziemy w jednym miejscu. Segregujemy, które są noszone, a które warto oddać, wyrzucić lub sprzedać - opowiada Pani od sprzątania. Na początku ustala się z klientem czy usługa ma dotyczyć tylko odgracania, czy również organizacji przestrzeni na nowo. Proces odśmiecania mieszkania odnosi się do każdego pomieszczenia. - W kuchni również wszystko wyciągam, przeglądam daty ważności, sprawdzam, czy wszystkie sprzęty są działające.
Czasami znajduję części do blendera, który już dawno został wyrzucony. Zastanawiamy się wspólnie z klientem, czy na pewno potrzebne są cztery obieraczki lub trzy chochle.
Przeglądamy naczynia: klienci mają przeważnie za dużo szklanek czy kubków. Część z nich nie nadaje się już do użytku, a posiadanie tak dużej ilości przedmiotów nie ma sensu. To pozwala na lepsze zorganizowanie przestrzeni.
Prosty sposób na utrzymanie porządku
Im mniejsza ilość rzeczy w domu, tym zadbanie o porządek staje się łatwiejsze. Na początku należy zorganizować przestrzeń użytkową. Dopiero potem pozostawione przedmioty poukładać w pudełkach i koszykach. - Ważną zasadą jest odkładanie rzeczy na miejsce - stwierdza specjalistka. By utrzymać dom w ładzie i porządku należy ustalić konkretną chronologię działania. - Po odgracaniu następuje etap organizacji przestrzeni. Wtedy ustalam, jakie pomoce będą nam potrzebne: ilość i wielkość pudełek oraz organizerów. Staram się, by przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna i użyteczna - podkreśla kobieta. - Często tworzymy wraz z klientem przestrzeń zupełnie od nowa. Porządkujemy rzeczy grupami, a wnętrze szafek czy szuflad organizujemy w praktyczny sposób.
Często w czasie sprzątania klienci wahają się, czy dany przedmiot wyrzucić lub oddać. Wynika to z sentymentu do danej rzeczy lub przyzwyczajenia.
Są osoby, które twierdzą, że każdy kosmetyk jest im potrzebny, a posiadanie różnych balsamów w szafce łazienkowej to konieczność.
Trudnym tematem są też pamiątki i rzeczy po zmarłych. Muszę się wtedy wykazać dużą delikatnością i zrozumieniem - podkreśla Pani od sprzątania. Zlecenia przy odgracaniu mieszkań po zmarłych osobach cechuje dużo emocji i ciężkich decyzji.
Najczęściej popełniane błędy organizacyjne przestrzeni
Wiele osób podczas rutynowych porządków popełnia sporą ilość błędów. Kluczowe jest pozbycie się niepotrzebnych rzeczy. I dopiero potem omawiamy, jakie metody organizacji się sprawdzą i co należy zakupić - opowiada Pani od sprzątania. Warto mieć plan i określić w nim cele, a także czas realizacji danych zadań. Dzięki temu posprzątanie przestrzeni w domu będzie o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.
Jak decluttering wygląda od strony formalnej?
Cena usług ustalana jest indywidualnie, w zależności od zakresu prac. To z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu na gruntowne posprzątanie domu.
Jeśli jest taka potrzeba, to mogę zbędne rzeczy zawieźć do domów pomocy czy schronisk. Nie zajmuję się natomiast sprzedażą niepotrzebnych przedmiotów.
To pozwala na zwrot kosztów za usługę sprzątania domu. Decluttering to proces nieco psychologiczny. Po wyjęciu wszystkiego z szafek klienci sami zauważają, ile mają zbędnych artykułów gospodarstwa domowego. Zdają sobie sprawę, że nie potrzebują ich i postanawiają je oddać lub wyrzucić.
Zobacz: