Pomidory jak marzenie? Wkop ten odpadek do ziemi

Soczyste i czerwone pomidory: oto cel wszystkich tych, którzy nie tak dawno umieścili sadzonki tych warzyw na grządkach. Aby były przepięknie, pachnące i przepyszne warto troszkę im pomóc w rośnięciu, aby w sezonie zbiorów nie przytrafiło nam się rozczarowanie. Wystarczy je odpowiednio nawozić, a uprawa pójdzie jak z płatka. Do tego celu można wykorzystać skórki banana, na co najmniej trzy łatwe sposoby.

Liczysz na udane zbiory pomidorów? Nawóz z banana w tym pomoże
Liczysz na udane zbiory pomidorów? Nawóz z banana w tym pomoże123RF/PICSEL

Nawożenie pomidorów: dlaczego akurat banan?

Rośliny potrzebują co najmniej trzech pierwiastków, aby rosły zdrowe. Jednym z najważniejszych jest azot: on zapewnia prawidłowy i szybko wzrost sadzonek, a także uczestniczy w procesie fotosyntezy. Fosfor z kolei pomaga wzmocnić rośliny, a także chronić je przed infekcjami. Natomiast potas odpowiedzialny za zawiązywanie się owoców oraz ich rozwój. Jeśli chcemy cieszyć się naprawdę pokaźnymi zbiorami pomidorów, a warzywa mieć pierwszorzędne to warto zadbać o potas w trakcie uprawy. Skąd go pozyskać? Jego bogatym źródłem są banany, a właściwie skórki, które zazwyczaj po zjedzeniu owocu lądują w koszu.

„Ewa gotuje”: Domowy przecier z pomidorówPolsat

Płynny nawóz z banana do pomidorów

Pomidory na działce będą smaczne, jeśli zaczniemy je nawozić
Pomidory na działce będą smaczne, jeśli zaczniemy je nawozić123RF/PICSEL

Jak przygotować płynny nawóz z bananów do pomidorów? Tutaj warto zaangażować rodzinę w zjedzeniu owocu, aby uzyskać kilka skórek. Jeśli zbierzemy ich kilka, to wystarczy umieścić je w dużym naczyniu i zalać je ciepłą wodą, a później odstawić na co najmniej dobę. Po tym czasie można podlewać płynnym nawozem nasze sadzonki  i krzaczki. Warto trzymać się uniwersalnej proporcji: na jeden banan przypada litr wody.

Wersja suszona: dla zabieganych

Jeśli nie możemy szybko pozyskać świeżych skórek po bananach, to możemy przygotować sproszkowaną wersję na zapas, którą później można albo wysypać przy naszych sadzonkach pomidorów albo rozcieńczyć z wodą. Wystarczy skórki wysuszyć na słońcu albo w suszarce do warzyw, a następnie zemleć i przesypać np. do słoika. Prawda, że łatwe?

Skórki z bananów wkop w ziemię

Skórki z banana to bogate źródło potasu
Skórki z banana to bogate źródło potasu123RF/PICSEL

Kiedy nie przekonują nas powyższe metody pozyskiwania nawozów z banana do pomidorów, wystarczy, że wkopiemy pozyskane skórki do ziemi nieopodal rosnących w niej krzaczków. Najlepiej, kiedy zrobimy to wczesną wiosną, ponieważ już przed sadzeniem w połowie maja pomidory będą mogły czerpać życiodajny potas. Jeśli nie zdążyliśmy - nic straconego, tylko trzeba uważać, aby wkopując skórki od bananów nie uszkodzić korzeni roślin. Obierki najlepiej wcześniej podzielić na mniejsze kawałki.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas