O której powinniśmy iść spać? Oto godzina polecana przez neurobiologów

Odpowiednia jakość snu ma bezpośredni wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też ogólny stan zdrowia. Przy szybkim tempie życia czasem trudno pilnować codziennej rutyny snu, jednak okazuje się, że na nasz wypoczynek ma wpływ nie tylko ilość przespanych godzin, ale także pora, o której położymy się spać. O której godzinie zatem najlepiej rozpocząć sen?

Naukowcy zdradzają, jaka godzina jest idealna na sen
Naukowcy zdradzają, jaka godzina jest idealna na sen123RF/PICSEL

O której powinniśmy położyć się spać, aby sen zagwarantował nam jak najlepszą regenerację i wypoczynek? Okazuje się, że godzina, o której idziemy spać, może mieć wpływ na nasz metabolizm i układ hormonalny. Dr Andrew Huberman, neurobiolog z Uniwersytetu Stanforda wyjaśnia, kiedy jest najlepszy czas na wyciszenie organizmu.

Jak ustalić idealną godzinę na sen?

Dr Huberman uważa, że kluczem do ustalenia, kiedy najlepiej iść spać, jest monitorowanie spadku energetycznego w ciągu dnia. Jest to doskonała wskazówka, na jakim etapie cyklu snu i czuwania jesteśmy.

"Czy twój popołudniowy spadek energii (jakkolwiek łagodny lub ciężki) występuje o 14:30, 15:00? Z dużym prawdopodobieństwem idealny czas na spanie to sześć do siedmiu godzin po tym spadku" - napisał na swoim Twitterze. Zgodnie z jego teorią, jeśli zaczynamy odczuwać zmęczenie około godziny 15:00, powinniśmy iść spać między 21:00 a 22:00.

Ranny ptaszek czy nocny marek?

Z kolei inny naukowiec, dr Max Kirsten, ekspert ds. snu w Hypnotherapy NLP Wellbeing Clinic w Londynie, daje inną wskazówkę dotyczącą pory, o jakiej powinniśmy iść spać. W rozmowie z "The Sun" powiedział, że idealna pora snu może zależeć od tego, czy jesteśmy rannym ptaszkiem, czy nocnym markiem.

- Idealnie byłoby chodzić spać o takiej porze, która pozwoli nam przespać od siedmiu do ośmiu godzin, zanim będziemy musieli się obudzić rano. Najlepiej robić to zawsze o tej samej porze, ponieważ kluczem jest regularność - wyjaśnił lekarz.

- Ponieważ nie wszyscy jesteśmy tacy sami, nasze wymagania dotyczące snu będą się od siebie różnić. Ranne ptaszki wstają wcześnie, ale muszą iść spać znacznie wcześniej. Nocne marki kładą się spać później i później wstają - dodał.

Czytaj też:

Czy każdy powinien pójść na terapię? Agata Trzebuchowska i Cleo Ćwiek u Katarzyny ZdanowiczINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas