Pomoże zgubić kilogramy. Sprawdź, czy nie rośnie w twoim ogródku
Rumianek pospolity (Matricaria chamomilla) to charakterystyczne zioło, które występuje niemal w całej Europie. Drogocenne właściwości tej rośliny były znane już w starożytności. Obecnie rumianek spożywa się najczęściej w postaci naparu – wówczas pomaga na wiele dolegliwości związanych z układem pokarmowym. Popularne jest również stosowanie okładów np. na oczy lub niedoskonałości skórne. Czy picie rumianku odchudza? Jakie właściwości prozdrowotne ma ta roślina?
Spis treści:
Rumianek – na co pomaga i jakie ma właściwości?
Rumianek pospolity jest ziołem, które kwitnie od maja do września. Co ciekawe, wiele osób uprawia go zarówno w ogródkach, jak i balkonowych doniczkach. Roślina jest ceniona za prozdrowotne składniki, które zawiera. Są to między innymi:
flawonoidy, które mają silne właściwości przeciwutleniające;
Napar z rumianku pomaga pozbyć się dolegliwości związanych z układem pokarmowym (wzdęcia, skurcze żołądka), bolesnym miesiączkowaniem, infekcją wirusową czy alergiami. Regularne picie herbaty z tej rośliny pozwala cieszyć się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, a to z uwagi na zawarte w niej antyoksydanty. Wiele osób stosuje również okłady z rumianku, które pomagają zwalczyć niedoskonałości skórne.
Czy picie rumianku odchudza?
Napar z rumianku może odgrywać istotną rolę w odchudzaniu, a to dzięki drogocennemu wpływowi na układ pokarmowy. Składniki zawarte w roślinie pomagają w hamowaniu napadów głodu, przyspieszają metabolizm oraz regulują procesy trawienne. Filiżanka herbaty rumiankowej wypita przed posiłkiem z pewnością powstrzyma od spożycia zbyt dużej ilości jedzenia.
Czy picie rumianku odchudza? W połączeniu ze zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną – z pewnością tak. Oprócz rumianku, warto stosować również inne zioła, które okazać się pomocne w zrzuceniu zbędnych kilogramów. Mowa tu między innymi o pokrzywie, melisie czy mięcie. Wspierają one pracę układu pokarmowego, co z kolei wpływa korzystnie na efekty odchudzania.
Jak często pić rumianek? Czy istnieją skutki skutki uboczne?
Rumianek spożywany w formie naparu jest bezpiecznym napojem i można go pić bez jakichkolwiek konsekwencji. Oczywiście należy to robić z umiarem - najlepiej konsumować od 3 do 5 filiżanek dziennie. Warto pić napar po posiłku (z uwagi na jego właściwości wspierające trawienie) oraz przed snem (rumianek pomaga się odprężyć i ułatwia zasypianie).
Czy są jakieś skutki uboczne spożywania rumianku? Z reguły nie, aczkolwiek mogą wystąpić reakcje alergiczne, jeżeli jest się uczulonym na tę roślinę lub zawarte w niej składniki. Co więcej, należy zachować ostrożność przy spożywaniu naparów z rumianku, jeśli bierze się jakiekolwiek leki. Zioła mogą osłabić ich działanie.
Czytaj też: